AVENGERS: INFINITY WAR SPOILER’sız inceleme! “MARVEL’ın şu ana kadarki en iyi filmi miydi?”

İzledik ve inceledik...

27 Nisan’da vizyona girecek Avengers: Infinity War‘u izledik ve spoiler‘sız incelememizle karşınızdayız! Filmi çarşamba günü izlememize rağmen hala etkisinde olduğumu söyleyebilirim. Eğer filme ilk gününde gitmeyi düşünmüyorsanız, spoiler verme potansiyeli olan arkadaşlarınızdan uzak durun. Ufacık bir spoiler bile bu muhteşem filmden alacağınız bütün tadı kaçırabilir. Şimdi ben size hiçbir spoiler vermeden anlatacağım ama oldukça zorlanacağıma eminim.

Bildiğiniz gibi filmde Thanos, Sonsuzluk Taşları‘nı toplayıp evrenin yarısının ölümüyle sonuçlanacak bir katliam yaparak kendi deyimiyle “denge”yi sağlamayı amaçlıyor, Avengers ise ona karşı bir olup dünyayı kurtarmak için uğraşıyor. Bu arada Sonsuzluk Taşları‘nı anlattığımız içeriğe buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz, filme gitmeden önce o yazıyı okumanız oldukça yararlı olacaktır.

Bir kere baktığınızda tüm Marvel Sinematik Evreni’nin bir cephede, tek düşmana karşı savaşacak olması fikri bile insanı heyecanlandırmaya yetiyor. Bu noktada insanın kafasında şöyle bir soru işareti beliriyor: “Her karaktere yeterli süre verebilecekler mi, onlarca karakter 2,5 saatlik bir filme düzgün bir şekilde paylaştırılabilecek mi?”. Açıkçası benim aklımdaki birkaç büyük şüpheden biri buydu. Ancak kesin olarak söyleyebilirim ki bu şüpheyi aklınızdan silin. Her karakterin filmde aldığı süre idealdi. Zaten tanıtımlardan da gördüğümüz gibi en çok süre alan karakterler Thanos ve Thor ancak beklemediğim bir şekilde Star-Lord‘un da filmde yeri ve katkısı büyüktü.

Gelelim oyunculuklara. CGI olmasına rağmen Thanos, oyunculuk anlamında harikaydı. Josh Brolin’i ve CGI’ı yapan ekibi tebrik etmek lazım. Thanos’un yüzünde, her türlü mimik ve her türlü duygu net bir şekilde anlaşılır haldeydi. Zaten ayrı bir yazı yazıp tamamını Thanos’a ayırsam yeridir. O kadar iyiydi ki anlatamam. Kafanızdaki süper kötü kalıbını tamamen yıkın. Thanos, hem duygu değişimleriyle hem yaptıklarıyla hem amacıyla sıra dışı bir karakterdi. Benim bir şüphem de Thanos’un yeterince iyi yansıtılamayacağıydı ama “iyi” bir kenara, “MUHTEŞEM”di.

Thor, nihayet gerçekten Thor‘du. Bir tanrı olduğunu her an hissettirdi. Hem güçlü hem kararlı hem istediğini gerçekleştirmek için her şeyi yapmaya hazır, hiçbir şey kaybetmeyeceğini düşünen bir Thor vardı perdede.

Spider-Man de oldukça iyiydi. Tom Holland’ın oyunculuğunu da oldukça beğendim. Her filmde biraz daha büyüyen, biraz daha kendi ayakları üzerinde durmaya başlayan bir Spider-Man görüyoruz. Bazı kararlarıyla ekibin diğer üyelerini bile yönlendirdi.

Doctor Strange, öne çıkan karakterlerden biriydi. Zaten Cumberbatch‘in oyuncuğuna laf yok ama Doctor Strange filmde gerçekten önemli bir yer kaplıyordu. İleride Doctor Strange’in MCU‘nun baş karakteri olacağını gittikçe hissetmeye başlıyorum. Özellikle Iron Man‘le filmde baya bir atışıyorlar ve o da hoş bir hava katmış diyebilirim.

Filmde karakterler küçük ekipler şeklinde farklı konumlarda savaşıyor ve bazı sahnelerin arasına birkaç sahne daha giriyor. Bu belki sizi biraz rahatsız edebilir ve o anki olayın heyecanını bir tık kaybetmenize yol açabilir ama kesinlikle çok rahatsız edici olduğunu düşünmüyorum. Zaten filmde çok fazla karakter olduğundan bunu anlayışla karşılamalıyız bence.

Marvel’ın en tartışılan olaylarından biri de filmlerde çok fazla espri olması. Benim de önceki bazı Marvel filmlerinde gerçekten zorlama esprilerden çok rahatsız olmuşluğum var ama bu filmde esprilerin büyük çoğunluğu yerli yerinde ve komikti. Güldürmeyen çok az espri vardı ve pek rahatsız edici değildi.

Görsel efektler ve savaş sahneleri tam bir şölendi. Tekrar gittiğimde daha detaylı inceleyeceğim ama gözüme çarpan kötü bir görsel efekt neredeyse hiç olmadı. Black Panther filminde olmuştu mesela. Infinity War’da dövüş sahnesi olarak en sevdiğim kısım IronMan‘le Doctor Strange‘in tayfasının Guardians ile birlikte Thanos‘a karşı olan mücadelesi oldu. Wakanda‘daki savaşı da gayet beğendim ama eleştirilecek bazı yanları vardı.

Bu arada filmin müzikleri de oldukça güzeldi.

Özet geçmek gerekirse, Infinity War muhteşem bir filmdi. Size olan tavsiyem, aklınızda kurduğunuz şeyi beklememeniz. Çok fazla sürpriz olan yer var. Bir tane after credits var, onu da mutlaka izleyin çünkü çok önemli. Kesinlikle sinemaya gidip izlenilmesi gereken, sıradan süper kahraman filmi kalıplarını yıkan bir yapımdı. Zaten 10 senelik bir evren, 18 tane film birleşince ortaya bu kadar güzel bir iş çıkmalıydı ve Marvel gerçekten hakkını vererek hazırlamış. Filmde çok fazla duyguyu bir arada yaşadık. Zaten salondan çıktığımızda da herkes bunu dile getiriyordu. “Hiç mi beğenmediğin bir şey olmadı, abartma sen de!” diye düşünüyor olabilirsiniz. Tabii ki birkaç şey hoşuma gitmedi ama onları söylemek için spoiler’a girmem lazım ve böyle bir şeyi de bu içerikte yapmayı düşünmüyorum. Filme çok çok büyük bir beklenti ve heyecanla gittim, kesinlikle tatmin olmuş bir şekilde de döndüm. Bence Marvel’ın net bir şekilde şu ana kadarki en iyi filmi olmuş Infinity War. Hatta çoğu kişi tarihin en iyi süper kahraman filmi olduğunu da düşünecektir. Filme puanım 9,5 hatta 10‘a çok yakın olduğunu da söyleyebilirim. Neyse öv öv bitiremedim ama umarım yazıyı beğenmişsinizdir. Beğendiyseniz, arkadaşlarınızla paylaşmanız bizi mutlu eder. Filme gittikten sonra görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz, karşılıklı tartışarak değerlendiririz. Hadi görüşürüz, kendinize iyi bakın!

Kategori
FİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER