AVENGERS: ENDGAME’in akıllarda bıraktığı tüm SORULARI cevaplandırdık!

Aklınıza takılan soru işaretleri mutlaka olmuştur, onları yok etmeye geldik...

Avengers: Endgame, bu yılın en çok beklenen filmiydi. Vizyona gireli daha az vakit geçmiş olmasına rağmen büyük bir yankı uyandırdı ve ülkemizde bile yüz binler şimdiden salonlara akın etti. Biz de filmle ilgili içeriklerimize tam gaz devam ediyoruz. Şimdiden söylüyorum, bu içerikte DELİ GİBİ SPOILER olacak. Eğer filmi izlemediyseniz, bu içerikte ne işiniz var bilmiyorum ama hemen bu sayfayı kapatın!

10 senelik MCU’yu finalize eden, 22 filmlik bir seriyi sonlandıran Avengers: Endgame’i izledik, çok beğendik. Ancak bizi derinden etkileyen bu filmde aklımıza takılan soru işaretleri oldu. Herkeste mutlaka olmuştur. Bu içerikte, işte o soru işaretlerini yok etmeye çalışacağız. Elimizden geldiğince, tahminlerimizle, bildiklerimizle, araştırıp öğrendiklerimizle; filmin aklımızda oluşturduğu soruları cevaplandırmak için uğraşacağız. Hazırsanız başlıyoruz!

 

Captain Marvel, Tony Stark’ı nasıl buldu?

Filmin başında, Titan Savaşı’nda hayatta kalan ikili Tony ve Nabula uzay boşluğunda gemide mahsur kalmışlardı ve bir gün sonra her şeyin bitip hayatlarını kaybedeceklerini öğrendik. Bir anda Captain Marvel ortaya çıkıp ikisini kurtardı ve Dünya’ya getirdi. Peki bu nasıl oldu?

Captain Marvel filminin son sahnesinde, Nick Fury’nin yolladığı sinyal sonrasında Captain Marvel’ın Avengers ekibiyle ilk karşılaşmasına şahit olmuştuk. Bu sahne, Endgame’de tekrar gösterilmedi. Yüksek ihtimalle Rocket ve Thor, Captain Marvel’a dönüş yolunu tarif ettiler veya Tony’nin kaskından Pepper Potts’a sinyal geldi. Başka bir açıklaması yok çünkü.

 

Tony Stark’ın cenazesindeki çocuk kimdi?

Tony Stark’ın cenazesi esnasında bütün kahramanlarımızı yas içinde gördük. Ancak orada alakasız bir şekilde gizemli bir genç vardı. Kimisi bu genci hatırladı, kimisi ise ne olduğunu anlayamadı.

Bu çocuk, Iron Man 3’te Tony Stark’a yardımcı olan çocuktu. Bu arkadaşımızın ismi Harley Keener. Babası ailesini terk ettiğinden annesi ve kardeşiyle yaşayan bu genç, teknolojiden çok iyi anlıyordu. Hatırlamanız için fotoğrafını da yukarı bıraktım zaten.

Bu çocuğun yeni Iron Man olabileceği, çok uzun zamandır konuşulan bir şeydi. Karakteri canlandıran Ty Simpkins, şu anda 17 yaşında.

Şuraya tıklayarak ulaşabileceğiniz içeriğimizde bu konuyu daha detaylı anlattık, bu teoriyi güçlendiren detaylar da orada mevcut.

 

 

Gamora yaşıyor mu?

Bu soru için hem “evet” hem de “hayır” cevabı verilebilir. Bizim bildiğimiz yani Guardians of the Galaxy’den beri takip ettiğimi Gamora, Infinity War’da Ruh Taşı için Thanos tarafından öldürülmüştü. Ancak Endgame’de henüz Guardians ekibiyle bile tanışmamış olan Gamora, Thanos’la birlikte geleceğe yolculuk yaptı. Thanos’la olan savaştan sonra 2023’te -yani MCU’nun Endgame’de gelmiş olduğu yıl- bu bahsettiğimiz geçmişten gelen Gamora, hayatta kaldı. Ancak kendisini sonrasında göremedik. Thor ile birlikte bütün Guardians’ın gemide toplandığı zaman da onu göremedik. Belki de Guardians 3’ün konusu, kayıp olan Gamora’yı aramak olacak.

 

Loki yaşıyor mu ve Tesseract şu an nerede?

Infinity War’da Thanos, Loki’yi öldürmüştü. Hem de bu, parmak şıklatmayla değil; normal bir öldürmeydi. O yüzden Loki’nin geri dönmesine ihtimal vermiyorduk.

Ancak geçmişe gittiklerinde Tesseract’ı almaya çalışırken taş bir anda Loki’nin eline geçti ve Loki ile birlikte ortadan kayboldu. Gamora’ya ne olduğuyla alakalı soruya benziyor aslında buna cevap aramak. Şimdi, o sahneyi boşuna yapmamışlardır. Eğer bize hiçbir şey göstermedilerse bir sebebi de vardır.

Bence, farklı bir zaman çizelgesi yaratıldı. Bildiğiniz gibi Disney+’ta bir Loki dizisi çıkacağı açıklanmıştı. Bu dizi de benim tahminimce, oluşan bu alternatif gerçeklikte geçecek. Tabii hiç belli olmaz, sadece tahmin yürüyoruz.

 

 

Neden Kaptan, Thor’un çekicini kaldırmaya şu anda layık oldu?

Kaptan Amerika, Avengers: Age of Ultron’da Thor’un çekicini kaldırmayı denemişti ancak yalnızca biraz yerinden oynatmayı becerebilmişti. Avengers: Endgame’de ise savaş esnasında Mjolnir’i kaldırmayı başardı ve onunla Thanos’a karşı büyük bir mücadele verdi. Peki bu nasıl oldu?

İnternette an çok dönen teoriyi ben size aktarayım. Kaptan Amerika: Kış Askeri esnasında Kaptan, Bucky’nin Tony’nin ailesini öldüren kişi olduğunu öğrenmişti. Bu bilgi Captain America: Civil War esnasında ortaya çıktığında Kaptan, Tony’e bildiğini ancak söylemediğini itiraf etti. Ancak teoriye göre Kaptan’ın böyle önemli bir bilgiyi sır olarak saklaması, onu çekici kaldırmaya layık olmaktan çıkarmıştı. Ve Kaptan, Civil War’da bunu itiraf edip yanıldığına da gerçekten inandığı için, Endgame’de çekici kaldırmaya layık oldu.

 

Black Widow’un yaşıyor olma ihtimali var mı?

Black Widow’un, Ruh Taşı’nı almak için kendini feda ettiğini ve hayatını kaybettiğini seyrettik. Ancak Scarlett Johansson’un başrolünde olduğu bir solo Black Widow filmi de çıkacağı açıklanmıştı. Peki bu nasıl olacak?

Hulk, parmağını şıklatarak, daha önce Thanos’un yapmış olduğu katliamda hayatını kaybeden herkesi hayata geri döndürdüğü zaman Natasha’yı da döndürmeye çalıştı ancak işe yaramadı. Demek ki bir can Ruh Taşı ile takas edildiğinde bu, kalıcı bir ölüm oluyor.

Bu da gösteriyor ki, söylentilerde olduğu gibi Black Widow filmi, geçmişte geçen bir film olacak. Filmin, Natasha’nın Sovyet ajanı olduğu yıllara değinmesi bekleniyor.

 

Şu an MCU’da sene kaç ve Peter ve Ned neden hala lisede?

Avengers: Endgame’in sonunda yıl 2023 oldu. Çünkü kahramanlarımız, Thanos’un katliamının 5 sene sonrasında tekrardan bir araya geldiler. Bu durumun ortaya çıkardığı soru işaretleri var.

Film tam biterken okulda duygusal bir şekilde sarılan Peter ve Ned, 5 yıl geçmesine rağmen nasıl hala lisede? Hadi Peter toz olmuştu, ancak Ned’in mezun olmuş olması gerekmez miydi? Eğer o da toz olmadıysa tabii.

Marvel Studios’un doğruladığına göre Thanos’un parmak şıklatması, Peter’ın tüm arkadaşlarını yok etmiş. Yani Ned ve MJ de Infinity War’da ölmüşler. O yüzden liseyi okuyamamışlar ve liseye devam edeceklermiş. Onlar için sanki 5 yıl geçmemiş gibi olacakmış özetle. Hepsinin hala lisede olmasının ve Spider-Man: Far From Home’da da lisede olacak olmalarının sebebi buymuş. Hayatımda bu kadar düşünülmemiş, bu kadar saçma ve bu kadar tatmin etmeyen bir cevap görmedim. Marvel’a hiç yakışmayan bir hareket olmuş.

 


 

Bu soruların dışında aklım canlanan, çok merak ettiğim ancak cevabı olmayan iki soru var. Biri, neden taşları geri bırakmadan önce Tony’i hayata getirmeyi denemedikleri. Diğeri de hatırlayacağınız üzre Kaptan tüm taşları yerine bırakmaya gitmişti geçmişe. Orada Ruh Taşı’nı yerine bırakırken Red Skull ile aralarında ne yaşandı acaba?

Şimdilik bu konuda bizden bu kadar. Belki bu maddelerden birkaçını daha detaylı konuştuğumuz yeni içerikler yapabiliriz. Bu içerikte kısa kısa anlatmak istedik. Sizin de aklınızda canlanan ancak burada göremediğiniz sorular varsa, bir de cevapları aklınıza geldiyse mutlaka bu yazının altına yorum atın. Biz de öğrenmiş olalım.

Avengers: Endgame’i spoilersız incelediğimiz yazıya buraya tıklayarak; sıradaki tüm Marvel filmlerini derlediğimiz içeriğe ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kategori
DOSYAFİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
4 adet yorum yapıldı
 • Zeynep
  14 Mayıs 2019 at 13:05
  Yorum Bırak

  Thor geçmişe gidip çekici aldığında geçmişteki Thor çekiçsiz mi kaldı? Kaptan Amerika taşları götüreceği zaman Mjolnir yanındaydı, döndüğünde sadece kalkan vardı? Kaptan’ın geçmişe döndüğünü Carter biliyor muydu, yani gelecekten geldiğini? (daha çok var ama şimdilik bunlar yeter 🙂 ) Russo kardeşlerin açıklamasına göre Red Skull değişmiş yani bir şey olmamış aralarında, öyle bir şey 🙂 -z

  • ilyas
   26 Aralık 2019 at 05:13
   Yorum Bırak

   quantum yoluyla zamanda seyahat ettikleri için taşı alıp ya da çekici alıp savaşmaları ve geri götürmeleri çekici aldığı evrende 1 saniye gibi olacak yani thor’un çekici alıp üzerine savaşması ve kaptanın portal ile geri götürmesi arasında muhtemelen 3-5 saniye geçiyor çekici geri götürdüğü evrende, bu durumu daha net izah edecek olursam eğer ant-man quantum evreninde 5 yıl sıkıştığında ona orada 5 saat gibi geldiğini söylemişti, kalkan teorisine gelecek olursak tekrardan bir kalkan yapılma durumu olmuş olabilir çünkü kalkanın maddesinin sadece o kalkan kadar kalmadığını 2. avengers filminde öğrenmiştik ultron filminde ve ya 1945 deki kalkanı saklamış da olabilir yaşlı kaptan amerika.

   benim asıl merak ettiğim ise ruh taşını geri nasıl iade ettiği

 • Filmkolik
  28 Mayıs 2019 at 12:43
  Yorum Bırak

  Demir adamin cesetine ne oldu ?

 • Efekan aydoğdu
  5 Temmuz 2019 at 09:56
  Yorum Bırak

  Dediğin sorunun bir tanesini cevaplıyım . Thanos’un kullandığı eldiveni Hulk kullandığında kolu yandı , yaralandı. Aynısı Stark’a da oldu. Bence eldivenin yaptığı zarardan korkup yapmadılar yada Stark’ı geri getirmek için yine birine zarar gelmesini istemediler . Bence böyle

 • Yorum Bırak

  *

  *

  Twitter çok güzel, gelsene!

  BENZER