EMILIA CLARKE ve HENRY GOLDING’li LAST CHRISTMAS (BİR ŞANS DAHA) nasıl olmuş? SPOILERSIZ inceledik!

Bu yılın öne çıkan Noel filmi Last Christmas'ı spoilersız inceledik...

Last Christmas ya da Türkçe’ye çevrildiği adıyla Bir Şans Daha filmini basın gösteriminde izleme şansı buldum bugün. Sizler için spoilersız şekilde değerlendirmeye çalışacağım.

Filmin konusu çok basit gibi geliyor ilk başta. Hayata tutunmaya çalışan bir kız, ne yapsa eline yüzüne bulaştırıyor. Onun kötü tercihlerini izliyoruz başlarda. Ailesi ile arası kötü, iş yerinde patronunun beğenmediği bir çalışan. Daha sonra hayatını toparlayacağını izleyen herkes tahmin edecektir. Ancak senaryo beklenmeyen bir yerden şaşırtmayı başarıyor neyse ki. İsminden de anlaşılacağı üzere film, bir Noel filmi. Londra’da geçiyor ve Londra’daki Noel havasını iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Daha önce Londra’da bulunmuş ve oldukça beğenmiş biri olarak bana iyi hissettirdi bu durum.

Filmin başlarında tek gecelik ilişkiler yaşayan Kate (Katarina) yani Emilia Clarke, daha sonradan kendini ciddi diyebileceğimiz ama enteresan bir ilişkide buluyor. Bu da hayatını toparlama süreciyle tutarlı. Katarina, Yugoslavya’dan savaş yüzünden İngiltere’ye kaçmış bir ailenin kızı. Filmde de Brexit üzerinden çok derin olmasa da bu konuya değinilmiş.

Senaryo dediğim gibi basit sayılabilecek bir senaryo ama oluşan ön yargıyı bir şekilde kırmayı başarıyor. Oyunculuklara gelirsek, yeterli diyebilirim bu film için. Verilen rolleri sırıtmadan oynamış oyuncular. Emilia Clarke’ın Game of Thrones sonrası ikinci işiydi bu. Onu Khaleesi rolü dışında görmek hala garip geliyor. Emilia Clarke başrol olarak gayet iyi oynamış. Henry Golding de ona verilen enteresan rolün altından kalkmış diye düşünüyorum. Henry Golding’in canlandırdığı karakter Tom, filmde kilit bir rolde yer aldığından, onun oyunculuğu da önem arz ediyor.

Filmin müziklerine değinecek olursak, klasik bir Noel filminden nasıl müzikler beklerseniz öyle müziklere sahip film. Ancak Katarina (Emilia Clarke) filmde şarkı söyleme yeteneğine sahip birisi. Onun üzerinden işlemişler bazı müzikleri. Bu da müzikler konusunda klişelikten kurtarmış filmi.

Genel olarak eğlenceli diyebileceğim, içerdiği plot twist ile kendisinden beklenmeyen şekilde şaşırtmasıyla dengeli bir film olmuş kısacası. Gidip gitmemek sizin tercihiniz. Film, 29 Kasım Cuma günü vizyondaki yerini alacak.

 

Geyikdolu Puanı

6,7/10

Kategori
FİLMİNCELEME
Oğuzhan Ayyıldız

Just a simple man.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER