EJDERHANI NASIL EĞİTİRSİN 3: GİZLİ DÜNYA SPOILERSIZ İNCELEME! (2019)

Ah o beklentiler, ah o oluşturdukları heyecan...

25 Ocak Cuma günü vizyona girecek Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3: Gizli Dünya‘yı izledik ve spoilersız incelemesiyle karşınızdayım. Benim için How to Train Your Dragon serisi hala devam eden animasyon serileri hatta live action filmler arasındaki en güçlü halkalardan biriydi. Hatta, yazmaya başladığım ancak sonra yayınlamaktan vazgeçip sildiğim bir içerik olan “2019’da gelecek olan hangi filmleri en çok bekliyorum?” listesinde birinci sıradaydı. Yani nasıl olmasın, serinin elindeki cv ile heyecanlanmamak saçmalık olurdu. Birbirinden güzel harika 2 film, izlerken gayet zevk aldığım 8 sezonluk bir animasyon dizisi ve yürütülen tanıtım kampanyasının başarısı üçüncü filmi diğer filmlerden ayrı bir yere koymama yol açtı. Ve bana bir kez daha önemli bir ders verdi; büyük beklentiler, büyük düşüşler demekmiş. Neyse daha da uzatmadan filmin kendisine geçelim.

Film, 2. filmin bittiği andan bir yıl sonrasında geçiyor. Hiccup ve ekibi hala idealleri peşinde koşmakta ve Hiccup’un yaratmak istediği ütopyayı kurmak için bir yol aramaktadır. Tabii tıpkı her hikayede olduğu gibi bu düşü bozmak isteyen bir de kötü adam vardır. Bu hikaye tanıdık geldi değil mi, çünkü günümüzde filmlerin %70’i artık sadece bundan ibaret. Önemli olan şey ise “sunum” şekli. İşte ilk iki filmi sevme nedenim de bu serinin sunum şekli. İlk filmde Hiccup ve Toothless arasındaki arkadaşlığın anlatılış şekli bugüne kadar gördüğüm en temiz dostluk sekansıydı keza ikinci filmde bu büyüyü biraz eksik olsa da devam ettirmişti. Ancak üçüncü film bu büyüden yoksundu. O çok sevdiğim karakterlerle hiçbir şekilde bağ kuramadım. Sonuç bu olunca her ne kadar filmden önce gerçekleşmesini istediğim her şey gerçekleşse de filme bağlanamadım ve bitiş sekansı girdiğinde aynen şöyle oldum: “Ben ne izledim?”

Ancak siz bana o kadar bakmayın, film kesinlikle bu kadar gömülmeyi hak etmiyor. Sezar’ın hakkı Sezar’a, film hala bir görsel şölen ve ailenizin herhangi bir üyesiyle vakit geçirmek için gayet uygun. Ben aşırı sevdiğim ve aşırı beklediğim bir film olduğum için bu kadar gömdüm.

 

Artılar

  • Animasyonlar çok güzel gözüküyor.
  • Seslendirme kadrosu hem Türkçe hem İngilizce olarak çok güçlü.
  • Temposu gayet yerinde.

 

Eksiler

  • Eski filmlerin büyüsü yok.
  • Kötü adamın karakteri yetersiz kalmış.
Kategori
FİLM
Arda Keskin

Kısaca dizi ve film hastası. Strateji oyunlarının aşığı ve biraz da orta çağ takıntısı olan bir yazar.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER