HAFTANIN FİLM ÖNERİSİ #1: Death of Stalin

"Bu hafta hangi filmi izlesem?" diyenlere...

Yeni bir seriye başlıyoruz. HAFTANIN FİLM ÖNERİSİ ismini verdiğimiz bu seride ne yapacağımız, ismine bakınca kolayca anlaşılıyordur zaten. Haftalık olarak size film önereceğiz, artık izleyip izlememek size kalmış. Önereceğimiz filmleri beğenmezseniz de sorumluluk kabul etmeyiz ona göre! Şaka bir yana, zaten Twitter‘da yapmış olduğumuz bu seriyi, daha detaylı bir şekilde sitemize taşıyalım dedik. Bu serinin içeriklerini pazartesi günleri girmeyi planlıyoruz ama o kadar düzenli insanlar olmadığımız için yüksek ihtimalle aksatacağımızdan söz vermiş de olmayalım.

Neyse, fazla uzatmadan filmi anlatayım ben size. Bu hafta önereceğimiz film, başlıktan da gördüğünüz gibi Death of Stalin olacak.

 

IMDb: 7,2

Yönetmen: Armando Iannucci

Adından da kolayca anlaşılacağı gibi film, Sovyetler Birliği‘nin eski lideri Josef Stalin‘in ölümünü konu alıyor. Yani doğal olarak insan filmin konusuna böyle bakınca çok ciddi bir ortam olmasını bekliyor. Ama ne film ne de filmin yönetmeni (Armando Iannucci) ciddi bir ortam istiyor. Bu bir kara mizah filmi. Hatta rahatça söyleyebilirim ki iyi bir kara mizah filmi. Stalin’in ölümünden birkaç gün önce başlayan film, soğuk savaşın en yoğun olduğu dönemde geçiyor ama film soğuk savaşa hiç değinmeden filmin ana komedi materyali olan Sovyetler Birliği’ndeki güç savaşını konu alıyor. Dünyanın en güçlü iki ülkesinden biri olan Sovyetler Birliği’nin liderlik koltuğu boş kalıyor; zamanında o koltuğu hayal bile edemeyecek olan Stalin’in, en yakınları koltuk sevdası için entrikalara başlıyor. Armando Iannucci için tam bir mizah cenneti olabilecek bu konu, bu kadar kaliteli oyunculuklarla birleşince, film kendi içinde tam bir bütün oluyor. Steve Buscemi, Jeffrey Tambor, Oscar Isacc ve Rupert Friend… Hepsi zaten piyasanın önde gelen oyuncularından ve bu filmdeki performansları da gayet iyi. Yalnız şunu dürüstçe söylemem gerek: Filmi ne kadar beğensem de “Death of Stalin” kusursuz bir film değil. Filmin bazı sahneleri çok zorlama. Tamam, bir komedi filmi için bu affedilebilir bir özellik ama kendine saçma bir komedi filmi gibi davranmayan Death of Stalin için gereksiz olmuş. Yanlış anlamayın, ben filmlerde zorlama sahnelerini severim ama nedense bu filmde o sahneleri izlerken eğlenemedim.

Genel olarak filmi beğendim. İzlerken hoşça vakit geçirdim ve filmden, yüzümde bir gülümsemeyle ayrıldım. Bu hafta size izlemenizi önerdiğim film Death of Stalin. Yukarıda anlattığım kadarıyla ilginizi çektiyse, izlediğinizde de hoşunuza gidecektir.

Kategori
FİLM
Arda Keskin

Kısaca dizi ve film hastası. Strateji oyunlarının aşığı ve biraz da orta çağ takıntısı olan bir yazar.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER