En yüksek bütçeli ATATÜRK filmi geliyor, başrolde HALİT ERGENÇ var!

Halit Ergenç, ikinci kez Atatürk rolünde olacak...

2010 yılında izlediğimiz Dersimiz Atatürk isimli filmde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandıran Halit Ergenç, ikinci kez aynı rolde yer alacak.

Dersimiz Atatürk biraz daha farklı bir projeydi. İlkokul çocuklarının, Atatürk’ü daha iyi anlamaları için verilen ödevi incelemeleriyle başlayan hikaye, onları da bizi de tarihi anlara tanıklık ettiriyordu. Aslında tam olarak bir tarih filmi değildi yani.

Halit Ergenç, 9 yıl aradan sonra tekrar Ulu Önder Atatürk’ü canlandırmaya hazırlanıyor. TAFF Pictures imzalı, Abdullah Oğuz‘un yönetmenliğini üstlendiği İlk Adım: 1919 filmi, Milli Mücadele’nin 100. yılı sebebiyle çekilecek. Toprakları işgal altında olan Türk milletinin son umudunu taşıyan Bandırma Vapuru‘ndaki Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının mücadelesini seyredeceğiz filmde.

Proje için 1974 yapımı bir tanker, Bandırma Vapuru’nun birebir kopyası olacak şekilde yenilendi. Her şeyin gerçeğiyle birebir olması için birçok hazırlık yapılan İlk Adım: 1919‘un, şu ana kadar yapılan en yüksek bütçeli Atatürk filmi olacağı söyleniyor.

Halit Ergenç, bildiğiniz gibi yakın zamanda yine Milli Mücadele dönemini anlatan Vatanım Sensin isimli dizide, Atatürk’ün silah arkadaşı olan Albay Cevdet rolünde yer alıyordu. Orada düşmanın arasına sızan bir casus rolünde yer alan Ergenç, özet geçmek gerekirse düşmanın Atatürk’ün Samsun’a çıkmasına engel olma çabasını önlüyor ve “Yolun açık olsun Paşam!” diyordu. Bu replik, unutulmaz replikler arasına girdi ve sosyal medyada halen konuşuluyor.

Kategori
FİLMHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER