OSCAR Ödülleri’nde devrim niteliğinde yenilik: EN İYİ FİLM kategorisi şartları değişiyor!

En İyi Film ödülüne aday olma şartları değişiyor...

Oscar Ödülleri özellikle son birkaç senedir Netflix vb. dijital platformlara bakış açısı ile adaylık verdiği yapımlarda çeşitlilik olmaması gibi konularda yoğun eleştiri altındaydı.

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, bu eleştirilerin en azından çeşitlilik kısmına kulak vermiş olacak ki 2025 yılında düzenlenecek 96. Oscar Ödül Töreni‘nden itibaren uygulanmaya başlanacak 4 yeni standart duyurdu.

Buna göre 2024 yılı içerisinde çekilip 2025 yılında ödül törenine katılacak filmlerde kadınlar, farklı ırktan insanlar, LGBTİ+ bireyler gibi kamera önünde ve arkasında yeterince temsil edilmeyen grupların varlığı aranacak. 4 yeni standarttan en az 2 tanesini barından filmleri En İyi Film kategorisine alınacak. Duyurulan 4 madde şu şekilde:

  • Başrol ve önemli yardımcı rollerden en az biri yeterince temsili bulunmayan etnik gruptan ve ırktan olmalı. Değilse de film, bu grupların problemlerinden bahsetmeli.
  • Yönetmen ve teknik ekipte kadınlar, farklı ırklar, LGBTİ+ bireyler ve engelliler yer almalı.
  • Filmin yapım aşamasında yeterli eğitim, staj, ücretli staja yer verilmeli.
  • Aynı kurallar filmin dağıtım ve pazarlama ekiplerinde de uygulanmalı.

Özellikle 2016 yılında Oscar’da hiçbir siyah aktör ve aktristin aday gösterilmemesi sonrası Akademi’ye gelen eleştiriler, birkaç yıl sonra da olsa meyvesini vermiş gibi gözüküyor.

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı ve CEO’su Dawn Hudson da konuyla alakalı “Kameralarımızın diyaframı, hem sinema filmlerinin yaratılmasında hem de onlarla bağlantı kuran izleyicileri yansıtacak şekilde genişlemelidir.”  dedi.

Kişisel Görüş

Şahsen hiç hoşuma gitmedi benim bu kararlar. Ayrımcılığı önlemek yerine sanatı kısıtlamaya ve yaratıcılığı öldürmeye yönelik bir karar olduğu görüşündeyim. Karakterlerin ırkları, cinsel yönelimleri vb. şeyler hikayeye göre gelişir, senaryoya yazılırken ilk önce bunlara karar verilirse o senaryo yapay olur.

Berlin Film Festivali’nin geçtiğimiz hafta aldığı ele alalım mesela. Kategorileri bundan sonra En İyi Erkek Oyuncu veya En İyi Kadın Oyuncu yerine En İyi Oyuncu olacak. Ayrımcılık dediğiniz bu şekilde engellenir bana kalırsa.

Örneğin; Christopher Nolan, Dunkirk’ü 2022’de çekse o Oscarlar’ı alması için La Casa de Papel misali gidip arada birkaç alakasız İngiliz askerini de eşcinsel yapıp saçmasapan diyaloglar mı yazması gerekecekti? Hikaye ne ise ona göre yazılıp çekiliyor filmler. Umarım sırf bu standartlara uymak için eklenen karakterler görmeyiz filmlerde. Belirlenen standartlara doğal bir şekilde yazılan karakterle katkı yapması dileğiyle filmlerin.

Kategori
FİLMHABERÖNE ÇIKAN
Oğuzhan Ayyıldız

Just a simple man.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER