BLACK MIRROR: BANDERSNATCH nasıl yapıldı? Bizzat İŞİN BAŞINDAKİLER anlatıyor!

Yapımın ne kadar zor olduğuna siz de şahit olun...

Günümüzün en çok izlenen dizilerinden Black Mirror’ın 5. sezonu heyecanla beklenirken, bir Black Mirror filmi geleceğine dair söylentiler yayılmaya başlamıştı. Sonra Netflix’e girdiğimizde bir baktık ki, öne çıkarılmış bir şekilde Black Mirror filmi olan Bandersnatch’i görüyoruz. Takvimlerin 28 Aralık’ı gösterdiği gün de film yayınlandı. İzlendi, beğenildi, büyük ilgi gördü. Bu arada filmi henüz izlemediyseniz bu içerikte ne işiniz var bilmiyorum ama eğer öyle bir durum gerçekten varsa, şuraya tıklayarak filmi izlemeden önce bilmeniz gereken her şeyi spoiler’sız şekilde derlediğimiz yazımızı okuyun, filmi izleyin ve ondan sonra bu içeriğe gelin.

Bandersnatch, tabii ki bizim gibi işin izleyici tarafında olanlar için çok basit bir olay. İzlerken karşımıza iki seçenek çıkıyor ve birine tıklayıp devam ediyoruz. Ancak bunun yapım sürecinin nasıl sancılı olduğunu bir düşünsenize. Daha önce birkaç örneğini görmüş olsak da bu, Netflix için ilk interaktif yapım. Yani hem çok zor bir şey hem oyuncuların da, yapımcıların da, yönetmenin de tecrübesiz olduğu ve hızlı bir şekilde adapte olması gereken bir olay. Netflix ve Black Mirror kalitesinde olması için de baştan savma yapma imkanları söz konusu bile değil.

Bugün ne içeriği yapsam diye internette bakınırken Netflix Türkiye’nin YouTube kanalına girdim ve Black Mirror: Bandersnatch’in yapım aşamasına denk geldim tekrardan. Ben videoyu yayınlandığında izlemiştim ancak baktım ki üstünden bir haftayı aşkın bir süre geçmesine rağmen neredeyse hiç izlenmemiş Türkiye’de. Bu ilginç filmin ilginç yapım aşamasını bizzat filmin yapımcıları ve oyuncularının ağzından dinlemeniz lazım. Bu işe nasıl adapte olmuşlar, zorlanmışlar mı, oyuncular için böyle bir yapımda oynamak nasıl bir his? Hepsi aşağı bıraktığım videoda Türkçe altyazılı bir şekilde sizi bekliyor!

 

Kategori
FİLMHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER