JOKER filminde ARTHUR FLECK’in geçmişiyle ilgili gördüklerimizin gerçeklik payı var mı? [SPOILER]

Aktör Brett Cullen anlatıyor...

Joker filmi, 4 Ekim’de vizyondaki yerini aldı. Film; çok beğenildi, dünya çapında çok iyi bir açılış yaptı. İyi yorumlar geldikçe izlenmesi iyi seviyede ilerleyecektir. Tabii biz de Joker’le ilgili içerikler yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu içerikte filmin biraz daha derinine ineceğiz. Zaten başlıkta SPOILER uyarısı yaptım ama oldu da görmeden girdiyseniz, bir kez daha söylüyorum: Bu içerikte JOKER filmiyle ilgili AĞIR SPOILER olacak, filmi izlemediyseniz hemen şu anda bu sayfayı kapatın yoksa seyir keyfiniz kalmaz!

Filmdeki en büyük gizemlerden biri, Arthur’un annesi Penny Fleck’in iddia ettiği gibi Thomas Wayne ile bir ilişkisi olup olmadığı. Kendisi var olmayan şeyler de gördüğü için bu ilişkiye kesin diyemiyoruz. Hem Thomas Wayne hem de Alfred bunun gerçek olmadığını, Penny’nin hayalperest olduğunu söylediler. Bu yüzden sonuç olarak da akıl hastanesi olan Arkham Asylum’da kalmıştı hatta. Ancak Thomas Wayne‘i oynayan aktör Brett Cullen‘a göre onu oraya koyan Thomas Wayne’in ta kendisiydi.

Penny Fleck, filmde gördüğümüz halinden 30 yıl kadar önce Wayne ailesi için çalışmış biriydi. Arthur da o dönem kendisini evlat edinildiğini öğrendi. Penny, Arthur’a bundan önce Thomas’la bir ilişkisi olduğunu ve Arthur’un Thomas’ın oğlu olduğunu itiraf etmişti. Bu yüzden de maddi olarak onlara yardım etmesi amaçlı sürekli Thomas’a mektup yazıyordu. Ayrıca Penny, bu konuyla ilgili konuşmamasını gerektiren anlaşmalara imza attığını da söyledi.

Filmin sonuna doğru Arthur, arkasında “Gülümsemeni seviyorum. -TW” yazan bir fotoğrafını gördü ve bu fotoğraf annesinin gençlik fotoğrafıydı. Tabii ki TW, Thomas Wayne’in baş harfleriydi. Normal şartlarda Penny ile Thomas arasındaki ilişkiyi doğrulayan bir işaret olduğunu söyleyebilirdik. Ancak Arthur’un apartmandaki siyahi ablamızla ilişki yaşadığını sanmasından sonra, bunun da onun hayal dünyasının bir parçası olmadığını kim iddia edebilir ki?

Thomas Wayne’i canlandıran aktör Brett Cullen, The Hollywood Reporter‘a bir röportaj verdi. Thomas Wayne ile ilgili “Diğer filmlerde her zaman çok kibar ve çok başarılı olarak resmedildi, sonra da öldü.” diyerek gülen Cullen, şöyle devam etti:

“Bu film Thomas Wayne’e daha çok dikkat çekiyor ve başarılı bir iş adamıysanız, bu başarıya ulaşmak için yapmanız gerekenler olduğunu, bazen bu şeylerin güzel şeyler olmadığı fikrini ele alıyoruz. Bazen zalim olabiliyorlar. Anlayacağınız, gerçek bir temele dayanıyor.”

Cullen, senaryoyu okurken şaşırmış ve yönetmen Todd Phillips’in, Joker’in Batman’in en büyük düşmanı haline gelmesinin kilit noktası olarak Thomas Wayne’in sırrını gördüğünü düşünüyormuş. Cullen, süreci şöyle anlattı:

“Todd’a gittim ve ‘Bunu anladığım şekilde mi oynuyoruz?’ dedim. Todd, ‘Joker’in Batman’den bu kadar nefret etmesinin zorlayıcı nedeni ne olabilirdi?’ dedi. Joker’in, Wayne ailesinden hiçbir şey alamayan gayri meşru çocuk olması fikri, karakter için gerçekten zorlayıcı bir motivasyon.”

Anlayacağınız, yönetmen Todd Phillips bu film için Batman-Joker düşmanlığını yeniden yorumlamış ve bana sorarsanız çok iyi olmuş. Filmde Batman’le ufaktan da olsa bağlantı görmek insanın gerçekten hoşuna gidiyor.

 

BONUS:

Filmde Bruce Wayne‘i oynayan çocuk Dante Pereira-Olson, Joker’i oynayan Joaquin Phoenix‘in You Were Never Really Here filminde çocukluğunu canlandırmıştı. Yönetmen Todd Phillips, bunu bilerek mi yaptı bilinmez. Ancak diğer filmde Phoenix’in çocukluğunu ona oynattırdıklarına göre az çok benzetiliyorlar demek ki. Yani kesin emin olmasak da aynı babadan gelmiş olma ihtimali olan iki kişinin bu aktörler tarafından canlandırılması bir göndermeye benziyor. Belki bir gün Todd Phillips bunun cevabını verir ancak Joker ve Batman’in üvey kardeş oldukları teorisini güçlendiren bir detay olduğu kesin.

Kategori
FİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER