Her şey hayal miydi? JOKER yönetmeni TODD PHILLIPS, filmin sonu hakkında konuştu

Joker filminde Arthur'un yaşadıkları, tamamen bir hayalden ibaret olabilir mi?

2019’a damga vuran Joker filminin yönetmeni Todd Phillips, filmin sonunda Arthur Fleck karakterinin yaşadıkları hakkında konuştu.

Bu yazıda spoiler olacağını söylememize pek gerek yoktur diye düşünüyorum.

Vasıfsız ve hayatın içinde kaybolmuş bir karakter olan Arthur, adeta kendi gibi sistemden dolayı hayatı çürüyen insanları yanına alıp bir ayaklanma başlatıyordu. Evet ama Arthur’un bir akıl hastası olma ihtimali de var çünkü filmde olmayan şeyler de gördü. Nasıl emin olacağız bu izlediklerimizin tamamının Arthur’un bir hayali olmadığına? Todd Phillips de, geçtiğimiz günlerde çıkan Joker: Vision & Fury isimli kamera arkası belgeselinde bu konu hakkında düşündüklerini dile getirmiş.

“Bu film, birkaç farklı bakış açısıyla düşünülebilir. Arthur, Joker olmayabilir. Olabilir de. Bu Joker’in orijin hikayesinin yalnızca bir versiyonu. Bir adamın akıl hastanesinde oturup doktora anlattığı bir versiyon. Buradan sonra, Arthur’un Joker olup olmadığına izleyici karar verir.”

Yani Todd abimiz diyor ki, bunlar belki de Arthur’un hayaliydi. Belki de gerçekti. Şimdilik bir şey söylemiyorum çünkü devam filminde nasıl ilerleyeceğimiz belli olmaz diyor.

Şaka bir yana, sizce izlediklerimiz tamamıyla Arthur’un kafasının içinde dönenler mi yoksa her şey gerçekten yaşandı mı?

Kategori
FİLMHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER