PERİ: AĞZI OLMAYAN KIZ Filmi Ertelendi! Peki Neden ve Suçlusu Kim?

#PeriyeSalonİstiyoruz

Baskın, Housewife ve Hakan: Muhafız gibi yapımlardan tanıyabileceğiniz, çok sevdiğimiz yönetmen Can Evrenol’un en yeni filmi “Peri: Ağzı Olmayan Kız” 2020’nin En Çok Beklediğimiz 10 Türk filmi listemizde #1 numaradaydı. Sinemamız için oldukça farklı bir iş olduğu da ortada. Böylesine bir yönetmenin böylesine bir filmi ülkemizde salon bulamadığı için ertelenmek zorunda kalındı. Peki neden böyle üzücü bir durum var ortada?

Peri filmi 2019 Eylül ayında İstanbul Film Festivali’nde açılmıştı ilk kez. Vizyon tarihi ise 17 Ocak 2020 olarak belirlenmişti. Şu an ise filmin 7 Şubat 2020 tarihinde çıkması planlanıyor. Yaşanan salon probleminin arkasındaysa ilk olarak sinema zincirleri, onların maddi çıkarları ve ülkemiz seyircisinin yanlış yönlendirilen talepleri geliyor.

Peri filminin dağıtımını TME adlı bir şirket yapıyor. Aslına bakarsanız bu şirketin salon sıkıntısı yaşayan ilk filmi Peri değil. Daha önce yönetmeni Kıvanç Sezer ile ropörtaj yapıp durumun detaylarını konuştuğumuz, 2019’un en iyi Türk filmlerinden Küçük Şeyler de büyük bir problem yaşadı. İlk haftasında 100 kopya ile vizyona girmesine karşın ikinci haftasında sadece 4 kopyayla yoluna devam etmişti.

Daha önce söylediğim gibi, Peri çok farklı bir iş gibi görünüyor. Eğer Can Evrenol’un diğer filmlerini seyrettiyseniz ve onun yönetmenliğine hakimseniz bileceksinizdir ki Peri bu senenin tecrübe edilmesi gereken filmlerinin başında gelmeli. Ancak gelin görün ki bizim seyircimiz sürekli kolaya kaçıyor ve büyük zincir şirketlerin kendilerine renkli bir ambalaj ile alışveriş merkezlerinde sunduğu üçüncü sınıf filmlere para kazandırmayı tercih ediyor. Ancak tam bu noktada farklı bir durum ortaya giriyor: Bilinçli seyircinin ayaklanması.

Küçük Şeyler’den bahsetmiştim. Kıvanç Sezer’in filmi ikinci haftasında 4 kopyaya düşmesine rağmen sinemaseverlerin sosyal medya üzerinden ilettiği yoğun talepler üzerine üçüncü haftasında 9 kopyaya çıkmıştı. Bu filmin çok yakın zamanda vizyona girdiğini düşünürsek bu gayet önemli bir durum.

Peri: Ağzı Olmayan Kız için de aynı durum söz konusu olabilir. #PeriyeSalonİstiyoruz hashtag’i ile çoktan bir akım başladı. Eğer 7 Şubat tarihinde vizyona girecek bu filmi merak ediyorsanız, şehrinize gelmesini istiyorsanız bu akıma katılınız. Böyle filmlere ihtiyacımız var.

Kategori
FİLMHABER
Kerem Uluçay

Sinefil, amatör yönetmen, koleksiyoner. Eski müzisyen ve basketbolcu. Şu sıralar mühendislik öğrencisi. Çizgi roman ve tiyatro diğer ilgi alanları.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER