ORGANİZE İŞLER: SAZAN SARMALI, NETFLIX’te yayınlandıktan sonra sinemada kaç kişi tarafından izlendi?

Netflix, vizyondaki filmi nasıl etkiledi? Gelin bakalım...

Organize İşler: Sazan Sarmalı. Bildiğiniz gibi son zamanlarda büyük olay oldu bu film. Her yerde bu mevzu konuşuluyor. Hatta sırf bu olaydan dolayı Türk sinemasına yeni kuralların gelebileceği konuşuluyor. Biz daha önce, “Organize İşler: Sazan Sarmalı neden hala vizyondayken Netflix’te yayınlandı?” diye bir içerik yapmıştık; meraklısı buraya tıklayarak o yazıyı da okuyabilir.

Yaklaşık 1 hafta önce bu fikir aklıma geldi. Hem Netflix’te yayınlanmasının -haliyle korsana da düşmesinin- Organize İşler 2’nin gişe sayısını ne kadar etkilediğini öğrenmek istedim hem de bundan çok güzel bir içerik çıkartabileceğim aklıma geldi. Haftanın ve hafta sonunun geçmesinin ardından geçtim bilgisayar başına.

Tabii ülkemizin gişe anlamında yegane sitesi Box Office Türkiye’ye girdim ve oradan rakamları toplayarak sonuca ulaştım.

Organize İşler: Sazan Sarmalı, 1 Şubat’ta vizyona girmiş ve 15 Şubat’ta Netflix’te yayınlanmıştı. Netflix’te yayınlandığı güne kadar sinemada 2.579.230 kişi tarafından izlenmişti film. Netflix’te yayınlanalı 19 gün olmuşken de ben bu içeriği yayınlıyorum.

15 Şubat Cuma günü Netflix’te yayınlanan film, o hafta sonu (Cuma, Cumartesi, Pazar) 1237 salondan 912 salona düşmüş. Bunun Netflix’le alakası var mı bilmiyorum. Yine o hafta sonu, filmi izleyen kişi sayısı 359.464 olarak görünmekte.

15 Şubat’la başlayıp 21 Şubat’ta biten haftaya komple bakarsak, sinemada bu filmi izleyen insan sayısını 497.910 olarak görüyoruz.

22 Şubat’la başlayıp 28 Şubat’ta son bulan haftada da 912 salondan 641 salona düşen film, 229.184 kişi tarafından seyredilmiş.

Son olarak da henüz geride bırakmış olduğumuz hafta sonuna bakacağız. 1-3 Mart arasında filmin sinemada izlenme sayısı 78.543.

Sonuca varalım. Film, Netflix’te yayınlandığı günden bugüne sinemada toplam 805.637 kişi tarafından izlenmiş. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Netflix’te yayınlanmadan önce 2.579.230 kişi tarafından izlenen film, Netflix’te yayınlandıktan sonra da sinemadaki izlenme sayısını totalde 3.384.867 kişiye çıkarmış.

Hasılata gelmek gerekirse; Netflix’te yayınlanana kadar sinemadan 39.838.128 TL hasılat elde eden film, Netflix’te yayınlandıktan sonra sinemadan 12.670.242 TL daha hasılat elde ederek total hasılat miktarını 52.508.370 TL’ye çıkarmış.

2005’te vizyona giren Organize İşler serisinin birinci filmi, toplam 36 hafta vizyonda kalarak 2.618.244 seyirci tarafından izlenip 17.180.297,52 TL hasılat elde etmişti.

Zaten anlamışsınızdır ama söylememde fayda var; buradaki verilerin tamamı filmin sinemada elde ettiği veriler. Netflix’e kaça satıldı, orada ne kadar izlendi ve oradan ne kadar gelir elde etti bilmiyoruz yani.

Benim gördüğüm kadarıyla filmin gişesinde inanılmaz bir düşüş yok. Şahsen ben daha büyük bir düşüş bekliyordum. Bunun Türk sinemasının çöküşü olduğunu falan söyleyenlerin ne kadar abarttığını gördük diyebiliriz. Belki film normalde elde edeceği gişenin altında kaldı ama böyle de herkes açısından iyi oldu bence. Hem şu bencil salon sahiplerine verilen çok güzel bir mesaj olduğunu düşünüyorum ben.

Siz de bu verilerle ilgili düşüncelerinizi aşağıdan yorum atarak belirtmeyi unutmayın. Ha, bir de yazıyı beğendiyseniz sosyal medyadan paylaşmanız bizi çok sevindirir. Kalın sağlıcakla!

Kategori
DOSYAFİLMHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER