FİLM İSİMLERİNDE YENİ TREND: İKİ NOKTA ÜST ÜSTE!

Film isimlerinde son yılların yükselen trendi "iki nokta üste üste" hakkında

Bunu uzun zamandır düşünüyordum ve bir içerik haline getirmek hep aklımın bir kenarındaydı. Bugüne nasipmiş. Bir içeriği doldurabilecek bir konu olup olmadığı ile ilgili şüphelerim olduğundan şu ana kadar yazmamıştım ancak kafamda bazı şeyler şekillenince oturdum bilgisayarın başına.

Yüksek ihtimalle siz de farkındasınızdır ama yine de ben baştan söyleyeyim. Artık hem Hollywood’da hem de ülkemizde, hatta yüksek ihtimalle diğer ülkelerde de filmlerin isimlerinde iki nokta üst üste kullanılıyor. Eskiden bununla çok daha az karşılaşıyorduk ancak şu anda özellikle Hollywood’da neredeyse her yüksek bütçeli filmin bu tarz bir isimle vizyona girdiğini görüyoruz. Bahsettiğim şey “Avengers: Infinity War” mesela. Yani filmin adını verip sonrasında 1-2 kelimeyle açıklamasını yapmak. Baktığınız zaman Avengers serisinin üçüncü filmi olan bu filmin ismi neden Avengers 3 değil de Avengers: Infinity War? Bugün biraz bunun üzerine kafa yoracağız ancak tam olarak bir sonuca varabilecek miyiz bilemiyorum.

Yazıyı yazmadan önce internette bununla ilgili bir yazı var mı diye biraz baktım ama Türkçe hiç bulamadım. İngilizce de 2-3 tane vardı. Belki daha fazla vardır ancak ben bu kadarını görebildim.

Bu bahsettiğim olayı şu anda en çok devam filmlerinde görüyoruz. Çünkü iki nokta üst üste koyup, filmin isminin yanına açıklamasını da yazmak, hem serinin başka bir filmi olduğunu gösterme hem de o filmde neyin konu alınacağı hakkında izleyicilere bir fikir verme olanağı tanıyor.

Bunu yapmaları, mesela Türkiye’de filmi dağıtacak şirketlere de avantaj sağlıyor. Eskiden bu pek yapılmazken, saçma sapan Türkçe çeviriler ile karşı karşıya kalıyorduk. Mesela “Avengers”ı “Yenilmezler” olarak çeviriyorlardı. Ancak artık global bir marka haline gelen “Avengers” kelimesini bozmayıp yanındaki açıklamayı çeviriyorlar. Mesela Avengers: Sonsuzluk Savaşı yazıyorlar. Hem İngilizce bilmeyen insanların filme karşı bir fikrinin oluşmasını sağlıyorlar. Tabii bazen Captain America: Civil War filmini Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı olarak çevirme gibi facialar da ortaya çıkmıyor değil. Bazen filmlerin yerli isimlerini belirleyenler, iki nokta üst üste koyup, olmayan bir isim de ekleyebiliyor. Suicide Squad: Gerçek Kötüler gibi. Gerçek filmde “Real Villians” falan gibi bir ifade yer almıyordu, düz Suicide Squad’dı.

Bunun bizdeki örneklerine de biraz gelmek istiyorum. 15 yıl önce ilk filmi vizyona giren Organize İşler, yeni filmiyle Organize İşler 2 ismini kullanarak dönmedi. Organize İşler: Sazan Sarmalı ismiyle döndü. Dünyanın en kötü film serilerinden biri olan Cumali Ceber‘de bile bunu gördük. Film, Cumali Ceber: Allah Seni Alsın ismiyle vizyona girmişti. Birkaç ay önce vizyona giren Türk yapımı animasyon filmi İstanbul Muhafızları: Ab-ı Hayat Çeşmesi‘nde de aynı şeyi görmüştük. Daha birçok örnek var ama aklıma ilk gelen 3 farklı türdeki filmi yazmak istedim.

Hollywood’da yıl yıl bu durumu incelediğimde de gördüm ki, yaklaşık 2010 yılından beri yükselişe geçen bu trend, her yıl artarak ilerlemiş. Senede 13-14 film bu şekilde vizyona girerken 20, 25, 30 diye artmış. Şu anda özellikle Hollywood’da en çok izlenen filmlerin çoğunluğunda bunu görmek mümkün.

Günümüzde iki nokta üst üste koyarak açıklama ekleme olayının en yaygın olduğu alan süper kahraman filmleri. Neredeyse hepsi bu şekilde vizyona giriyor. Avengers: Infinity War, Batman v Superman: Dawn of Justice, Spider-Man: Into the Spider-Verse, Captain America: The First Avenger buna örnek verilebilecek onlarca filmden yalnızca bazıları.

Bu olayın son zamanlarda arttığını gösteren, aklıma gelen en büyük iki örnek Superman ve Spider-Man. Christopher Reeve‘in başrolünde 70’li, 80’li yıllarda çekilen Superman filmleri; Superman 1, Superman 2, Superman 3 ve Superman 4 şeklinde isimlendirilmişti. Şu anki Man of Steel‘in birkaç filmi daha çıkarsa ben böyle isimlendirileceğini kesinlikle düşünmüyorum.

Benim düşüncemi geçelim, Tobey Maguire‘ın başrolünde yer aldığı Spider-Man serisi de aynı şekilde Spider-Man 1, Spider-Man 2, Spider-Man 3 şeklinde isimlendirilmişti. Ancak Tom Holland‘ın başrolünde yer aldığı Spider-Man serisinin filmleri Spider-Man: Homecoming ve Spider-Man: Far From Home şeklinde isimlendirildi.

Evet. Bu konuda benim söyleyeceklerim bu kadar. Uzun süredir aklımda yer alan bu fikri yazıya dökmek istedim. Bilemiyorum dolu bir içerik oldu mu ancak aklıma gelen her şeyi yazdım. Konu bu kadar yani aklıma başka bir şey gelmiyor. İki nokta üst üstenin neden bir anda bu kadar yaygınlaştığıyla ilgili nihai bir karara varabilseydik belki üzerine düşüp daha derin konuşurduk ancak dediğim gibi ufak tefek birkaç sebep dışında net bir şey söyleyemiyor insan. Şahsen bizdekilerin Holywood’dan görerek bu trende katıldığını düşünüyorum. Çünkü hala Türkiye’de o kadar yaygınlaşmadı.

Siz de bu konudaki görüşlerinizi ve bunun neden kaynaklandığıyla ilgili fikirlerinizi yorum olarak yazın lütfen. Gerçekten çok merak ediyorum başka insanların da bu konuda yaptığı tespitleri, düşüncelerini. Hoşça kalın!

Kategori
DOSYAFİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER