ORGANİZE İŞLER: SAZAN SARMALI neden hâlâ vizyondayken NETFLIX’te yayınlandı?

Detaylar aşağıda...

Belki bilmeyenleriniz vardır diye ilk olarak bilgisini vereyim: Organize İşler’in ikinci filmi olan “Sazan Sarmalı”, vizyona girmesinin üzerinden henüz 2 hafta geçmişken, dün Netflix’ten yayınlandı. Aynı anda hem vizyonda hem de Netflix’te film şu anda.

Organize İşler, Türk sinemasının en unutulmaz işlerinden biriydi. İkinci filmiyle tam 15 yıl sonra, geçtiğimiz 1 Şubat’ta vizyondaki yerini aldı ve şimdiden hiç fena olmayan bir hasılata ulaştığını söyleyebiliriz.

Bildiğiniz gibi film yapımcılarıyla Mars Grubu arasında yaşanan “mısır” kavgasından dolayı birçok filmin vizyon tarihi ertelendi. Çoğu film 1 yıla yakın süre ertelenmiş olsa da, Organize İşler 2, 1 aylık bir ertelenmeyle normalde 1 Ocak’ta vizyona girecekken 1 Şubat’ta vizyona girmişti. Yani bu mısır kavgası ani bir şekilde mecliste çıkan yasayla çözüldü ve filmi vizyona sokma kararı aldılar. Film, ilk 15 günde 2.579.230 kişi tarafından izlenmiş olsa da, Organize İşler gibi efsane bir filme göre bir tık az kaldığı bile söylenebilir.

Film sinemada henüz 3. hafta sonunu görmemişken Netflix’te yayınlandı ve büyük olay oldu. Herkes bunu konuşuyor. Bazıları sinemaya boşuna para verdiğini söylüyor ve çok sinirli, bazıları boşu boşuna reklam izlediğini söylüyor, bazıları filmi henüz izlemediği için mutlu olduğunu ve Netflix’ten izleyeceğini, bazıları normalde filmi izlemeyeceğini ancak Netflix’e geldiği için izleyeceğini, bazıları ise korsana düştüğü için mutlu olduğunu ve oradan seyredeceğini…

Kim ne derse desin bu, daha önce hiç görmediğimiz bir olay. Hele ki bu kadar büyük ve çok izleneceği kesin olan bir filmde olması çok şaşırtıcı oldu. Peki, neden böyle bir şey yapıldı? Filmin vizyondan kalkması neden beklenmedi? Bu hamle, filmin gişe rakamlarını nasıl etkileyecek?

Habertürk‘ten Mehmet Çalışkan‘ın haberine göre; BKM, Organize İşler: Sazan Sarmalı‘nı Netflix’e yeni satmadı. Zaten çoktan satmıştı. Mars Grubu ile kavga devam ederken, sinema salonlarının akıbetinin ne olacağı belli değilken, film Netflix’e satılmıştı ve Netflix üzerinden yayınlanacağı tarih de belliydi. İş böyleyken bir anda sinema yasası yürürlüğe girdi ve Organize İşler de vizyona girdi bundan dolayı. Tabii normalde 1 Ocak’ta girecekken 1 Şubat’ta girmiş oldu. Film geç vizyona girince de, 2 hafta sonra Netflix’te yayınlanmış oldu. Bu da ilginç bir durumu beraberinde getirdi.

Mehmet Çalışkan’ın söylediğine göre bu bir istisna ve başka bir filmde tekrardan böyle bir şeyin yaşanması pek söz konusu değil. Çünkü böyle bir şeyin olması, yapımcıların bindikleri dalı kesmesi manasına gelir.

Bana sorarsanız bu -bilerek veya bilmeyerek olsa da- sinema salonlarına çekilmiş büyük bir rest oldu. Bu film Netflix’ten çok fazla izlenirse ve Netflix’in Türkiye’deki abone sayısında büyük artış yaşanmasına neden olursa, ki olacaktır zaten, film salonları ayaklarını denk almak zorunda kalırlar. İpler bu hamleyle yapımcıların eline geçebilir çünkü bundan sonra büyük yapımcılar salonlara, “Benim istediklerimi yapmazsan filmi Netflix’ten yayınlarım, nasıl olsa aynı izlenmelere hatta daha fazlasına ulaşabiliyorum ve istediğim parayı da alıyorum” der.

Bu işin sıkıntısı, biraz erken olması oldu. Hem henüz yeni izleyen insanlar ekstra para verdikleri için üzülüyor hem de film, ulaşabileceği hasılatın altında kalacak bu şekilde. Mesela ben filmi sinemada izleyip eve geldim ve Netflix’te yayınlanmış olduğunu gördüm. Benim gibi çok fazla insan da vardır.

Siz ne diyorsunuz bu hamle hakkında? Nelere yol açabilir, Türk sinemasını nasıl etkileyebilir?

Kategori
DOSYAFİLMHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER