HAFTANIN FİLM ÖNERİLERİ #7: Bu hafta 2 adet vizyondan, 1 adet vizyon dışı film önerdik!

"Bu hafta ne izlesem?" diyenlere amme hizmeti...

Haftanın Film Önerisi serimize oldukça uzun bir aradan sonra yeni bir konsept ile devam ediyoruz. Bundan sonra siz okuyucularımızı hafta sonlarına hazırlayacak, sinema salonlarında veya evinizde film izlerken keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak üç adet film önereceğim.

Vizyondaki filmlerin bolluğuna da göre öncelikli olarak iki tane vizyondan, bir adet ise vizyon dışı öneriyle başlayalım.

 

Doctor Sleep

• IMDb: 7.7
• Metascore: 60
• Rotten Tomatoes: %77

Stephen King’in 1977’de yayınladığı kitabın uyarlaması olan 1980 yapımı “The Shining” filmi Stanley Kubrick’in yönettiği bir korku şaheseridir. 2013’te King, Danny Lloyd karakterinin yetişkinliğini konu edinen Doctor Sleep kitabını çıkardı ve üzerinden 6 yıl sonra Kubrick’in filminin devamı niteliği taşıyan Doctor Sleep filmi bugün vizyona girdi. Filmi yazan-yöneten Mark Flanagan her ne kadar korku türünde iddialı ve tecrübeli biri olsa da bu işi hem bir yazar hem bir yönetmen olarak kabul etmenin cesaret gerektirdiğini belirtmeliyim. Bir taraftan yirmi yıl önce hayata gözlerini yummuş büyük usta Stanley Kubrick’in bir eserine devam filmi yapıyor olmanın yüklediği sorumluluk, diğer taraftan da birçok kitabı sinemaya uyarlanan Stephen King’in beğenisini kazanma problemi.

Bilmeyenleriniz vardır, Stephen King’in The Shining filmiyle öylesine problemleri vardır ki 1997 yılında senaryosunu bu kez kendisi yazdığı aynı isimde üç bölümlük bir mini dizi yapılmıştır. Kubrick’in versiyonunda yapılan değişiklikleri kendisine yapılmış bir saygısızlık olarak gördüğünü dillendirse de ilerleyen zamanlarda filmle ilgili daha olumlu yorumlar paylaşmıştır. Neyse ki King, Doctor Sleep filmini beğendiğini söylüyor. Açıkçası, fragmanlar tatmin edici gözüküyor. Flanagan’ın iyi bir iş çıkartmış olması kimseyi şaşırtmaz sanırım. Ancak az önce de söylediğim gibi omuzlarında büyük ve hassas bir yük var. Herkesi mutlu edecek bir iş çıkarması kolay değil. Yine de Doctor Sleep bu hafta vizyonun gözdelerinden. İzler izlemez sizlerle incelemesini paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

 

Sorry We Missed You

• IMDb: 7.8
• Metascore: 79
• Rotten Tomatoes: %85

Ülkemizde “Üzgünüz, Size Ulaşamadık” ismiyle bugün vizyona giren filmin yönetmenliğini Ken Loach, senaristliğiniyse Paul Laverty üstleniyor. Bu ikilinin daha önce önemli filmlerde birlikte çalışmışlıkları var. Ayrıca usta yönetmen Ken Loach yakın zamanda Martin Scorsese’nin Marvel filmleri hakkında yaptığı açıklamalara destek vermesiyle de gündeme gelmişti.

Ülkemizde önce Filmekimi’nde gösterilmiş olan yeni filmi, 2008 yılında yaşanan bir mali kriz sonrası ayakta kalmaya çalışan bir ailenin ekonomik mücadelesini anlatıyor. Türü dram olan film, Cannes’da Altın Palmiye’ye de aday olarak gösterilmişti. Bu sene izlemeyi iple çektiğim filmlerden biriydi, nihayet kavuşuyoruz. Nahif ve kırılganlıklarla dolu bir hikaye anlatacak olan Sorry We Missed You sinemada görülmeye değer.

 

Locke

• IMDb: 7.1
• Metascore: 81
• Rotten Tomatoes: %90

Vizyon dışı önerim 2013 yapımı Locke, ekranda neredeyse sadece ünlü oyuncu Tom Hardy’yi gördüğünüz ve performansına hayran kalmanızın muhtemel olduğu bir yol filmi. Peaky Blinders dizisinin yaratıcısı Steven Knight’ın yazıp yönettiği filmde Olivia Colman, Ruth Wilson, Andrew Scott ve Tom Holland gibi bilindik isimler sesleriyle yer alıyorlar. Film kısaca Ivan Locke adlı karakterimizin çok başarılı olduğu işinin ve mutluca sürdürdüğü aile yaşantısının çıktığı kısa süreli bir yolculuk sırasında aldığı birkaç telefonla sarsılışını konu alıyor. Ayrıca yapımın cinsellik veya şiddet içermemesine karşın +18 bir film olduğunu ve sadece 1 saat 25 dakika sürdüğünü belirtmeliyim. Kesinlikle görülmesi gereken, anlatım diline hayran kaldığım ve seyircisine ana karakterle inanılmaz bir şekilde empati yaptırmayı başaran önemli bir film. Kendine çizdiği yolda bugüne kadar yapılmış en iyi yapımlardan.

Hoşunuza gidebileceğini düşündüğüm 3 filmi sizlerle paylaştım. Umarım izler ve keyif alırsınız. İyi haftasonları!

Kategori
FİLM
Kerem Uluçay

Sinefil, amatör yönetmen, koleksiyoner. Eski müzisyen ve basketbolcu. Şu sıralar mühendislik öğrencisi. Çizgi roman ve tiyatro diğer ilgi alanları.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER