Önceden bilmediğimiz, SPIDER-MAN: FAR FROM HOME fragmanıyla beraber öğrendiğimiz 7 şey!

Bu fragmanla beraber neler hakkında bilgi sahibi olduk?

Spider-Man: Far From Home fragmanı, 15 Ocak’ta yayınlandı. Aslında fragmanın 1 ay önce falan yayınlanması bekleniyordu ama nedense Sony biraz erteledi. Fragman çok iyiydi, gayet beğenildi ama eleştirilen bir nokta oldu. Avengers: Endgame fragmanıyla bizi bir matem havasına sokan Marvel, bu fragmanla o algıyı biraz yıktı sanki. Çünkü biz bu filmin Avengers: Endgame’in bitişinden birkaç dakika sonrasında geçeceğini biliyoruz. Dünyada her şeyin normal olması, Peter’ın gayet mutlu bir şekilde hayatına devam etmesi bizi biraz şüpheye düşürdü. Tabii Spider-Man’in hakları asıl Sony’de olduğundan, karakter her ne kadar MCU’nun içinde yer alsa da reklam kampanyası Marvel değil Sony’nin istediği şekilde ilerlemek zorunda. Yani Sony; yapmak istediği reklamı, Endgame ile Far From Home arasındaki o iki aya sıkıştırmak istemiyorsa Marvel buna pek bir şey söyleyemez. Tabii olay bundan mı ibaret bilmiyoruz, sadece tahmin yürütüyoruz.

Fragmanı izleyip çok üstünde durmadan geçtiniz belki ama daha önceden bilmediğimiz veya tam olarak emin olmadığımız, bu fragmanla beraber artık bilgi sahibi olduğumuz bazı şeyler var. Biz, fragmandan görüntüler keserek detayların üstünde durduk. Şimdi fragmanı aşağı bırakıyorum, izlemeyenler izlesin, izleyenler de istiyorsa bir kez daha izlesin ki sıcağı sıcağına konuşalım.

Bu arada yazıdaki her şey bu fragmanda olmayabilir. Fragmanın birkaç versiyonu var, bazıları daha uzun. Biz hepsini izleyerek bu yazıyı hazırladık. Hadi başlayalım!

 

May Hala’nın, Peter’ın Spider-Man olmasıyla ilgili bir sorunu yok

Spider-Man: Homecoming’in sonunda May Hala, Peter’ın Spider-Man olduğunu öğrenmişti. Ancak bu olay tam filmin bitişinde yaşandığı için May Hala’nın bu durum hakkında ne düşündüğünü bilmiyorduk. Avengers: Infinity War’da da bununla ilgili hiçbir bilgi verilmedi. Ancak Far From Home fragmanda anlıyoruz ki May Hala, Peter’a bu konuda sonuna kadar destek veriyor.

 

Spider-Man, artık toplum içinde kendini gösteriyor

Homecoming’de yalnızca YouTube’da videoları izlenen, sokaktaki çocukların arasında konuşulan bir karakter olan Spider-Man, artık kendi isteğiyle insanların içine çıkıyor belli ki. Far From Home fragmanında gördüğümüz kadarıyla May Hala bir hayır daveti düzenliyor ve mahallemizin dost canlısı komşusu Spider-Man’i de onur konuğu olarak davet ediyor. O da orada bir konuşma yapıyor ve insanların oldukça ilgisini çekiyor.

 

Ben Amca’nın adını ilk kez MCU’da görüyoruz

Peter’ın bavulunun üzerinden BFP harflerini görüyoruz. “B”nin “Ben”, “P”nin de “Parker” manasına geldiğini biliyoruz ama “F” harfi hakkında hiçbir fikrimiz yok. Daha önce çizgi romanlarda da Ben Amca’nın ikinci ismiyle alakalı hiçbir şey geçmiyordu. Ayrıca dediğim gibi bu, Ben Amca ile ilgili MCU’da gördüğümüz ilk referans. Daha öncesinde kendisi hiç yokmuş gibi davranılıyordu ve hayranlar buna tepkiliydi.

 

Happy, May Hala’ya mı yürüyor?

Marisa Tomei tarafından canlandırılan May Hala, belki de şu ana kadar Spider-Man filmlerinde gördüğümüz en genç ve en güzel May Hala. Önceki filmlerde Tony Stark ile aralarında ufaktan flörtümsü bir şey olmuştu. Hatta internette gezen şöyle bir teori de vardı: Tony Stark, Peter’ın amcası rolüne bürünmüş haldeyken Avengers: Endgame’de ölerek Peter’a aynı Ben Amca’da yaşadığı durum yaşatılıp hem Robert Downey Jr. MCU’dan çıkarılacak hem de Peter’ın olgunlaşması sağlanacak. Bu gayet mantıklı bir teoriydi aslında ama bu fragmanda görüyoruz ki; Happy Hogan’la May Hala’nın arasında ufak bir yakınlaşma var. Aslında Ben Amca öldükten sonra May Hala’nın başka ilişkiler içinde olduğunu çizgi romanlarda da görmüştük. Yani böyle bir olay çok şaşırtıcı olmaz.

 

Peter ve MJ arasında bir şeyler başlamış

Homecoming’in en son sahnesinde, Zendaya’nın karakterine MJ diye hitap edilmesinden dolayı, hayranlar onun yeni Mary Jane Watson olduğunu düşünerek heyecanlanmıştı. Ancak onun yeni Mary Jane olmadığı, bunun sadece eğlence amaçlı bir gönderme olduğunu söyledi Kevin Fiege. Yine de o sahneden MJ ile aralarında bir şeylerin başlayacağını tahmin etmiştik zaten. Bu fragmanda da Peter’ın, “MJ ile vakit geçireceğim, harika olacak” deyişinden, MJ hakkında konuşurken “Bence benden hoşlanıyor” deyişinden ve birbirlerine karşılıklı olarak “Bence güzel görünüyorsun” deyişlerinden her şeyi anlayabiliyoruz zaten, çok zor değil.

 

Spider-Man’in yeni akıl hocası: Nick Fury

Tam Ned odaya girmiş bir şeyler anlatırken, Nick Fury onu bayıltıyor ve Peter’a sonunda Spider-Man’le tanışmanın çok güzel olduğu söylüyor. Ardından ona yeteneklerini ne için kullanması gerektiğini, yapması gereken şeyler olduğunu söylüyor. Belli ki bu film boyunca Peter’ın akıl hocası Nick Fury olacak ancak burada en şaşırtıcı detay, Nick Fury ile Peter Parker’ın yeni tanışıyor olması. Çünkü başlarken de belirttiğim gibi bu film, Avengers: Endgame’den dakikalar sonra geçecek. Yani Far From Home’da tanışıyor olmaları, Endgame boyunca Peter ve Nick Fury’nin tek kelime etmemiş olması anlamına geliyor. Ya da şöyle olacak: Tüm dünya kurtulacak ancak bunu 1-2 kahramanımız dışında kimse bilmeyecek. Yani sanki hiç böyle bir olay yaşanmamış gibi hayatına devam edecek herkes. O yüzden de Peter ve Nick Fury yeni tanıştıklarını sanacak. Bu teori, daha mantıklı geliyor insana.

 

“Tamamen yalnızsın Peter”

Filmin, uluslararası fragmanında daha fazla sahne var ve Happy, Peter’a “Tamamen yalnızsın ve arkadaşlarının başı belada. Bu konuda ne yapacaksın?” diye soruyor. Avrupa, dev yaratıklar tarafından saldırıya uğramış, çok büyük bir tehlike var ve neden Peter, tamamen yalnız? Avengers neden bu olaya bir el atmıyor? Iron Man neden Happy’nin tek telefonuyla oraya gelmiyor? Bunların hepsi birer merak konusu.

 

 

Tabii daha çok fazla detay var ancak benim bu yazıda ne tarz maddeleri seçtiğimi siz de anlamışsınızdır. Belli bir formatın içinde ilerleyelim dedim ki, hem çok dağılmayalım hem de yazı gereğinden fazla uzun olmasın. Hem de bütün sitelerde yer alandan biraz daha farklı, içinde birtakım teorilerin de olduğu bir yazı yazmak istedim. Umarım beğenmişsinizdir, hoşça kalın!

Kategori
FİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER