MARVEL’ın ilk KADIN bestecisi PINAR TOPRAK, işi alma sürecini anlattı: “70 kişilik bir orkestra tuttum!”

Bizi gururlandıran Pınar Toprak, Captain Marvel müziklerini yapma sürecini anlattı...

Pınar Toprak. Kendisi Captain Marvel’ın müziklerini besteledi ve bir Marvel filminin müziklerini besteleyen ilk kadın oldu. Kendisinin bir Türk olması da tabii ki bizi ayrı gururlandırıyor. Captain Marvel’ı izlediyseniz, film bittikten sonra koskocaman harflerle “PINAR TOPRAK” ismini görmek mutlaka hoşunuza gitmiştir.

10 yılı ve 20 filmi geride bırakan Marvel, DC’nin Wonder Woman ile yakaladığı başarıyı görünce sonunda bir kadın süper kahraman filmi yapmaya karar vermişti. Filmin başrolü kadın, yönetmeni kadın, senaristlerinin birçoğu kadın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde vizyona girecek şekilde planlandı. Ee, bunlardan sonra film müziklerini de bir kadının yapması kaçınılmazdı. Bu göreve de bir Türk kadınının gelmesi ayrı güzel oldu. Daha önce Fortnite’ın ve Krypton dizisinin müziklerine imza atan Pınar Toprak’ın Captain Marvel’dan sonra geleceği daha parlak görünüyor.

Pınar Toprak Vulture’a konuştu ve ilgili süreci anlattı. Toprak, kendini bildiğinden beri bir çizgi roman uyarlaması filmin müziklerini yapmayı hayal ettiğini söylüyor.

“Niyetimi açıkça belli ettim ve demo fırsatı geldiğinde en iyi izlenimi vermem gerektiğini düşündüm. En iyi izlenimi vermek için 70 kişilik bir orkestra tuttum, çok büyük bir prodüksiyon oluşturdum ve beni orkestrayı yönetirken görmelerini sağladım. Sonrasında da stüdyomda karakter ve temadan bahsettiğim bir video hazırladım. Eliminden gelenin en iyisini ortaya koymak istedim, başarılı olduğum için mutluyum.”

Pınar Toprak, ilk başta müziği yapmanın çok kolay olmadığını itiraf ediyor ve şunları söylüyor, “Carol’ın temasında çok büyük bir yük var ve başta kendimi sinirlendirmek üzereydim.”

Stüdyoya girdiğinde ilk iki gün yazdığı hiçbir şeyi beğenmemiş. Sonrasında bir yürüyüşe çıkmış ve kendi kendine mırıldanırken bir melodi bulmuş ve bu melodi, filmin ana müziği haline gelmiş.

Kendi kariyeri boyunca, cinsiyetinin ona hiçbir dezavantajı olmadığını belirten Pınar Toprak, her zaman aynı haklara sahip olduğu gibi davrandığını ve bir yerlere gelmek için çok çalıştığını söylüyor.

Captain Marvel, 8 Mart’ta vizyondaki yerini aldı. Pınar Toprak’ın bestelediği film müziğini aşağı bırakıyorum:

Kategori
FİLMHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER