Evde Sıkılanlara 5 KÜLT Film Önerisi!

Karantina günleri uzayacak gibi duruyor...

Coronavirus gezegenimizi kırıp geçiriyor… Çılgın ve zorlu bir süreçten geçiyoruz insanoğlu olarak. Sosyal yaşamın sınırlandığı ve insanların evlerinde kalması gerektiği bu süreçten hep beraber minimum hasarla çıkmayı temenni ediyoruz sevgili okuyucularımız. Evinizde sıkıcı vakit geçiriyorsanız ve şimdi bahsedeceğim “kült” filmleri henüz izlemediyseniz bir göz atmanızı tavsiye ediyorum.

 

1. Fargo (1996)

“Bu gerçek bir hikayedir.

Fargo, Coen kardeşler imzalı bir kara komedidir. Çoğu insan Fargo’yu ikilinin en iyi filmi olarak tanımlar. Minnesota’nın karla kaplı atmosferinde geçen, kendine has mizahı olan bir suç öyküsü. 7 dalda Oscar adayı, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında ödül sahibi. 2014 yılında bu filmden esinlenen ve hatta aynı evrende geçen aynı isimde bir dizi bile yapıldı. Hem filme hem diziye göz atın derim, her ikisi de muhteşemler.

 

2. West Side Story (1961)

“Ama sen bizden biri değilsin, ben de sizden biri…”

Bir müzikal klasiği… Önce bir oyun ve sonrasında kitap adaptasyonu. Robert Wise ve Jerome Robbins imzalı bu yapım tam tamına 10 dalda Oscar ödülü sahibi. Müzikal filmler herkesin tarzı olmayabilir ancak bu janrayı seviyorsanız ve bu filmi henüz izlemediyseniz vakit kaybetmeyin, müziğe doyacaksınız.

 

3. Pan’s Labyrinth (2006)

“Masumiyet, kötülüğün asla hayal edemeyeceği bir güce sahiptir.”

Guillermo del Toro’nun en gözde filmi Pan’s Labyrinth, eleştirmen Roger Ebert’in deyimiyle “Yetişkinler için bir peri masalı”. Bir koldan oldukça gerçek, diğer bir koldan oldukça fantastik bir öykü. 3 dalda Oscar ödüllü, dili İspanyolca. Küçük bir kız olan Ofelia’nın hem zorlayıcı hem de umut dolu yolculuğuna tanık olmak için bir karantina akşamı uygun olacaktır.

 

4. Gemide (1998)

“Nabıcaz be Kamil?”

Serdar Akar’ın muhteşem eseri Gemide, düşük bütçelerle ne denli kuvvetli filmler yapılabileceğini kanıtlayan bir yapım. Kanımca Türk sinema tarihinde ışıl ışıl parlayan bir yeri var. Bir grup gemicinin sıkıntılı bir şekilde yollarının bir fahişeyle kesişmesini konu alan bu filmin “Laleli’de Bir Azize” adında bir devam filmi de var. her ikisine de bakmanızı öneririm.

 

5. The Prestige (2006)

“Dikkatle bakıyor musunuz?”

Sinemanın dahi çocuğu Christopher Nolan’dan bir sihirbazlık öyküsü… Başınızı döndürecek kadar görkemli. Ne kadar eleştirmenlerin üzerinde uzlaşmadığı bir film olsa da zamana meydan okuyacağına şüphe yok. Başrollerde Hugh Jackman, Christian Bale, Scarlett Johansson ve Michael Caine gibi isimler var. “Dikkatle” izleyiniz.

İyi seyirler!

Kategori
FİLM
Kerem Uluçay

Sinefil, amatör yönetmen, koleksiyoner. Eski müzisyen ve basketbolcu. Şu sıralar mühendislik öğrencisi. Çizgi roman ve tiyatro diğer ilgi alanları.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER