AVENGERS: ENDGAME’i yöneten RUSSO BİRADERLER, MARTIN SCORSESE’nin MARVEL yergisi hakkında sessizliğini bozdu!

Olay devam ediyor...

Efsane yönetmen Martin Scorsese, geçtiğimiz haftalarda Marvel filmlerinin “sinema sayılamayacağı” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bu açıklama çok ses getirdi ve o kadar çok kişi cevap verdi ki. Kimisi katıldı, kimisi katılmadı ama saygı duydu, kimisi de tepkisini sert biçimde belli etti. Bu süreci ve açıklamaların tamamını detaylı şekilde anlattığımız içeriği şuraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Şimdi anlatacağımıza yabancı kalmamak için olaya hakim olmanızın faydası var.

Şu ana kadar bu konuda herhangi bir açıklama yapmayan Russo Biraderler, The Hollywood Reporter‘a verdiği röportajda sessizliğini bozdu. Joe Russo, karşı argüman olarak “Sonuçta sinemayı insanların bir araya gelip bir şeyler paylaştığı, duygusal bir aktivite olarak tanımlıyoruz.” dedi ve şu şekilde devam etti:

“Biz Avengers: Endgame’in gişesine bakınca bunu finansal bir başarının göstergesi olarak değil, duygusal bir başarının göstergesi olarak görüyoruz. Bu öyküyü deneyimleme ve paylaşma biçimlerine baktığımızda, dünya çapındaki insanların üzerinde benzeri görülmemiş bir etki yarattı. İzlerken hissettikleri duygular da aynı şekildeydi.”

Joe Russo, “Günün sonunda ne biliyoruz? Biz Cleveland, Ohio’dan 2 adamız. Ve ‘sinema’ New York’tan bir kelime. Biz zaten Cleveland’da onlara ‘film’ diyoruz.” şekilde mizahi bir cümle de kurdu. Kardeşinin cümlelerinin ardından da Anthony Russo, sinemanın çok öznel bir olay olduğunu söyledi ve bir cümle kurdu ki, bana kalırsa olaya noktayı koyan cümle bu oldu:

“Bunu bir de şu yoldan düşünebiliriz: Kimse sinemaya sahip değil. Biz sinemaya sahip değiliz, sen değilsin, Scorsese de değil.”

Olayın başlangıcından da kısaca bahsedeyim. Martin Scorsese, Marvel filmlerinin sinema olmadığını; insanların duygusal ve psikolojik deneyimlerini başka insanlara aktardığı sinemanın bu sayılamayacağını söylemişti. O yüzden Joe Russo, özellikle Endgame’in duygusal açıdan çok etkileyici bir film olduğunu vurgulamış.

Açıkçası 10 senedir MCU’yu takip eden bizler için Endgame duygusal ve üzerimizde derin etkiler bırakan bir filmdi kesinlikle. Scorsese’ye saygımız büyük ama Anthony Russo’ya katılıyorum: Sinema kimseye ait değil.

Kategori
FİLMHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER