Bu Sene OSCAR Ödüllerinde Kimler ve Hangi Filmler ES Geçildi?

Her sene illa ki birilerinin hakkı yeniyor…

92. Akademi Ödülleri yani bu yılki Oscar’lar sahiplerini bulmak üzere. Tören, 9 Şubat Pazar gününü 10 Şubat Pazartesi gününe bağlayan gece 04.00’da başlayacak. Kimlerin aday olduğunu ve ilk izlenimlerimi paylaştığım yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kazanacakları tahmin ettiğim bir yazı yazmadan önce es geçilen oyuncuları ve filmlerden bahsetmek istiyorum. Önce oyunculuk dalları üzerinden sonra da filmler üzerinden yorum yapacağım. Belirtmekte fayda var, “Kimin yerine kim geçmeliydi?” sorusu yerine “Hangi isimler de adaylık almayı hak ediyordu?” sorusuna cevap arayacağım. Buyurun başlayalım.

En İyi Erkek Oyuncu

Bu dalda anmak istediğim 4 isim var: Taron Egerton, Adam Sandler, Eddie Murphy ve Robert Pattinson. Belki de hepsi kariyerlerinin en iyi oyunculuklarını sergiliyorlar. Taron Egerton ve Eddie Murphy gerçek karakterleri oynamalarıyla Akademinin çok sevebileceği türden performanslar sergilediler.  Sırasıyla Elton John ve Rudy Ray Moore’un hikayelerini beyaz perdede yaşattılar. Özellikle Taron Egerton Altın Küre kazanmasıyla dikkat çekiyordu. Geçen sene bu dalda ödüle ulaşan Rami Malek’in de efsaneleşmiş bir şarkıcıyı canlandırdığını düşününce Egerton’ın saf dışı kalması oldukça şaşırtıcı. Diğer taraftan Uncut Gems ve The Lighthouse filmleriyle Sandler ve Pattinson var. Her ikisinin de performansları ayakta alkışlanacak türden, çok spesifik tipler canlandırıyorlar. Her iki film de çok etkileyici. Ancak bir ortak yanları var ki her ikisi de A24 şirketinin yapımları. Oscar’da bu şirketin tüm filmleri gözden geliniyor neredeyse. Bundan ötürü bu oyuncuların da adaylık alamadığına şaşırmamak lazım.

En İyi Kadın Oyuncu

Bu dalda anmak istediğim tek kişi Ana de Armas. Bu sene çok beğendiğim bir film olan Knives Out’un yıldızı de Armas, tempolu bu filmin en kilit karakterine hayat veriyor. Oldukça doğal bir performans sunuyor, çok beğendiğimi söylemem gerek. Bir noktada filmi taşıdığını da rahatlıkla söyleyebilirim. Açıkçası bu dalda Midsommar’daki performansıyla Florence Pugh da anılabilir ancak yardımcı dalda adaylık aldığı için detaylı bahsetmiyorum.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Bu dalda anmak istediğim tek kişi Willem Dafoe. Kendisinin The Lighthouse’daki performansı kelimenin tam manasıyla çılgınca. Hem rolü çılgınca, hem oyunculuk kalitesi çılgınca. Nereden baksanız çılgınlık görüyorsunuz, çıldırıyorsunuz haliyle aday olmadığına. Usta oyuncu filmografisini şenlendirmeye devam ediyor.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Bu dalda anmak istediğim tek kişi Julia Fox. Hollywood’da yeni bir sima kendisi, Uncut Gems’teki performansı ilk oyunculuk deneyimi. Ancak o kadar başarılı ki, bir adaylıkla onurlandırılabilirdi diye düşünüyorum. Gelecekteki işlerini merakla bekliyorum.

Knives Out

Eğer 2019’da izleme fırsatım olsaydı, kesinlikle en iyi filmler listemde ilk 10’dan kendine yer bulabilecek bir filmdi Knives Out. Akıllıca işlenmiş, hatta ilmek ilmek örülmüş senaryosunu çok başarılı bir kurgu takip ediyordu. Oldukça zengin bir kadrosu olan bu yapımın En iyi Film ve En İyi Kurgu dallarında aday olmasını dilerdim. Maalesef film sadece En İyi Özgün Senaryo dalında aday olabildi.

Uncut Gems

Safdie Biraderlerin yeni filmi Uncut Gems, geçtiğimiz Cuma günü Netflix’te yayınlandı. İşi gücü bırakıp bu filme vaktinizi ayırmanızı tavsiye ediyorum. Oldukça tempolu, seyircisini sürekli tehlikede hissettiren çok güçlü bir film. Oldukça atmosferik bir stres bombası. Çok değerli yönetmenlik dokunuşları var. İyi yaratılmış karakterler ve filmin ses kurgusu sizi bu atmosfere hapsediyor. En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Ses Kurgusu dallarında adaylık kazanabilirdi kanımca. Gelin görün ki filmin adaylığı yok.

The Lighthouse

Şu çok barizdir ki The Lighthouse bu senenin en es geçilmiş birkaç filminden biri, her anlamda. 2019’un en iyi filmleri listemde #8 numarada yer verdiğim The Lighthouse’u incelediğim yazıya buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Ses Kurgusu adaylıklarında da şüphesiz adaylık hak etse de sadece En İyi Sinematografi dalında aday gösterildi.

Rocketman

Elton John gibi renkli bir karakterin biyografisi yapılıyor. Görselliğin her anlamda üst düzey olduğu bir dönem filmi izliyoruz, En İyi Prodüksiyon Dizaynı dalında adaylık yok. Elton John’un efsane kostümleri perdeye aktarılıyor, En İyi Kostüm dalında adaylık yok. Taron Egerton muazzam bir şekilde efsane şarkıcının kılığına sokuluyor, En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı dalında adaylık yok. Tarihe damga vurmuş şarkıları Egerton’ın seslendirmesiyle bir müzikal tadında izliyoruz, En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı dallarında adaylık yok. Allah kahretsin sizi be! Bir eşcinsellik teması var, seks sahnesi var diye bu denli görmezden gelinmez be kardeşim!

Ad Astra

Bahsetmek istediğim dal En İyi Sinematografi. James Gray yönetmenliğinde sinematograf Hoyte Van Hoytema muhteşem bir iş çıkarmış. Bizi uzayın derinliklerinde bir görsellik ziyafetine çıkarıyor film. 2019’un en iyi filmleri listemde 13. sıradaydı.

System Crasher

Almanya’nın Oscar adayı System Crasher filmi En iyi Uluslararası film dalında yarışıyordu. Aday olamaması beni hem üzdü. Yine 2020 yılında izleme fırsatı bulmuş olsam da 2019’un en iyi filmlerindendi diyebilirim gönül rahatlığıyla. Çok gerçekçi bir dram, çok incitici.

Portrait of a Lady On Fire

Türkçe adıyla Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi bir Fransız yapımı. Her sene ABD dışındaki ülkeler aday adayı olarak bir adet film seçiyor ve En İyi Uluslararası Film Oscar yarışına sokuyor. Yılın en iyi filmlerinden görülmesine karşın bu filmin yerine Fransa’dan Les Miserables ülkesini temsil etmek üzere seçildi. Bunu politik sebeplere bağlayabilsek de anlamak çok güç. Rocketman için söylediklerim bu film için de geçerli.

Avengers: Endgame

Abi Endgame nasıl En İyi Film’e aday olmaz inanamıyorum ya! Şaka şaka, bahsedeceğim dallar En İyi Orijinal Film Müziği ve En İyi Prodüksiyon Dizaynı. Açıkçası bu dallarda adaylık almamasına inanılmaz şaşırmadım ancak farklı ödül törenlerinde bu dallarda çokça aday gösterilen bir filmdi Avengers: Endgame. Film sadece En İyi Görsel Efekt dalında aday.

Pavarotti

Ron Howard’ın elinden çıkmış bu yapım Luciano Pavarotti’nin sanat ve başarı dolu dünyasına adım atmak için müthiş bir belgesel. Film sadece Oscar’da değil birçok ödül töreninde es geçildi.

Apollo 11

Öncelikle bu belgeseli henüz izlemedim. Ancak diğer ödül törenlerindeki başarıları, bahislerde hep önde gitmesi ve kritiklerden aldığı övgüler sebebiyle Oscar adaylığı alamamasına çok şaşırdım. Todd Douglas Miller’ın bu filmiyle yazıyı sonlandırıyorum.

Kategori
FİLM
Kerem Uluçay

Sinefil, amatör yönetmen, koleksiyoner. Eski müzisyen ve basketbolcu. Şu sıralar mühendislik öğrencisi. Çizgi roman ve tiyatro diğer ilgi alanları.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER