JAKE GYLLENHAAL’ın BİZE GÖRE en iyi 5 filmi!

Güzel filmler yani...

Baştan söylemekte fayda var: Bu, tamamen sübjektif bir liste.

Bu yazın en çok beklenen filmlerinden biri olan Spider-Man: Far From Home ile çizgi roman severlerle buluşacak Jake Gyllenhaal’ın bugüne kadar kaç filmine denk gelmişsinizdir? Belki 1 ya da 2. Eğer kariyeri boyunca yakından takip etmediyseniz bu az tanınan ama gayet başarılı filmleri açık denizde yakalayamamış olma olasılığınız baya yüksek. Her ne kadar şu anda endüstrinin parlayan yıldızını artık her yerde görsek de biz onun bu filmlerle sevdik. Her neyse daha da uzatmadan listemize geçelim.

 

1. Donnie Darko (2001)

Gyllenhaal’un genç yaşta tanınmasına vesile olan kült bir bağımsız film olan Donnie Darko, sıradan bir liseli olan Donnie’nin başına gelen ilginç bir kazanın ardından dünyanın sonu gelmeden her şeyi yoluna koymaya dair çabasını izliyoruz.

Daha önceden önerdiğimiz bu filmin konusunu daha detaylı öğrenmek isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

IMDb: 8.1/10

Geyikdolu: 9/10

 

2. Nocturnal Animals (2016)

Eski karısı Susan’a (Amy Adams) yazdığı kitabı okuması için gönderen Tony’nin (Gyllenhaal) kitapta anlattığı hikayenin bu eski çiftin geçmişiyle birleşerek bir intikam hikayesine dönüşmesini izliyoruz. İki farklı hikaye olarak yürüyen filmde, Gyllenhaal’u her iki hikayede de mükemmel oyunculuklar sergilerken görüyoruz.

IMDb: 7.5/10

Geyikdolu: 8.5/10

 

3. Enemy (2013)

Nobel Ödüllü Jose Saramago’nun The Double kitabından uyarlanan Enemy’de bir tarih hocası olarak sıradan bir yaşantı süren bir adamın izlediği bir filmde kendine çok benzeyen bir oyuncuyu görmesiyle hayatının alt-üst olmasını izliyoruz. Bu harika adaptasyonun yönetmenliğini de Arrival (2016) ve Blade Runner 2049 (2017) gibi filmlerinden tanıdığımız Denis Villeneuve üstlenmiş ve kendi yorumu da katmasını bilmiş.

IMDb: 6.9/10

Geyikdolu: 8/10

 

4. Nightcrawler (2014)

Hayatını hırsızlık yaparak yaşayan Louis Bloom’un, kameraman olarak yeni bir kariyere başlamasını ve gece yaşanan suçları gizlice kameraya alarak hayatını değiştirecek seçimler yapmasını izliyoruz. Gyllenhaal’ın çoğu insan tarafından tanınmasını sağlayan bu filmde de “ilginç” bir karakteri canlandırarak bizi şaşırttığını da söyleyelim.

IMDb: 7.9

Geyikdolu: 8/10

 

5. Zodiac (2007)

The Fight Club ve Se7en gibi filmlerin yönetmenliğini yapmış olan David Fincher’ın başyapıtlarından biri olan Zodiac’da Gyllenhaal’u RDJ ve Mark Ruffalo ile birlikte San Francisco’ya korku salmakta olan “Zodiac1 takma isimli bir seri katilin kimliğini ortaya çıkarmaya çalışırken izliyoruz.

IMDb: 7.7/10

Geyikdolu: 8/10

Kategori
FİLM
Doğa Adan

Garip ve saçma her başyapıt filme tapan, kendisi de izlediği filmler gibi garip olan bir yazar.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER