KARAKOMİK FİLMLER SPOILERSIZ İNCELEME + Neden başarısız açılış yaptı?

2 Arada ve Kaçamak filmlerini spoilersız inceledik...

Belki hala bilmiyorsunuzdur diye önce biraz anlatayım. Cem Yılmaz’ın yeni projesi Karakomik Filmler, 1 biletle 2 film vadediyor size. İlk yarıda farklı, ikinci yarıda farklı film seyrediyorsunuz. İlkinin ismi 2 Arada, ikincisinin ismi Kaçamak. Bu filmler, Karakomik Filmler projesinin ilk ayağı olarak 18 Ekim’de vizyondaki yerini aldı. Projenin ikinci ayağı ise 17 Ocak 2020‘de vizyona girecek. Yine 2 film seyredilecek. Adı üstünde, Karakomik Filmler. Bir film “kara” bir film “komik” şeklinde tasarlamış Cem Yılmaz. İlk film dram, ikinci film ise komedi türünde. Aslında Cem Yılmaz, bu filmlerin içine her türü katmaya çalışmış. Yer yer komedi, yer yer dram, yer yer aksiyon, yer yer bilim kurgu, yer yer gerilim, yer yer romantik…

Gerçekten ufak ufak her türü katmaya çalışmış Cem Yılmaz. Böyle bir şey denemesi, bir biletle iki film vadetmesi gibi yenilikler ve Türk sinemasına farklılık getirme çabasından dolayı Cem Yılmaz filmleri bence her zaman sinemada gidilmeyi hak ediyor. Şimdi gelelim filmler hakkında yorumlarıma.

 

2 Arada

Gerçekten çok güzel bir dram filmiydi. Cem Yılmaz’ın komedi dışındaki oyunculuğunu da çok beğeniyorum. Bu film, yer yer harika gözlemlerin olduğu bir filmdi. O gemide çalışan Ayzek karakteriyle empati yapmamak içten değil. Hayatında pek bir gayesi olmayan, rutin şekilde geçen hayatını güzelleştirebilecekken saçma ve ufak hırslara kapılan karakter; dünyadaki ve ülkemizdeki çok fazla insana ayna tutmuş. Filmin kısa olmasından mıdır bilmem, mesajını aktarmada çok başarılı bulmadım. Evet bir mesajı var ve yukarıda da bahsettiğim gibi birçok türü içinde barındırıyor ancak çok daha büyük bir mesaj vererek sonlanmasını beklemiştim ben. Filmin ilerleyişi bende bu beklentiyi yaratmıştı.

 

Kaçamak

Kaçamak da komediyle bilim kurgunun karışık olduğu bir filmdi. Parası olan insanların girdiği tripler ve erkeklerin aralarındaki halleri konusunda iyi gözlemler yine vardı. Yer yer güzel espriler olsa da çok başarılı bir komedi filmi değildi bence. Genel olarak da çok havada kalan bir filmdi. Eleştireceğim bir nokta da, Cem Yılmaz’ın aynı oyuncu kadrosunu kullanmadaki ısrarı olacak. Bu konudaki klişe eleştiri değil benim söyleyeceğim. Evet, bu oyuncular başarılı oyuncular, neden sürekli kullanılmasınlar? Ancak biz artık her filmde, her programda, her yerde Cem Yılmaz ve bu oyuncuları bir arada gördüğümüzden bana onlar rol yapıyor gibi gelmiyor. Karakterle bütünleştiremiyorum yani. Sanki gerçek hayatlarındaki hallerindeler. Eminim çoğu kişi karakterlerin ismini bile hatırlamaz ve filmden çıkılınca yapılan arkadaş arası değerlendirmelerde gerçek isimleriyle anılırlar. Görsel efektler bence çok başarılıydı. “Bir Türk filmi için başarılıydı” demiyorum, gerçekten başarılıydı. Gözü rahatsız edecek özel efekt yok denecek kadar azdı. Bu konuda yine Cem Yılmaz’ı tebrik etmek lazım.

 

Neden kötü bir açılış yaptı?

Karakomik Filmler, ilk hafta sonunda 276.086 kişi tarafından izlenerek Cem Yılmaz filmlerine göre kötü denebilecek bir açılış yaptı. 7. Koğuştaki Mucize, 2. hafta sonunda 645.487 kişi tarafından izlenerek bu hafta sonunun lideriydi. İlk defa bir Cem Yılmaz filmi, açılış hafta sonunda lider olamadı.

Bunun sebebi, Karakomik Filmler’in aslında 18 Ocak 2019‘da vizyona girecekken Patlamış Mısır Savaşları yüzünden 9 ay sonra vizyona girmesi. E tabii fragman aylar önce yayınlandı, tanıtım o zamandan yapılmaya başlandı ve zaman geçtikçe insanların hafızasından yavaş yavaş silindi. Kesinlikle “yeni bir Cem Yılmaz filmi çıkıyor” hype‘ı kalmadı kimsede. Bir de bu filmin tek biletle 2 film izlettiği çok iyi tanıtılamadı insanlara. Ben arkadaşlarımla konuştuğumda genellikle bilmiyor oluyorlar bu durumu. Son olarak da şunu düşünüyorum: 1 biletle 2 film izleme tanıtımını yapmaya çalışırken filmleri pek tanıtamadılar bence. Ama dediğim gibi o mevzu da çok doğru tanıtılamadı. İzleyenlerin, tanıdıklarına önerip önermemesine göre filmin izlenmesi değişecektir tabii. Ancak şimdilik durum bu.

 

Dediğim gibi Cem Yılmaz’ın denediği yenilikler ve Türk sinemasına bir şeyler katmak için uğraşmasını göz önünde bulundurarak yaptığı her filme gitmeye çalışıyorum ben. Siz ne diyorsunuz? Filmi izlediyseniz yorumlarınızı belirtin, birlikte değerlendirmiş olalım. Benim düşüncelerime eklemek istedikleriniz varsa da mutlaka yazın.

Ben filme 10 üzerinden 6,5 veriyorum.

Kategori
FİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER