Kendinize Bir İyilik Yapın: THE PEANUT BUTTER FALCON İncelemesi! #Filmekimi

Bize göre bu senenin en iyi filmlerinden biri olan The Peanut Butter Falcon hakkında

Filmekimi her sene olduğu gibi 2019’da da bizlere muhteşem seyirlikler sundu. İstanbul için 4-13 Ekim tarihlerinde planlanmış olan film festivalinde biz şu ana kadar maalesef sadece iki film izleyebildik, Joker ve The Peanut Butter Falcon. Müsait olduğumuz seanslarda bilet bulma konusunda sıkıntı yaşamamızdan ötürü Parasite, Jojo Rabbit, Portrait of A Lady On Fire, Matthias And Maxime, Marriage Story ve daha bir çok merak ettiğimiz filmi kaçırdık. Bu yapımları vizyon tarihlerine kadar inceleyemeyeceğiz ancak bir iyi haber daha verecek olursak Türkiye’de vizyona girmeyeceği açıklanan ve yoğun istek üzerine Filmekimi programına eklenen “The Lighthouse” filmini bu hafta izleyeceğiz ve çok beklenen bu yapımın de incelemesini sizlerle paylaşmak için çok heyecanlıyız.

Filme gelecek olursak, Türkçe ismiyle “Hayallerin Peşinde” Down sendromlu bir gencin kaldığı bakım evinden profesyonel bir güreşçi olma hayaliyle kaçışının hikayesini ekrana taşıyor. Başrollerinde Shia LaBeouf, Dakota Johnson gibi ünlü isimlerle birlikte karakteriyle aynı isme sahip Zack Gottsagen de var. Down sendromlu bir aktör olarak ilk uzun metraj performansını ortaya koyuyor kendisi. Bu isimlerin yanı sıra oyuncu kadrosunda Thomas Haden Church, John Hawkes, Bruce Dern, Jon Bernthal gibi önemli isimler de bulunuyor.

Filmi; macera, drama ve komedi unsurlarının ağır bastığı dünyalar tatlısı bir yolculuk filmi olarak niteleyebiliriz. Başlıktan da anlaşılacağı üzere biz filmi çok beğendik. Kısa süresini dolu dolu kullanan, muhteşem oyunculuklar vadeden ve finalinde gözlerimizden yaşlar akarken kahkahalar attığımız bir yapım. Sanat yönetimi harika. Diyaloglar çok güzel yazılmış. Film sizi bir yandan eğlenceli bir yolculuğun içinde güldürürken aynı zamanda yer yer hüzünlendiriyor, hatta içinizi ilhamla dolduruyor. Ortaya inanılmaz bir performans koyan başrolümüz Zack Gottsagen, Academy Conversations röportajında Down sendromlu insanların da hayal ettikleri şeyleri çok çalışarak elde edebileceğini ve kendisinin de bu film için tek yaptığı şeyin çok çalışmak olduğunu vurgulamıştı. Aslına bakarsak, film bu fikri de bizlere çok nahif bir yolla geçirmeyi başarıyor.

Biz, kendinize bu filmi izleyerek bir iyilik yapacağınız kanısındayız ancak yapım ABD’de geçtiğimiz yaz vizyona girmesine karşın ülkemizdeki vizyon tarihi henüz belli değil. Yine de fragmanına bir göz atmanızı ve filmi aklınızın bir köşesinde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Kimi kritikler tarafından “son 10 yılın en tatlı filmi” olarak nitelendirilen, IMDb’de 8.0 ve Rotten Tomatoes’da %95 puana sahip olan The Peanut Butter Falcon bize göre bu senenin en iyi filmlerinden biri. Hem senaristlik hem yönetmenlik görevlerini birlikte paylaşan Tyler Nilson ve Michale Schwartz ikilisine bu güzel yapımı ortaya çıkardıkları için teşekkürü borç biliriz.

Kategori
FİLM
Kerem Uluçay

Sinefil, amatör yönetmen, koleksiyoner. Eski müzisyen ve basketbolcu. Şu sıralar mühendislik öğrencisi. Çizgi roman ve tiyatro diğer ilgi alanları.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER