HAFTANIN FİLM ÖNERİSİ #4: Watchmen

Evet, bilmem kaç milyar hafta sonra geri döndük...

Haftanın Film Önerisi serimizin içeriklerini her pazartesi yayınlayacağımızı söylemiştik. Ancak düzensizliğimizden bunu yapamayacağımızı tahmin ediyorduk. Neden böyle bir söz verdiğimizi de anlamadık açıkçası. Şu andan itibaren bu sözümüzü bozuyoruz. Ne her hafta yayınlayacağız ne de pazartesi günleri. Son önerimizden beri 3 ay geçti çünkü. Bu kadar dağınık insanlarız. Kafamıza göre atacağız bundan sonra. Önceki 3 film önerimize göz atmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli olur. Hadi başlayalım.

 

Yönetmen: Zack Snyder
IMDb: 7,6

Evet, uzun zaman sonra Haftanın Film Önerisi köşemize dönebildik. Eski yazılarımızı okuyan okuyucularımız formatı hatırlıyorlardır. Bu köşenin asıl amacı izleyecek film arayan ama ne izleyeceğine karar veremeyen okurlarımızda bir fikir oluşturabilmek. Yani bilinmeyen filmlerden bahsetmiyoruz burada. Bu hafta ise basitçe anlatacağımız film başlıktan da anlaşıldığı üzere Watchmen. Öyleyse daha fazla uzatmadan filme geçelim. Benim kişisel fikrime göre sinemaya en iyi adapte edilen çizgi roman filmi. Ama bu yorumum sizi şaşırtmasın. En iyi çizgi roman filmi demiyorum, en iyi adapte edilen film diyorum. Watchmen resmen çizgi romanı izlemenizi sağlayan bir şaheser. İnanın bana abartmıyorum, eğer çizgi romanı okuduysanız bana kesinlikle hak vereceğinizi biliyorum. Ama çizgi romanı okumadıysanız ve sadece izlemelik film arıyorsanız bu film yine size çok uygun. Bu film bir Zack Snyder klasiği olan görsel şölen havasını devam ettiriyor. Üstüne bir de iyi oyunculuklar konunca, elimizde güzel zaman (3,5-4 saat civarı) geçirmek için uygun bir film oluyor. Film biraz uzun ve başları sıkıcı gelebilir ancak özellikle ikinci yarısında daha hızlı ve daha akıcı hake geliyor. Başların biraz yavaş olmasının sebebi, olayın geçtiği alternatif dünyaya dair genel bir fikir sahibi olmamızı istemeleri. Zack Snyder, görsel şölenle o açığı bir tık daha kapatıyor. Mekanların, kostümlerin falan tasarımları çok çok iyi, çizgi romanla neredeyse birebir aynı.

Snyder‘ın Watchmen filmi, Watchmen çizgi romanının yapılabilecek en iyi uyarlaması. Eğer çizgi romanı okuduysanız veya okuyup izleyecekseniz muhteşem. Büyük keyif alırsınız. Okumadan izlemeyi düşünüyorsanız film izlemeyi gerçekten sevmeniz gerekiyor. Uzunluğundan dolayı gerçekten sizi sıkma ihtimali var çünkü. Eğer “Ben süreyi umursamam, güzel filmse izlerim.” diyorsanız, izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Kategori
FİLM
Arda Keskin

Kısaca dizi ve film hastası. Strateji oyunlarının aşığı ve biraz da orta çağ takıntısı olan bir yazar.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER