MARVEL PATRONU açıkladı: İlk MÜSLÜMAN süper kahraman filmi geliyor!

Detayları derledik...

Marvel Studios‘un patronu ve MCU‘nun bu hale gelmesinde en çok katkısı olan isimlerden biri olan Kevin Fiege, BBC‘ye bir röportaj verdi ve başlıkta gördüğünüz haberi doğruladı. Geçenlerde “CAPTAIN MARVEL kimdir?” diye bir içerik hazırladık ve orada detaylı şekilde anlattık (hatta bence onu okuyun, sonra buraya gelin) ama ben yine de biraz özet geçeyim. Captain Marvel karakterinin gerçek ismi Carol Danvers. Kendisinin karakterinin ismi aslında Ms. Marvel‘dı ancak ölen sevgilisinin anısını yaşatmak için, sevgilisinin ismi olan “Captain Marvel”ı devraldı. Buraya kadarını zaten az önce bahsettiğim içerikte anlatmıştık. Bundan sonra ise ben konumuza geri dönmek istiyorum. Dediğim gibi Carol Danvers, Ms. Marvel olan ismini Captain Marvel olarak değiştirdi. Ondan boşa çıkan Ms. Marvel ismini ise Kamala Khan üstlendi. Bu arada, Ms. Marvel filmi gelir mi gelmez mi, diye konuşmuyoruz. Bizzat Marvel’ın patronu Kevin Feige‘nin söylediklerinden sonra bu yazıyı yazıyorum. Zira kendisi BBC‘ye verdiği röportajda tam olarak şunları dile getirdi:

“Brie Larson’ın başrolünde yer aldığı Captain Marvel’ın çekimleri hala devam ediyor. Captain Marvel’dan ilham alan müslüman süper kahraman Ms. Marvel da kesinlikle planlarımız arasında. Fakat önce Captain Marvel’ı dünyaya tanıtmamız gerekiyor.”

 

Ms. Marvel‘ın, Captain Marvel‘den ilham alan bir kahraman olduğunu Kevin abimiz zaten belirtmiş ama ben karakteri size biraz tanıtmak istiyorum. Öncelikle, söylediğim gibi Ms. Marvel, Kamala Khan isimli Müslüman bir kadın. Ailesiyle birlikte Amerika’da yaşıyorlar ancak aslında Pakistan kökenliler. Kamala’nın ailesi, İslami kültürle yaşayan bir aile ancak Amerika’da yaşadıklarından dolayı Kamala, arkadaşlarının yaptıklarını yapmak isteyen bir kız. Mesela ailesi izin vermemesine rağmen kaçarak bir lise partisine gidiyor. Yani aslında Kamala, İslamiyete karşı değil ancak İslamiyette böyle kısıtlamalara yer olmadığını düşünen ve bu yüzden kısıtlanmak istemeyen bir kız. Şimdi çok detaya girmeyeceğim, belki bir gün karakteri tanıtan daha kapsamlı bir içerik hazırlarız. Kamala, Carol Danvers‘ın büyük hayranı, hatta odasında posterleri dahi var. Bir nevi idol olarak belirlemiş kendine. Hayatı bu şekilde ilerleyen bir genç kız olan Kamala, dünyaya bırakılan mutasyona uğratıcı bir buhar ile (Terrigen Mist) dönüşüm geçirip, şekil değiştirme gibi birtakım güçler kazanarak Inhuman oluyor.

İlk kez 2014’te gördüğümüz Ms. Marvel, Müslüman bir kadın olan Willow Wilson tarafından yazıldı. Kendisi bazen, İslami kültürle yaşayan ailesine karşı gelen; bazense düşmanına Kuran-ı Kerim‘den alıntı yaparak cevap veren bir karakter. Yani biraz arada kalmışlık var karakterde. Hem hayatta kimlik bunalımı yaşıyor hem de din konusunda tam bir fanatik değil. Tabii bu düşünceler benim en tarafsız olmaya çalışarak belirttiğim düşüncelerim.

Kimisi doğru bulur kimisi bulmaz ancak Ms. Marvel böyle bir karakter. Peki sizce Ms. Marvel, MCU‘ya nasıl dahil olur? Güzel şekilde aktarırlar mı beyaz perdeye bu karakteri? Kadın süper kahramanların bile yeni yeni yükselmeye başladığı dönemde Müslüman bir kadın karakteri MCU‘da görecek olmak benim oldukça hoşuma gitti. Kamala Khan, zaten Marvel çizgi romanlarında kendisine ait solo bir serisi olan tek Müslüman süper kahraman, bayaz perdede de aynı unvanın sahibi olacak gibi görünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

BONUS: Kamala‘nın Nakia isminde çok yakın bir arkadaşı var ve bu arkadaşı bir Türk! (Nakia nedir ya, internette “Türkçe kız isimleri” diye de mi aratamadınız?)

Kategori
ÇİZGİ ROMANFİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER