HAFTANIN FİLM ÖNERİSİ #6: Saksı Olmanın Faydaları

Saksı olmak o kadar kötü değilmiş mi desek…

The Perks of Being a Wallflower (2012)

IMDb: 8/10

Geyikdolu Puanı: 7/10

Yönetmen: Stephen Chbosky

 

Garip isimli, inanılmaz kaliteli ancak çok tanınmayan filmlerde bugün “Saksı Olmanın Faydaları”nı konu alacağız. “Son zamanların en iyi gençlik filmi” unvanına layık görülebilecek olan bu yapım, gerçekten de hem görsel hem de işitsel olarak insanın kalbine her yönden hitap eden bir eser olmayı başarıyor. Aynı isimli kitaptan uyarlanan film, kitabın yazarının yönetmen koltuğuna geçmesiyle beyaz perdeye uyarlanmış. Bu filmin konusu ise kısaca şöyle: Ana karakterimiz olan Charlie liseye yeni başlamış, içine kapanık, sıradan bir gençtir. Ta ki lise son sınıfta okuyan Sam ve Patrick’le tanışana kadar. Onlarla birlikte bir nevi gerçek dünyaya ilk adımlarını atmaya başlar.

Bu filmde belki Charlie ile tanışırken en şanslı olduğumuz konu; onun farklı, renkli ve bazen depresif olabilen iç dünyasını bize onu en iyi tanıyan kişi olan, yani karakterlerin yaratıcısı Chbosky tarafından gerek yoğun sahneler, gerekse arka planda oynayan müziklerle olabilecek en doğru şekilde anlatılması. Tabii filmin kadrosunu da unutmamak lazım. Logan Lerman, Emma Watson ve Ezra Miller üçlüsünün gerçekten her yönden rollerinin hakkını verdiklerini ve film bittikten sonra kendileri çok özlettiklerini söyleyebiliriz. Ayrıca filmin öne çıkan başka bir önemli özelliği de Chbosky’nin; Charlie’nin yaşadığı sorunlarla, geçmişini, arkadaşlarını ve ailesini nasıl ustaca bir şekilde bağlamış olduğu. Filmi izlerken gerçekten sizi olayla birlikte sürükleyen ve 1.5 saatin nasıl geçtiğini anlamanıza fırsat vermeyen bir başyapıt olduğunu derinden hissediyorsunuz.

Son olarak da şöyle ufak bir not düşelim: Filmin son sahnesinin son repliğini izledikten sonra o son cümlenin kalbinizin bir köşesine kazınacağını ve aklınızdan uzun süre çıkmayacağını çok emin bir şekilde söyleyebiliriz. Çünkü şu anda biz de sizin gibi sonsuzuz.

Kategori
FİLM
Doğa Adan

Garip ve saçma her başyapıt filme tapan, kendisi de izlediği filmler gibi garip olan bir yazar.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER