CORONAVIRUS sinemayı da vurdu: Tahmini gişe kaybı 1 milyar dolar!

Salgın, insanın olduğu her yeri kötü etkiliyor...

Çin’de başlayan ve yavaş yavaş dünyanın dört bir yanına ulaşan Coronavirus, şimdiden onlarca insanın canını aldı ve yüzlerce hatta binlerce insan bu hastalıkla mücadele veriyor. Hızla yayılan bu salgın, sinemayı da etkisi altına aldı.

Çin yeni yılı, Çin’de sinema endüstrisinin ticari manada en yüksek noktasıdır. Kutlama ve aile toplantıları sebebiyle dünyanın her yerinden Çinliler ülkelerine geliyor ve bu dönemde 1 milyar doları geçen gişe hasılatlarıyla karşılaşıyoruz. Hatta herkes bu dönemde ailesiyle görüşmek için şehir de değiştiriyor ve bundan dolayı iç seyahat de çok yoğun oluyor.

Wanda, Dadi, Lumiere, Pavilions, Emperor, Bona ve CVG gibi şirketler, virüsün yayılmasını önlemek için salonlarını kapatıyor. Ancak şu anda kapanışlar ülke çapında değil. Ayrıca 25 Ocak’ta çıkması beklenen 7 büyük film de ileri tarihlere ertelenmiş.

Yaklaşık 70 bin sinema salonu bulunan Çin, yıllık toplam 9 milyar dolar hasılat ile ABD’nin hemen arkasında dünyanın en büyük ikinci sinema sektörü olarak yer alıyor. Bu yüzden Çin’de salonların kapatılması ABD yapımı filmleri de derinden etkileyecek.

Kaynak: Variety

Kategori
FİLMHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER