Leonardo DiCaprio’nun en iyi 9 filmi!

DiCaprio'nun en iyi filmlerini derledik...

Haberiniz var mı bilmiyorum ama Tarantino’nun yeni filminde Leonardo DiCaprio’nun rol alacağı kesinleşti. 2015’te çekip Oscar kazandığı The Revanant‘tan beri hiçbir filmde rol almayan DiCaprio, sessizliğini Tarantino’nun 9. filmiyle bozacak. Tarantino ile DiCaprio, daha önce 2012’de vizyona giren Django Unchained filminde birlikte çalışmıştı.

Film hakkında elimizde çok fazla bilgi olmasa da Charles Manson cinayetlerinin yaşandığı 1969 yılının yaz aylarında, Los Angeles’da geçeceğini biliyoruz. Tarantino, filmin hem yönetmeni hem de senaristi. Aynı zamanda yapımcıları arasında da yer alıyor. Filmin, Sharon Tate cinayetinin 50. yıl dönümü olan 9 Ağustos 2019‘da vizyona girmesi planlanıyor.

Ben de bu haberden yola çıkarak Leonardo DiCaprio’nun en iyi 9 performansını derleyeyim dedim. “Neden 9?” diyecek olursanız, filmin vizyon tarihinde çok fazla “9” olduğu için böyle yapmaya karar verdim. Sıraya koymadım, rastgele dizdim onu söyleyeyim. Kemerlerinizi bağlayın, başlıyoruz!

 

Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala) – 2002

Catch Me If You Can, DiCaprio’nun kariyerinin yavaş yavaş yükselişe geçmeye başladığı dönemde insanlara kendini kanıtlaması açısından önemliydi. Bu filmde sergilediği performans gerçekten harikaydı ve insana seyir zevkini üst noktalarda yaşatıyordu. DiCaprio, Tom Hanks ile başrolünü paylaştığı bu filmde kılıktan kılığa girerek profesyonel bir dolandırıcıyı canlandırıyordu ve sanki rol değil de gerçek gibiydi.

 

What’s Eating Gilbert Grape (Gilbert’in Hayalleri) – 1993

93 yılında çekilen Gilbert’in Hayalleri filminde Gilbert karakterini Johhny Depp canlandırıyor. DiCaprio ise Gilbert’in kardeşi olan Arnie rolünde. Bu filmde sergilediği performansla Oscar’da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında aday gösterilmişti.

 

Inception (Başlangıç) – 2010

İçinde bulunduğumuz yüzyılın en etkileyici bilim kurgu filmlerinin belki de zirvesinde yer alıyor Inception. Christopher Nolan’la Leonardo DiCaprio’yu bir araya getiren filmden de başka bir şey beklenemezdi zaten.

 

The Revenant (Diriliş) – 2015

Ayı ile girdiği ölüm kalım savaşıyla bize bu filmde gerçek anlamda “diriliş”i gösteren Leonardo DiCaprio, altıncı kez aday gösterildiği Oscar heykelciğine bu kez kavuşmuştu.

 

Titanic – 1998

Bu listeye henüz girmeden hangi filmlerin içinde olacağına belki tam emin değildiniz ama Titanic’in olacağını hepiniz biliyordunuz. DiCaprio’nun en iyi filmlerini listeleyeceğiniz bir yazı yazıyorsanız, aklınıza ilk olarak Titanic gelir. Benim de öyle oldu. Tam 11 Oscar ödüllü Titanic, hem Leonardo DiCaprio’nun hem de Kate Winslet’in kariyerinde bir dönüm noktası niteliği taşıyor. Bu iki ismin dünya çapında yıldız olmasını sağlayan Titanic, sinema tarihinin de en önemli filmlerinden biri.

 

The Departed (Köstebek) – 2006

Türkçe ismi Köstebek olan 2576 tane film var ancak herhalde en iyisi bu. Bu filmde Billy Costigan isimli çaylak bir polisi canlandıran DiCaprio, çoğu filminde olduğu gibi Oscar ödüllerine oldukça iddialı gitmişti ama yine eli boş dönmüştü. Ayrıca geçtiğimiz yıl ülkemizde büyük ses getiren İçerde dizisi de bu filmden uyarlanmıştı.

 

The Wolf of Wall Street (Para Avcısı) – 2013

Yine Martin Scorsese ile çalışan Leonardo DiCaprio, Wallstreet borsacılarının muhteşem görünen ama içine girdiğinizde tam bir karmaşa olduğunu gözler önüne seren bir rolde yer alıyordu. Çoğu kişi DiCaprio’nun bu rolle Oscar kazanması gerektiğini düşünüyordu ama Leo, törenden yine eli boş dönmüştü.

 

Django Unchained (Zincirsiz) – 2012

Üstte de dile getirdiğim Django Unchained, Tarantino ve DiCaprio’yu bir araya getiren ilk filmdi. Filmde Calvin Candie karakterini canlandıran DiCaprio, çok farklı bir imajda olduğu bu rolün de üstesinden gayet başarılı bir şekilde gelmişti. Kan ve mizah dolu bu filmin Oscar’da 2 adet ödülü bulunuyor.

 

The Great Gatsby (Muhteşem Gatsby) – 2013

F. Scott Fitzgerald‘ın dünyaca ünlü aynı isimli romanından uyarlama olan bu filmde DiCaprio, kitabın baş karakterine can vermişti. Filmde, yeni taşındığı New York’un hızlı yaşamına ayak uydurmaya çalışan Nick Carraway’in milyoner komşusu Jay Gatsby ile olan dostluğu konu alınıyor. DiCaprio, Jay Gatsby rolünde.

 

Başta söylediğim gibi bu liste kişisel bir liste. Yukarıdaki bu filmlerin beni etkileyen farklı yerleri var. Tabii ki DiCaprio’nun daha birçok iyi filmi var ama ben belli noktalarından dolayı bunları listeme almayı tercih ettim. Olur ya, unuttuklarım olmuştur. Bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz filmler varsa yorum atarak belirtmeyi unutmayın.

Kategori
DOSYAFİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER