HAFTANIN FİLM ÖNERİSİ #5: Donnie Darko

Eski seriye devam...

Daha önceki Haftanın Film Önerisi içeriğinde biraz dağınık olduğumuz için bu serinin birkaç gün gecikebileceğinden bahsetmiştik. Evet aynen böyle demiştik. Ama işte bu cümleyi 20 Ağustos 2018’de demeseydik her şey daha iyi olacaktı. Yani anlatmak istediğime gelirsek tam 237 gün sonra seriye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu haftaki filmimiz ise biraz eski bir film olan Donnie Darko. Neyse şimdi daha da fazla uzatmadan içeriğe geçelim.

 

Yönetmen : Richard Kelly

IMDb: 8,1/10

Donnie Darko, çoğu insana “bu ne saçma film ismi” dedirtse de çoğu kişi için 21. yüzyılın ilk çeyreğinde bir kült film niteliğinde. Bunun en büyük kanıtı film çıkalı neredeyse 18 yıl olmasına rağmen hala birçok sitede devam eden teori paylaşımları hiçbir zaman kesilmedi. Bunu sebebi ise filmin adı gibi konusu da olağandışı. Filmin olay örgüsü ise filme de ismini veren Donnie Darko’nun hayatının mutlak değişimi etrafında şekilleniyor. Peki “bu değişim” bazı ruhsal problemleri olsa da sıradan bir liseli olan Darko’yu nasıl etkileyecektir? Az önce de dediğim gibi Donnie gündelik bir yaşamı olan sıradan bir liselidir, tabii bu durum değişmek üzeredir çünkü gece gördüğü 1.80’lik bir tavşan; ona dünyanın sonuna 28 gün, 6 saat, 2 dakika ve 12 saniye kaldığını söyler.

Önceden belirtelim bu filmi izlerken bazen anlayamayacağınız, garipseyeceğiniz olaylar olacak (en azından bize oldu). Ama endişe etmeyin, filmin yönetmeni Richard Kelly asla seyirciyi bıktırmayan ve bir o kadar da ilgi çekmeyi başaran bir film çıkarmış. Filmdeki en önemli ikinci karakter olan 1.80 boyundaki tavşan da ikonlaşmış görünümüyle aklınızın bir köşesine kazınacak. Farklı türlerin sentezi diyebileceğimiz film Gerilim, Bilim-Kurgu, Gizem ve Dram unsurlarını içeriyor. Filmin yapım aşamasına değinmeden de geçmeyelim. Film gayet hızlı bir tempoda ilerliyor ve üstelik Jake Gyllenhaal, Jane Malone, Drew Barrymore gibi oyuncuların da çok gençken başarmış olduğu harika oyunculuklar insanı kendine hayran bıraktırıyor. Eğer bağımsız filmlere karşı ön yargınızı kırmak istiyorsanız veya kaliteli, sizi sıkmayan, fakat sonunda düşündürmeyi de başaran bir film izlemek istiyorsanız bu film tam da size göre.

(Not: Filmin iki versiyonu var, birisi normal versiyon diğeri ise Director’s Cut versiyonu. Arada yaklaşık yarım saatlik bir süre farkı var. Eğer muallakta kalmak istemiyorsanız biz kesinlikle daha uzun olan Director’s Cut versiyonunu izlemenizi tavsiye ederiz.)

 

Kategori
FİLM
Doğa Adan

Garip ve saçma her başyapıt filme tapan, kendisi de izlediği filmler gibi garip olan bir yazar.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER