CAN EVRENOL’un Son Filmi PERİ: Ağzı Olmayan Kız Nasıl Olmuş?

Aşağıda herhangi bir spoiler yer almıyor...

Sevdiğimiz yönetmen Can Evrenol‘un en yeni filmi Peri: Ağzı Olmayan Kız dün vizyona girdi. Peri, 2020’nin en çok beklenen Türk filmleri listemizde #1 numarada yer alıyordu. Daha önceleri 17 Ocak’ta vizyona girmesi planlanan ancak yaşadığı salon sıkıntısı nedeniyle 7 Şubat’a ertelenen filmin vizyon yolculuğu hakkındaki yazımıza buraya tıklayarak, yönetmen ile yaptığımız röportaja ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Uzatmadan, buyrun filme geçelim.

Peri, post-apokaliptik bir evreni bağlam seçen, Türkiye’de örneğine pek rastlamadığımız bir fantastik macera filmi. Cem Özduru’nun “Perihan” adlı çizgi romanından serbest bir şekilde Can Evrenol ve Kutay Ucun tarafından uyarlandı. Film, üzerinden 10 yıl geçmiş bir santral patlamasının etkisiyle kimi duyu organlarından mahrum dünyaya gelmiş 4 çocuğun hikayesini konu alıyor. Dünya’nın büyük savaşlar atlattığı bu evrende “eksik” doğmuş çocukları öldürmeye çalışan  avcılar, terk edilmiş bölgelerde yaşayan insanlar ve her sıkıntıya rağmen engin hayal dünyalarına sahip çocuklar görüyoruz.

Film, “Can Evrenol’dan karanlık bir masal”, “Tecrit altında aile boyu macera”  gibi cümlelerle tanımlanıyor. Bu ifadelerin vadettiği masalsılık ve aile filmi teması oldukça tatmin edici bir şekilde karşımıza çıkıyor. İyilik, kötülük, hayal gücü, hayatta kalma arzusu, çocuk cinayetleri ve iş kazaları gibi kavramlar da filmin atmosferini besliyor. Bunların yanında Peri’nin özgür yapısı bir taraftan seyircisini güldürecek, bir taraftan da gülümsetecek sahneler barındırıyor. Ayrıca bir  Can Evrenol filminin  vazgeçilmezi olan korku unsurları da yer yer bizleri selamlıyor. Şiddet içeren pek az sahnesi olmasına karşın film 16 yaş sınırıyla vizyona girdi. Ancak Evrenol’un tavsiyesi bu filme gidip maaile izlemeniz yönünde.

Peri’nin takdire şayan yönetmenlik dokunuşları, oyunculuk performansları, sanat yönetimi ve müzikleri var. Düşük bütçesine ve sadece 18 günde çekilmesine rağmen bu kadar iyi bir prodüksiyonun bizi karşılaması, acaba aynı ekip çok daha yüksek bütçelerle çalışsa neler çıkartırdı diye sordurtuyor insana. Oyunculuklar için Peri karakterini hiç konuşmamasına karşın duygu dolu bir şekilde canlandıran genç oyuncu Elif Sevinç’i çok başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Onun yanında sırasıyla Kaptan, Yusuf ve Porsuk karakterleri ile Denizhan Akbaba, Özgür Civelek ve Kaan Alpdayı da güzel performanslar sunuyorlar, çok potansiyelliler. Yan rollerde ise Sermet Yeşil, Mehmet Yılmaz Ak ve Özay Fecht gibi isimler görüyoruz. Hem kamera önü hem kamera arkası ekipler güzel işler çıkartmışlar.

Peri: Ağzı Olmayan Kız hakkında söylenebilecek  çok fazla olumsuz şey olmasa da bunların başında yaratılan evren hakkında yeterince ipucu verilmemesi geliyor kanımca. Her ne kadar bu evreni daha görkemli bir görsellikle servis etmek daha büyük bir bütçe gerektirse de filmin hikayesinin de o dünyada yaşanan kimi durumları üstünkörü geçmesi, sadece birer tema olarak kullanıp bırakması doyurucu gelmeyebiliyor.

Peri filmi bu hafta vizyonda izleyebileceğiniz en iyi filmlerden birisi. Ülkemizde bu tarz yapımların çoğalması sinemamız adına çok değerli. Klişelerden sıyrılan filmlere gişede verilen karşılık kimi potansiyelli projelerin geleceklerine de katkıda bulunacaktır. Henüz izlemediyseniz benim tavsiyem Peri’yi vizyonda kaçırmamanız yönünde.

Ne duruyorsunuz, gidip bilet alın!

Kategori
FİLMİNCELEME
Kerem Uluçay

Sinefil, amatör yönetmen, koleksiyoner. Eski müzisyen ve basketbolcu. Şu sıralar mühendislik öğrencisi. Çizgi roman ve tiyatro diğer ilgi alanları.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER