Futbolun beyaz perde serüveni

Futbol ve sinema, çok uzun zamandır insanları birbirine bağlamayı başaran iki kavram. Aslında ikisinin de benzer yönleri var. İkisi de iyi başlayıp, kötü ya da kötü başlayıp, iyi bitebilir....

Futbol ve sinema, çok uzun zamandır insanları birbirine bağlamayı başaran iki kavram. Aslında ikisinin de benzer yönleri var. İkisi de iyi başlayıp, kötü ya da kötü başlayıp, iyi bitebilir. İkisi de insanlara seyir zevki verir ya da öyle bir seyir zevki vermez ki işkence çekmişe döndürür. Kısaca biri açık alanda, diğeri kapalı alanda kitleleri kendine bağlar. Futbolseverler için futbol filmi izlemek eşi benzeri bulunamaz bir nimettir. Bu yazımızda futbola tutkuyla bağlı olanların mutlaka izlemesi gereken 5 futbol filmini inceledik! Sıraya falan koymadık, kafamıza göre dizdik ona göre.

Gol! (Goal!)

Gol, 3 filmden oluşan bir seri. Bu filmler, Santiago Munez isimli bir gencin futbolcu olma hayalini ve bunu nasıl gerçekleştirdiğini konu alıyor. Filmde birçok gerçek futbolcu ve futbol takımı yer aldığından Gol! filmleri, FIFA ile geniş bir işbirliği içinde yapıldı. Babasıyla birlikte Meksika’dan yasadışı yollarla Amerika’ya giden ve orada bahçıvanlık yapıp aynı zamanda bir Çin lokantasında çalışan Santiago Munez, yetenekli ve keşfedilip profesyonel futbolcu olmaya bekleyen bir gençtir. Eski Newcastle United oyuncusu Glen Foy tarafından keşfedildikten sonra bir şekilde para toplayıp İngiltere’ye giden Santiago, ne babasının futbolcu olmasını istememesini dinler ne de yaşadığı diğer sıkıntıları umursar. Çünkü onun tek hedefi profosyonel bir futbolcu olmaktır!

 

 

Zafere Kaçış (Escape to Victory)

1981 yapımı unutulmaz film Escape to Victory’nin oyuncu kadrosunda Sylvester Stallone ve Michael Caine gibi önemli isimler yer almaktadır. Böyle oyuncuların yanı sıra yaşayan efsane Pele, bu filmde Onbaşı Luis Fernandez’i canlandırmıştır. ABD yapımı film, 2.Dünya Savaşı’nda esir düşen bir grup askerin işgal kuvvetlerinin ellerinden kaçma planlarını konu alıyor. Nazi subaylarının propaganda amaçlı düzenlediği maçta, kaçma şansları olmasına rağmen kaçmayan ve sahada sonuna kadar efor sarfeden müttefiklerin mücadelesi insanı gerçekten derinden etkiliyor.

 

 

Babam İçin (Will)

You “WILL” Never Walk Alone.

11 yaşındaki Will Brennan, Liverpool’un dünyadaki en büyük hayranıdır. Will, annesini birkaç yıl önce kaybetmiştir ve yatılı okulda kalmaktadır. Bir süredir kayıp olan babası bir anda elinde İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’ndaki AC Milan-Liverpool arasında oynanacak 2005 Şampiyonlar Ligi Finali’ne iki biletle gelir. Will’in bu maça gitmek için başından geçenleri, yaşadığı zorlukları ve Liverpool taraftarının ona verdiği desteği seyretmek gerçekten insana birkaç duyguyu bir arada yaşatıyor. Meşhur Liverpool zaferini konu alan 2011 yapımı filmde, Steven Gerrard ve Jamie Carragher gibi ünlü futbolcuların da yer aldığını görüyoruz. Hatta Mustafa Denizli bile filmde rol alan isimlerden.

 

Yeşil Sokak Holiganları (Green Street Hooligans)

3 filmlik bir seri olan Green Street Hooligans, West Ham United ve Milwall holiganlarının daha doğrusu kendilerine “Firma” diyen grupların çatışmasını anlatan bir holiganizm filmidir. Amerikalı bir üniversite öğrencisinin İngiltere’ye gelip kendini bir anda holiganizm ve şiddetin ortasında bulmasını konu alan film, İngilizlerin futbol konusunda hiçbir zaman sessiz veya sakin olmadıklarını iyi bir şekilde işlemiş. Her tribün insanının mutlaka izlemesi ve ders çıkarması gereken filmlerden. Bu arada, film fazlasıyla kan içeriyor bizden söylemesi.

Kategori
FİLMSPOR
Geyikdolu

Her konudan geyikle dolu!
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER