BLACK PANTHER, OSCAR’da “EN İYİ FİLM” adayı oldu, peki biz bu durumdan neden çok memnun değiliz?

Gelin, birlikte değerlendirelim...

1929’dan bu yana düzenli olarak verilen Oscar Ödülleri, 91. kez sahiplerini bulacak. 2019 yılının Oscar Ödülleri’nde kimlerin hangi dalda aday oldukları Akademi tarafından açıklandı ve aslında bizim sitemizin kapsadığı alan için tarihi bir olay gerçekleşti. Ancak tam olarak istediğimiz şekilde sevinemiyoruz, bunun da belli başlı sebepleri var. Bu içerikte bu konu hakkında iki çift laf edeceğim. Ancak ondan önce şuraya tıklayarak ulaşabileceğiniz içeriğimize yönlendirmek istiyorum sizi. Belki de internet üzerinde Türkçe olarak bulabileceğiniz en güzel ve kapsamlı “Oscar Ödülleri-Süper Kahraman/Çizgi Roman filmleri ilişkisi” kaynağı. Tamam bu yıl süper kahraman filmleri adına bir milat ancak süper kahraman filmlerinin Oscar’da köklü bir geçmişi var. Bu arada bu seneki adayların tam listesine göz gezdirmek isterseniz de, şuraya tıklayarak ulaşabileceğiniz içeriğimiz size uygun olur.

Neyse fazla uzatmadan konumuza gelelim. Akademi, 8 filmden oluşan “En İyi Film” kategorisi adaylarını açıkladı ve bu adaylar içinde Marvel’ın Black Panther filmi de yer alıyor. Black Panther’in burada yer alması dediğim gibi bir milat çünkü daha önce hiçbir süper kahraman filmi bu dalda aday gösterilmemişti.

Tabii ki bizim gibi bu filmleri çok seven ve artık bu filmlerin çocuk filmi olarak görülmeyip bu seviyelere taşınmasını isteyen insanlar için çok sevindirici bir haber ancak bizim buruk olduğumuz nokta; Black Panther’in bu adaylığı hak etmiyor oluşu. Yani şahsen ödülü kazanacağını da düşünmüyorum ama misal Avengers: Infinity War çok çok daha güzel bir filmdi. Black Panther’e kötü bir film demiyorum ancak kesinlikle En İyi Film dalında aday gösterilecek kadar iyi bir film değildi. Yani zaten bu adaylığın tamamen siyahi haklarını savunduğu için verilen bir adaylık olduğunu da hepimiz farkındayız. Siyahi haklarını savunması, bugünlere kadar ezilen ve hala ezilmekte olan siyahilerin kendilerini bu denli anlatıp böyle başarılar elde edebilmesi muhteşem bir şey ama bu film baya abartıldı.

Zaten Amerika’da da Infinity War’dan fazla gişe yaptı film. Afedersiniz ama yuh artık. Black Panther’de bir sürü kusur sayabilirim ama Infinity War’da neredeyse hiç yoktu. O bile zor ama bu yıl illa bir süper kahraman filmi aday olacaksa kesinlikle Infinity War olmalıydı. Zaten Marvel da bu olayı farkında ki, aylardır Black Panther’in Oscar’da En İyi Film’e aday olması için kampanyalar düzenliyor. Sırf bunun için özel bir ekip bile kurdular bildiğim kadarıyla. En İyi Film seçilmesi için de ellerinden gelen her şeyin yapacaklarını söylemişlerdi ama o biraz zor. Yani olursa da helal olsun, inanılmaz bir reklam başarısı olarak değerlendirebiliriz.

Marvel’ın bile bu kampanyaları Infinity War için değil de Black Panther için yapmasından her şey belli zaten. Yani bu dalda The Dark Knight’ın aday gösterilmesini hatta ödülü de kazanmasını isterdim ben. Eminim ki çoğu kişi de onu isteyecektir. Black Panther, bu yıl 7 dalda aday gösterildi. The Dark Knight 8 dalda aday gösterilmişti. Bu anlamda gerisinde kaldı Black Panther.

İlk olarak aklıma gelen The Dark Knight, Spider-Man 2, Wonder Woman, Avengers: Infinity War, Captain America: The Winter Soldier filmleri Black Panther’den daha iyi süper kahraman filmleri bence. Zorlasak 2-3 tane daha çıkarırız diye düşünüyorum hatta.

Ee, siz ne diyorsunuz? Sizce de Black Panther fazla mı abartılıyor yoksa bu adaylığı hak etti mi? Hangi süper kahramanları sizce Black Panther’den daha iyi? Ya da bu konuyla ilgili söylemek istediğiniz herhangi bir şey var mı? Tüm düşüncelerinizi yorumlara bekliyoruz!

Kategori
DOSYAFİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER