AVENGERS: ENDGAME’den önce nelerin izlenmesi gerekiyor ve ne kadar vaktinizi alır? REHBERİNİZ BURADA!

Engame'den önce neleri izlemelisiniz ve ne kadar vaktinizi alır?

Marvel Sinematik Evreni’nin ilk 10 yılına bir nokta koyma niteliğinde olacak olduğunu bildiğimiz Avengers: Endgame, 26 Nisan’da vizyondaki yerini alacak. Infinity War’da olduğu gibi, bütün Marvel süper kahramanlarının bir olup Thanos’a karşı savaşını izleyeceğiz. Hatta bu sefer Captain America ve Iron Man’in bile bir olacak gibi görünüyor. Avengers: Endgame, 3 saatlik 58 saniyelik süresiyle şu ana kadarki en uzun MCU filmi olacak.

Ben de bu içerikte, 10 yılı finalize edecek bu filmden daha fazla keyif almanız için size hızlandırılmış MCU rehberi hazırlayayım dedim. Ya da yeni başlayacak biriyseniz, “En çok izlenen film” rekorunu kıracağına neredeyse emin olduğumuz bu filmi herkesle beraber siz de anlayarak izlemiş olursunuz.

Eğer diyorsanız ki benim buna ayırmak istediğim yaklaşık 60 saatim var, o zaman oturup tüm MCU filmlerini izleyin tabii. Ancak biz burada daha hızlı bir maraton yapmanız için uğraşacağız.

 

1 Gün (10 saatten az)

Eğer 1 günde önemli olan her şeyi bitirmek istiyorsanız veya arkadaşlarınızla birlikteyseniz ve bu maratonu yapmak için 1 gününüz varsa bu kısım sizin için. Burada, kesinlikle izlenmesi gerekenler listeledik.

 

The Avengers (2012): 143 dakika (2 saat 23 dakika)

İlk takım filmi. Bize Loki’nin güce ne kadar sahip olmak istediğini, Zihin Taşı’nın gücünü ve Thanos’u tanıtması açısından büyük öneme sahip.

 

Avengers: Age of Ultron (2015): 141 dakika (2 saat 21 dakika)

İkinci takım filmi. Bizi Ultron’la tanıştırmasının yanı sıra Vision’ı da hayata getiriyor. Vision’ı bir “insan” olarak tanımamız ve kafamızda öyle konumlandırmamız açısından önemli bir film. Thanos’un en çok istediği şeylerden birine de onun sahip olduğunu göreceğiz zaten.

 

Captain America: Civil War (2016): 147 dakika (2 saat 27 dakika)

Bu filmin ismi “Avengers” değil tabii. Bundan dolayı atlamayı düşünmeyin bizce. Aslında bir Avengers filmi niteliğinde bu film. Bu filmle öğrendiğimiz önemli şeyler var. Spider-Man’i bize tanıttı, Bucky ile ilgili önemli şeyler gördük, önceki Avengers filminden gelen tartışmayı da takip ediyor. Bu tartışmanın izlerini zaten Endgame’de de göreceğimiz, bazı isimlerin barışacağı belli yayınlanan tanıtımlardan. İzleyin bizce.

 

Avengers: Infinity War (2018): 160 dakika (2 saat 40 dakika)

Eğer diyorsanız ki ben Avengers: Endgame’den önce sadece tek bir film izlemek istiyorum, o zaman şüphesiz ki o film Infinity War olmalı. Zaten Infinity War’u izlemeyen biriyseniz, Endgame’in fragmanlarından bile pek bir şey anlamamışsınızdır. Endgame’de olacakları anlamak için kesinlikle izlemelisiniz çünkü neredeyse aynı filmin Part 1 & 2’si gibiler. Tabii ki Infinity War’u izlemek size Endgame ile ilgili her şeyi öğretmeyecek ancak en azından bunca insanların nerelerde olduğunu anlarsınız.

 

1 Hafta Sonu veya Herhangi 2 Gün (24 saatten az)

Eğer tamamen zaman öldürebileceğiniz 2 gününüz varsa, bu 4 filmi izlemenizi önereceğiz. Yani daha doğrusu ilk günde bu 4 filmi, ikinci günde ise yukarıda listelediğimiz “1 Gün” filmlerini izlemenizi öneriyoruz.

 

Captain America: The First Avenger (2011): 125 dakika (2 saat 5 dakika)

Tesseract ve Bucky’i tanıtması açısından bu filmin önemi var. Bunun dışında Kaptan’ın karakterini, nasıl biri olduğunu, Bucky ile nasıl bir ilişkisinin olduğunu öğrenmek için izlenmeli. Ha, bir de Red Skull için.

 

Thor: The Dark World (2013): 112 dakika (1 saat 52 dakika)

Bu film, belki de en kötü Thor filmi olarak nitelendirilebilir ancak buraya eklememizin sebebi Gerçeklik Taşı.

 

Guardians of the Galaxy (2014): 121 dakika (2 saat 1 dakika)

Star-Lord (Chris Pratt) ve Gamora (Zoe Saldana)’nın ilişkisini öğrenmeniz, diğer tüm Guardians karakterlerini tanımanız ve Güç Taşı hakkında bilgi edinmeniz açısından önemi var.

 

Doctor Strange (2016): 115 dakika (1 saat 55 dakika)

En başarılı MCU filmlerinden biri olan Doctor Strange, bize Zaman Taşı’ndan sorumlu olan Steven Strange ve Zaman Taşı’nın kendisi hakkında önemli bilgiler veriyor.

 

1 günde izlemenizi söylediğim kısım toplamda 598 dakika ediyor. Yani 9 saat 58 dakika (Size 10 saatten az demiştim). Sonradan eklediğimiz 4 filmle beraber süre 1,189 dakikaya çıkıyor. Bu da 19 saat 49 dakika eder.

 

Açıkçası bence bu filmler Avengers: Endgame’e hazırlanmak için gayet yeterli. Ama siz diyorsanız ki ben tüm MCU filmlerini baştan sona izlemek istiyorum, o zaman bu hızlandırılmış liste size uygun değil. Siz bizim daha önceden yapmış olduğumuz ve şu anda güncellediğimiz “MCU İzleme Sırası” içeriğimize gitmelisiniz. Ona gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Hadi artık gözleriniz kanayıncaya kadar izleyin Marvel filmlerini, kayifli bir maraton dileriz!

Kategori
DOSYAFİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER