MULAN (2020): Bizi neler BEKLİYOR ve BEKLEMİYOR?

Evet, iç çekmenizi duyabiliyoruz. Disney yine bir live-action’la sevdiğimiz klasik animasyonlarından birini berbat mı edecek?

Buna bu yazıyı okuduktan sonra siz karar verin.

Ülkemizde 17 Nisan 2020’de vizyona girmesi beklenen Mulan her şeyin temelinde klasik animasyonda işlediği ve hepimizin tanıdık olduğu hikayesini işleyecek: Genç bir kadının, Çin’i tehdit eden bir güce karşı savaşmak için babasının yerini alarak, erkek kılığına girip orduya katılması.

Hikayesinin temeli aynı kalsa da tanıyıp sevdiğimiz çoğu karakterin eksik olacağını yayınlanan ilk fragmanda görmek bizi çok üzdü. Mushu, Li-Shang ve Shan Yu gibi karakterler bu filmde bizlere eşlik edemeyecek. Ordunun komutanı olan Li-Shang ise senaryoda yer almayacak onun yerine Mulan’ın romantik ilişki adayı (love interest’i nasıl çevirirseniz artık), Mulan’ın beraber savaştığı başka bir asker olacak. Ancak bu orijinal hikayeden ayrılan tek nokta değil. Bununla beraber ordunun yeni komutanının Mulan’ın mentörlüğünü üstleneceği de açıklandı. Hun Ordusu’nun komutanı olan korkulu Shan Yu karakteri yerine ise Mulan’ın düşmanı güçlü bir cadı olacak.

Benim ve bana benzer birçok kişinin de 1998 yapımında en çok bağlandığı ve en çok güldüğü karakter ise kesinlikle Mushu. Kendince özel bir kişiliğe sahip olan Mulan’ın zorlu macerasında onun yardımına koşan cep boy bir ejderha olarak kesinlikle en komik ve unutulmaz karakterlerden. Fakat muhtemelen yeni filmde Mushu’yu görme fırsatı bulamayacağız. Birkaç kaynakta Mushu’yu ejderha olarak değil de Mulan’a yolculuğu boyunca eşlik eden farklı bir şekilde görebileceğimiz veya orijinal filme bir referans olarak bahsedilebileceği söylendi. Her türlü şekilde Mushu’suz bir Mulan fikri beni çok üzdü.

Mulan’nın 2020 live-action yapımında Disney’in değiştirdiği sadece karakterler olmayacak. Bir müzikal olarak birçok akılda kalan şarkıya imza atan 1998 yapımından geriye orijinal şarkıların bazılarının sadece enstrümantal versiyonları kalacak. Müzikal olmamasının yanı sıra, çok, daha çok, çok çok savaş sanatlarının sergilendiği sahneler ve dövüş sahnelerine yer verilmesi bekleniyor.

Anlayacağınız bu Mulan sizin bildiğiniz ve sevdiğiniz Mulan’lara pek de benzemeyecek. Evet, biraz ön yargıyla karşıladık. Yine de bu versiyonun beklentilerimizi karşılamasını umut etmekten başka elimizden gelen bir şey yok. Siz ne diyorsunuz?

Kategori
FİLM
Doğa Adan

Garip ve saçma her başyapıt filme tapan, kendisi de izlediği filmler gibi garip olan bir yazar.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER