HAFTANIN FİLM ÖNERİSİ #3: Marvel Cinematic Universe

"Bu hafta hangi filmi izlesem?" diyenlere...

Başlık biraz saçma gelmiş olabilir ama birazdan nedenini anlayacaksınız. Biliyorum şu an yaptığımız “haftanın film önerisi” olayının formatından biraz uzak. Genelde bu tarz içeriklerde size tek bir film verilir ve altına o filmin kısa bir incelemesi yapılır ama bu hafta biraz yoldan çıkmaya karar verdik ve sizlere tüm Marvel filmlerini öneriyoruz. Sıkı takipçilerimizin de bildiği üzere “Haftanın Film Önerisi” ilk olarak Twitter’dan başlattığımız bir olaydı. Bu formatı siteye taşımaya karar vermemizle birlikte aklımıza ilk gelen filmlerin incelemelerini hazırladık lakin Infinity War vizyona girdikten sonra, Marvel’a özel bir içerik hazırlamak istedik. Sizi bu hafta bir maraton yapıp tüm Marvel filmlerini izlemeye teşvik etmek istiyoruz. Bu yüzden biraz yoldan çıkmış olsak da böyle bir içerik yazmayı uygun bulduk. Şimdi izninizle içeriğin kendisine geçelim. Ha bu arada, geçen hafta Mission Impossible 5‘i önermiştik, o yazıya da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bundan önce Haftanın Film Önerisi adlı serimizde sizlere izlemeniz için filmleri kendi başlarına değerlendirmiştik ama bu hafta bir istisna yapmak istiyoruz. Çünkü hepimizin de bildiği gibi Infinity War’ın üstümüzde bıraktığı etki devam ediyor. İşte bu yüzden Geyikdolu ekibi olarak sizleri boş zamanınızda bir Marvel maratonu yapmak için teşvik etmek istedik. Kim bilir belki bazılarınız çoktan yapmıştır. Ama önceden uyarayım kendinize hatırı sayılır bir zaman ayırmanız gerekecek. Eğer MCU filmlerini baştan sona izlemek isterseniz (Infinity War’u bu listeye henüz almak için erken olduğundan listeye dahil değil) kendinize ayırmanız gereken süre tam olarak 1 gün, 14 saat ve 17 dakika. Tabi her ne kadar kulağa çok uçuk bir süre gibi gelse de sonuçta MCU (Infinity War’u bu listeye de dahil tutmuyorum) toplam 18 filmden oluşuyor. Bu içeriğin sonunda sizlere bunun bir listesini hazırlamış olmam lazım; eğer meraklısı varsa sizi içeriğin sonuna bekliyorum. Her neyse asıl konumuza dönelim bu içeriğin genel özelliği bir öneri olması. Bu yüzden sizlere filmler hakkında kafanızda biraz olsun fikir oluşturabilmek bizim bir numaralı önceliğimiz lakin bu öneri içeriğimizde ilk -ve büyük ihtimalle son- kez bu kadar geniş çaplı bir şey yapıyoruz, o yüzden bu içerikte bazı filmlere değinmeden geçebiliriz. Haydi şimdi sizi sıkmadan başlayalım.

Bir de unutmadan bugüne kadar 18 filmle yaklaşık olarak 15,200,000,000 dolar hasılat yapan bir seriden bahsederken bu başarının mimarlarından biri olan Kevin Feige‘i anmadan geçmeyelim. Her neyse şimdi her şeyin başladığı yıla gidelim, yani 2008’e. Aradan on sene geçmesine rağmen aramızdan o zamanları hatırlayanlar illaki vardır. Christopher Nolan’ın Batman üçlemesinin ikinci filmi olan Dark Knight’ın vizyona girdiği sene. Kısacası DC’nin beyaz perdeye yön verdiği sene. Her ne kadar iki filmin vizyona girme tarihi arasında aylar olsa da Dark Knight’ın her filme fark atıp parladığı sene. Ama aynı zamanda tüm zamanların en büyük markalarından birine dönüşecek olan MCU’nun ilk filminin yapıldığı sene. Hepimizin sevdiği hatta sevmesi gerektiği Robert Downey Jr’ın kariyerini şekillendirecek sene. Evet, Iron Man’in çıkış senesi. Marvel’ın sinemadaki en önemli başarılarından biri hatta RDJ’i bir ikon haline getirecek serinin başlangıç filmi. Tabi bundaki en büyük paylardan biri de iyi oyuncu seçimi. Zaten genel olarak karakterleri için en uygun oyuncuları seçen bir şirketten bahsediyoruz. Aradan 10 yıl geçti ve şöyle bir geriye bakarsak MCU’nun her geçen gün genişleyen kadrosunda bu role yakışmamış diyeceğimiz kimler var? “Edward Norton :)”

Acısıyla tatlısıyla Marvel ile tam olarak 10 yıl geçirdik. Çizgi roman severler için genel olarak güzel bir on yıl olduğunu düşünüyorum, darısı benim gibi orta çağ severlerin başına. Tabi bu yakın zamanda olacak gibi olmadığından Marvel maratonu beni bekler.

 

Iron Man

IMDb: 7,9

 

The Incredible Hulk

IMDb: 6,8

 

Iron Man 2

IMDb: 7,0

 

Thor

IMDb: 7,0

 

Captain America: The First Avenger:

IMDb: 6,9

 

The Avengers

IMDb: 8,1

 

Iron Man 3

IMDb: 7,2

 

Thor: The Dark World

IMDb: 7,0

 

The Winter Soldier

IMDb: 7,8

 

Guardians of the Galaxy

IMDb: 8,1

 

Age of Ultron

IMDb: 7,4

 

Ant-Man

IMDb: 7,3

 

Civil War

IMDb: 7,8

 

Doctor Strange:

IMDb: 7,5

 

Guardians of the Galaxy Vol. 2

IMDb: 7,7

 

Spider-Man: Homecoming

IMDb: 7,5

 

Thor: Ragnarok

IMDb: 7,9

 

Black Panther

IMDb: 7,7

Kategori
FİLM
Arda Keskin

Kısaca dizi ve film hastası. Strateji oyunlarının aşığı ve biraz da orta çağ takıntısı olan bir yazar.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER