JOAQUIN PHOENIX’in duygulandıran OSCAR konuşması: “Adaletsizliğe karşı olan savaştan bahsediyoruz”

Joaquin Phoenix, yargı dağıttı...

92. Oscar Ödülleri’ne Parasite damga vurdu. Onun ardından en çok konuşulan isim ise En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Joaquin Phoenix idi. Phoenix, ödülünü mütevazı bir şekilde aldıktan sonra harika bir konuşma yaptı. Biz de sizin için bu konuşmayı çevirdik. Buyurun:

“Şu anda fazlasıyla müteşekkirim. Diğer aday arkadaşlarımdan ya da bu salondaki herhangi bir kişiden daha yukarıda olduğumu düşünmüyorum çünkü hepimiz aynı sevgiyi; film sevgisini paylaşıyoruz. Ve bu ifade şekli, bana olağanüstü bir yaşam sağladı. Onsuz şu an nerede olurdum bilemiyorum. Ama bana ve bu sektördeki birçok kişiye bahşettiği en büyük lütuf; sesimizi, sessizler için kullanma olanağı oldu…”

“Hepimizin kolektif olarak yüzleştiği rahatsız edici bazı meseleleri düşündüm. Zaman zaman, farklı davaların savunuculuğunu yapıyor ya da yapmak zorunda hissediyoruz. Ama ben ortak bir payda görüyorum. Bence cinsiyet eşitliği, ırkçılık, eşcinsel hakları, yerli halkların hakları ya da hayvan hakları olsun; adaletsizliğe karşı savaştan bahsediyoruz. Bir ülkenin, bir halkın, bir ırkın, bir cinsin, bir türün diğeri üzerinde, yaptırıma maruz kalmadan baskı kurma; onu kullanma ve kontrol altına alma hakkına karşı mücadeleden söz ediyoruz.”

“Doğal dünyadan çok koptuğumuzu düşünüyorum. Ve birçoğumuz benmerkezci bir dünya görüşüne sahip olma suçunu işliyoruz. Evrenin merkezinde olduğumuza inanıyoruz. Tabiata gidip kaynaklarını yağmalıyoruz ve kendimizde bir ineği yapay olarak dölleyip yavrusunu çalma hakkını görüyoruz; hem de feryatlarını duymamak imkansızken. Sonra yavrusu için ürettiği sütü alıp kahvelerimize, mısır gevreklerimize koyuyoruz.”

“Kişisel değişim fikrinden korktuğumuzu düşünüyorum. Çünkü bunun için bir şeyleri feda etmemiz, bir şeyler vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ama insanlar en iyi hallerindeyken o kadar yaratıcı ve hünerli ki… Bence aşk ve şefkati kullandığımızda, hisleri olan tüm varlıklar ve çevrenin faydasına olacak değişim sistemlerini bulup yaşama geçirebiliriz.”

“Hayatım boyunca alçağın biriydim. Bencildim. Zaman zaman zalim, çalışılması zor biri oldum. Ama bugün bu salondaki birçok kişi bana ikinci bir şans verdiği için müteşekkirim. Birbirimizi desteklediğimizde en iyi halimize ulaştığımızı düşünüyorum. Geçmiş hatalarımız nedeniyle birbirimizi sildiğimiz değil, birbirimize büyümek için yardım ettiğimiz zamanlardan bahsediyorum; birbirimizi eğitip kurtardığımız zamanlardan. Bu, insanlığın en iyi yanı.”

“17 yaşındayken abim, şu şarkı sözlerini yazmıştı: ‘Sevgiyle yardıma koş, huzur peşinden gelecek’. Teşekkürler.”

Gerçekten çok etkileyiciydi bir konuşmaydı. Hepimiz bu sözleri alkışlıyor ve hak veriyoruz ancak hepimiz hayatta burada söylenenlerin bazılarını yapıyoruz ya da yapılmasına vesile oluyoruz. Yapmadığımız zaman da yapanlara fazla ses çıkardığımız söylenemez. Şapkayı önümüze alıp düşünmemizi sağladı biraz bu konuşma. Özellikle abisinin (River Phoenix) şarkı sözlerini söylerken çok zorlandı Joaquin Phoenix. Gözleri doldu. Çünkü abisini küçük yaşta uyuşturucudan kaybetmişti.

Siz Joaquin Phoenix’in Oscar konuşmasını nasıl buldunuz?

Bu arada, konuşmayı video olarak izlemek isterseniz Instagram hesabımızda Türkçe altyazılı şekilde paylaşmıştık, onu da şöyle bırakayım. Geyikdolu’yu Instagram’dan da takip etmeyi ihmal etmeyin!

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Geyikdolu (@geyikdolu)’in paylaştığı bir gönderi ()

Kategori
FİLMHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER