KAPTAN AMERİKA, AVENGERS: ENDGAME’DE THOR’UN ÇEKİCİNİ NASIL KALDIRDI? (SPOILER)

Avengers: Endgame, 26 Nisan’da vizyona girdi. 10 senedir süren 22 filmlik Marvel Sinematik Evreni’nin finali niteliğindeki bu film, Marvel severler tarafından çok ilgi gördü haliyle. Filmin after credits’inde gözden...

Avengers: Endgame, 26 Nisan’da vizyona girdi. 10 senedir süren 22 filmlik Marvel Sinematik Evreni’nin finali niteliğindeki bu film, Marvel severler tarafından çok ilgi gördü haliyle. Filmin after credits’inde gözden kaçan detayı konuştuğumuz içeriğe buraya tıklayarak, filmi spoilersız incelediğimiz içeriğe buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yani bu içerikte SPOILER olduğunu belirtmeme gerek var mı bilmiyorum zira başlıkta bile spoiler yazıyor. Aslında başlığa spoiler yazmak pek bizim tarzımız değil ve şu ana kadar da filmle ilgili spoiler verenlerin karşısında olduk. Ancak artık film çıkalı çok fazla zaman oldu. Bizim de okuyucularımıza aktarmak istediğimiz, onlarla konuşmak istediğimiz şeyler var. Zaten bu içerikte anlatacağımız şeyi de her yerde paylaştılar, görmüşsünüzdür mutlaka. Neyse, hadi başlayalım. Şu andan itibaren sağlam SPOILER’LI konuşacağız, ona göre aşağı inin.

Bakın arkadaşlar, sizin içinizi bildiğim için baştan uyarımı yapmak istiyorum. Lütfen “çekici kaldırmak” tabiri üzerinden pis pis şaka yapmayalım bu yazıyı okurken.

Kaptan Amerika; Iron Man ve Thor’a göre daha zayıf bir güce sahip. Yani Kaptan hayranları kızmasın bu lafıma. Ben de Kaptan’ı çok seviyorum ama durum böyle. Infinity War’da da Thanos’a karşı çok fazla bir şey yapabildiğini söyleyemeyiz. Her ne kadar bir süper asker olsa da, kendisinin gücü daha insancıl şeylere karşı işleyen bir güç.

Ancak Kaptan, Endgame’de Thor’un çekici Mjolnir’i kaldırmayı sonunda başardı ve Thanos’a karşı inanılmaz bir mücadele verdi. Kaptan’ın çekici eline aldığı sahnede benim filmi izlediğim salonda insanlardan bir şaşırma sesi yükselmişti. Muhteşem bir sahneydi açıkçası ben de çok etkilendim o sekanstan. Dediğim gibi Kaptan’ın artık çekici kaldırabilir hale geldiğini gördük ancak akıllarda bir soru işareti kaldı: Daha önce Mjolnir’i kaldırmaya layık olmayan Steve Rodgers, şu an bunu nasıl yaptı?

 

Mjolnir’in kuralları

Mjolnir hakkında şunları hatırlamak gerekiyor: Birincisi Odin’in büyüsüyle kutsandığı için sadece layık olan kişinin çekici kaldırabileceği, ikincisi ise çekici kaldıran kişinin en az Thor kadar güce sahip olabildiği. Peki Kaptan neden layık oldu?

MCU’da Mjolnir’i kaldırmaya layık olmak; birileri için ne pahasına olursa olsun kendi canını ortaya koyabilmek, dürüst olmak, insanları kurtarmak için çıkar aramamak gibi şeylerle paralel. Ve bunları yaparken de yürekten inanmanız ve bu duygularınızın samimi olması gerekiyor.

Avengers: Endgame ise Kaptan Amerika’nın buna layık olduğunu onayladı. Süper asker olmadan önce bile tüm hayatını insanları kurtarmak ve kendini bir şeyler uğrunda feda etmeye adayan Kaptan’dan başka kim yapacaktı zaten bunu?

Peki Kaptan daha önce çekici kaldırmayı denediğinde neden olmamıştı? Kaptan, daha önce Avengers: Age of Ultron’da çekici kaldırmayı denemişti. Thor, Kaptan deneyene kadar oldukça mutluydu ve gülüyordu. Kaptan, çekici kaldırmaya çalışıp biraz da yerinden oynatınca, Thor tedirgin olmuştu.

Şimdi bu konuda internette insanların konuştuğu iki önemli teori var. Tabii ki bizden kesin bir cevap beklemeyin, filmi yapanlar açıklamadığı sürece sadece fikir yürütmekle yetinebiliyoruz.

 

“Aslında çekici hep kaldırabiliyordu”

İlk olarak, Kaptan Amerika’nın aslında Avengers: Age of Ultron’da çekici yerinden oynattığı an kaldırabileceğini hissettiğini ancak arkadaşı Thor’un, bir ölümlünün bunu yaptığını görünce harap olacağını düşündüğünden kaldırmadığı söyleniyor. Sonuçta Kaptan, hiçbir zaman insanlara bir şeyler kanıtlamak için uğraşan biri olmadı.

 

“Sakladığı sırdan dolayı çekici kaldıramıyordu”

Gelelim ikinci teoriye. Kaptan Amerika: Kış Askeri esnasında Kaptan, Tony’nin ailesini öldüren kişinin Bucky olduğunu öğrenmişti. Bu bilgi Captain America: Civil War esnasında ortaya çıktığında Kaptan, Tony’e bildiğini ama söylemediğini itiraf etti. Ancak teoriye göre Kaptan’ın böyle önemli bir bilgiyi sır olarak saklaması, onu çekici kaldırmaya layık olmaktan çıkarmıştı. Ve Kaptan, Civil War’da bunu itiraf edip yanıldığına da gerçekten inandığı için, Endgame’de çekici kaldırmaya layık oldu.

İkisi de mantıklı ve olabilecek teoriler. Artık size hangisi daha mantıklı geliyorsa ona inanın.

 

Kaptan, çizgi romanlarda da çekici kaldırıyordu

Kaptan Amerika’nın çizgi romanlarda çekici kaldırdığı birkaç durum oluyordu. Şimdi bunun çok detayına girmeyeyim ancak bir keresinde Kaptan Amerika, yalnızca “Kaptan” isimini kullandığı bir vakitte bir düşmanı alt etmek için ve çekici bırakmak zorunda kalan Thor’a geri verebilmek için Mjolnir’i kaldırıyordu. Filme çok benzeyen, Kaptan’ın çekici kullanmadan önce “AVENGERS ASSEMBLE!” diye bağırdığı başka bir hikaye de var. Sizin için bir görsel bırakıyorum aşağı.

Bizim düşüncelerimiz ve internetteki teoriler arasından seçtiklerimiz bunlar. Eğer sizin daha mantıklı farklı teorileriniz veya bir yerlerde gördüğünüz ve hoşunuza giden teoriler varsa aşağı yorum olarak atın, biz de öğrenmiş olalım.

Güncelleme: Filmlerin yönetmeni Russo Kardeşler bu konu hakkında bir açıklama yaptı, kendilerine göre bu olayın nasıl gerçekleştiğini açıkladılar. Buraya tıklayarak onların açıklamasını anlattığımız yazıya gidebilirsiniz.

Kategori
FİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER