Gerçekliğin efendisi SCARLET WITCH kimdir?

Gelin, Scarlet Witch'i daha yakından tanıyalım...

Wanda Maximoff, namıdiğer Scarlet Witch, ilk olarak çıkışını 1964 yılında X-Men #4’de ikiz kardeşi Quicksilver ile birlikte yaptı. Bu sayıda Magneto’ya can borçları olan ikizler Mangneto’nun yanında dünyayı ele geçirmek için Brotherhood of Evil Mutants’a (Kötü Mutantlar Kardeşliği) katıldı ve X-Men’e karşı savaştılar. Ancak Scarlet Witche’e rağmen bu savaşı kazanamadılar her klasik süper kahraman hikayesinde olduğu gibi.

Kardeşliğe katıldıklarında başlarda babalarının Magneto olduğunu bilmeseler de daha sonradan bu durumu öğrendiler. Magneto dünya dışı varlıklar tarafından kaçırıldığında aslında içlerinde kötülük bulunmayan ikizler özür dilemek amacıyla ve yaptıkları kötülükleri bir şekilde tedavi etmek için Avergers’a katıldılar.

Başlarda mutant gücünün yoğun enerji dalgalarına hükmetmek olduğu sanılsa da zamanla çok daha fazlası olduğu anlaşıldı.

Gerçekliğe bile hükmedebilen bu güçlerini doğumu sırasında kazandı. Dönemin kadim büyücüleri tarafından alt edilen ve bir dağa kapatılan kaos tanrısı Chthon hapishanenin hemen yakınlarında doğan ikizlerden Wanda’yı tekrardan doğmak için kullanmak istedi ve o daha bir bebekken onu kaos büyüsüyle donattı.

Kaos büyüsü sınırsız ve oldukça tehlikeli bir büyüdür çünkü gerçekleri baştan silip tekrardan yazabilir. Bu sebeple kadim büyücüler Chthon’u hapsettikten sonra bu büyüyle alakalı her şeyi ortadan kaldırdılar ve büyü zamanla unutuldu.

Scarlet Witch zaman zaman gerçeklikle bilinçli bilinçsiz oynamış ve yaşananları silip tekrardan yazmaya kalkmıştır, bu durum da onun gerçekliği ayırt etmekte zorlanmasına, hayaller görmesine yol açmıştır.

Hatta bir çizgi romanda Avengers’a katılan Wanda, Vision ile aşk yaşadı ve evlendiler. Daha sonra gerçeklikle oynayıp kendisini Vision’dan hamile bıraktı. Ancak kaos büyüsü oldukça tehlikeli olduğundan hayatı pek de beklediği gitmeyen Scarlet Witch hamileliğinden sonra iki erkek çocuğu doğurdu ve bu çocuklar Mephisto isimli şeytandan parçalar taşımaktaydılar. Mephisto da çocukların ruhlarını emerek dünyaya geldi ve onları ortadan kaldırdı.

Her ne kadar ruhları emilip öldürülseler de çocukların aslında ölmediği hatta aynı Quicksilver gibi hızlı olan Thomas Sheperd’ın (Speed) ve aynı Sacrlet Witch gibi güçlü olan William Kaplan’ın (Wiccan) Wanda’nın çocukları olduğu düşünülmekte.

Bu şekilde de Scarlet Witch’in mutlu bir aile kurma hayali bitmiş oldu. Bu olay onda travmaya yol açtığından akıl hocası ve aynı zamanda ona kaos büyüsünü kullanmasında yardım eden Agatha’dan hafızasını silmesini istedi. Agatha da dediğini yaptı ve bu olayla alakalı bütün kötü anılarını, ikiz sahibi olduğunu vs. her şeyi sildi. Ancak yine de hafızasının bir yerlerinde kaybettiği çocukları ve hayalini kurduğu aile fikri baki kaldı. Onu tam anlamıyla silebildiğini söyleyemeyiz.

Güçlerinin onun psikolojisini bozmasına, neyin gerçek neyin sahte olduğunu ara sıra ayırt edememesine rağmen yıllarca Avengers’ta çok iyi hizmetler verdi.

“Avengers Dissambled” ve “House of M” serilerinde psikolojisi çok da iyi olmayan Scarlet Witch bir yaz günü Wasp’la birlikte sahilde takıldıkları sırada Wasp’ın yaptığı bir espri üzerine Scarlet ölen çocuklarını çok da net olmamakla birlikte anımsadı. O da bu konuya açıklık getirmek üzere Agatha’ya gitti ama çocukları ve yaşadıklarıyla alakalı duydukları onu müthiş bir şekilde öfkelendirdi. Öfkesi dünyayı değiştirmeye başlayacak kadar kuvvetli bir hal alan Scarlet Witch, Dr. Strange’in dikkatini çekmeyi başardı. Olaya bizzat el atan Dr. Strange yaşanan onca yıkıma ve ölüme rağmen Scarlet Witch’i durdurmayı başardı. Yaşanan bu büyük yıkımda Avengers bile dağılma noktasına kadar geldi.

Dr. Strange, Scarlet Witch’in bilincini kapatıp hayati fonksiyonlarını durma noktasına getirdi ve zihninin tedavisi için babası Magneto onu Profesör Xavier’a götürdü.

Wanda’nın tedavisi devam ederken dünyanın farklı yerlerindeki kahramanlar onun bu durumunu düşündü hatta dünyanın iyiliği için onun öldürülmesi gerektiğini düşünenler bile oldu.

Onun öldürülmesini kesinlikle reddeden kardeşi Quicksilver yarı bilinçli bir şekilde yatan Wanda’yı yeni bir gerçeklik yaratması konusunda ikna etti ve yeni bir dünya yarattı. Yaratılan bu yeni dünyada Magneto ve ailesi dünyayı yönetmekteydi. Bu arada insan ırkının mutantlara oranla azınlık olarak kaldığı bu yeni dünyada Scarlet Witch’in iki oğlu da hayattadır.

Ancak Wolverine sayesinde bütün bunların gerçek olmadığı anlaşılır ve durumu düzeltmek isteyen bütün kahramanlar M Hanesi’ne saldırır.

Scarlet Witch bu savaşın çıkmasının nedenlerini babasının takıntılı hayallerine bağlar ve bunun üzerine “No more mutants!” diyerek dünya üzerindeki mutant ırkını yok olmanın eşiğine kadar sürükler.

2015’te yayınlanan Axis adlı bir seride Red Skull tarafından beyni yıkanan kahramanlar arasında yer alan Witch kendine kan bağıyla bağlı olan herkesin canını yakacağı bir büyü yaptığı sırada Magneto’ya hiç bir şey olmadığını gördü ve başından beri babası olarak tanıdığımız Magneto’nun aslında babası olmadığı ortaya çıktı.

MCU’da ise ilk olarak karşımıza Ultron Çağı’nda çıktı ve Russo kardeşler sağ olsun (güçleri dışında) bambaşka bir senaryo izledik. Aslında tam olarak da bambaşka diyemeyiz çünkü ikizler çizgi romana benzer olarak başlarda Ultron’un yanındaydılar aynı Magneto’nun yanında oldukları gibi. Tabii daha sonra koca yürekli abimiz Hawkeye sayesinde ikizler olayın ciddiyetini anladı ve taraf değiştirerek Avengers’a katıldılar. Ancak Quicksilver’ın ölümü bana biraz saçma geldi çünkü o an rahatça Hawkeye ile kızı kurtardıktan sonra kendisi öylece açık alanda kalakaldı.

Kategori
ÇİZGİ ROMANFİLM
Uğur Salim Demirtaş

Teknoloji, film ve dizi meraklısı. Oyun delisi. Uyku uyuyamaz, uyursa da uyanamaz. Meslek seçimi konusunda dişçilik ile yazılımcılık arasında kalacak kadar kararsız. Takıntılı.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER