AVENGERS: ENDGAME SPOILERSIZ İNCELEME! 10 seneye yakışan bir FİNAL miydi?

MCU'nun 10 yılını finalize eden Endgame'i spoilersız inceledik...

Avengers: Endgame, bugün yani 25 Nisan’da ülkemizde vizyona girdi. Ben de bugünün sabahında basın gösteriminde filmi izledim ve filmin spoilersız incelemesiyle karşınızdayım. Normalde biz filmleri birkaç gün öncesinde izliyoruz ancak bu filme ne kadar önem verdiklerini ve ne kadar spoiler sızmaması istediklerini siz düşünün, vizyonla aynı gün yapıldı gösterim.

Öncelikle baştan uyarıyorum: Bu içerikte spoiler olmayacak ancak siz yine de filmle ilgili tek kelime duymak istemeyen tayfadansanız bu yazıyı okumayın. Görselden aşağısında sorumluluk kabul etmiyorum.

Film inanılmaz heyecanlı bir filmdi. Bildiğiniz gibi filmin süresi 3 saat 58 saniye. Şöyle söyleyeyim, filmin süresinin uzun olduğunu hiç düşünmeyin. Hatta ben çok daha uzun olmasını isterdim ne yalan söyleyeyim. Belirtmekte fayda var ki filmin baştan sona tempolu olmasını da beklemeyin. Daha çok son 45 dakika-1 saat tempo artıyor. Orada artan tempo da inanılmaz seviyede. İnsan takip etmekte zorlanıyor zaman zaman.

Aslında bu filmi ve Infinity War’u tek bir film olarak düşünmek daha mantıklı. Part 1 ve 2 şeklinde. Infinity War’da yaşananların derin etkilerini bu filmde seyrediyoruz. Size tavsiyem, filme girerken daha önceden internette okuduğunuz teorileri veya gerçekleşmesini beklediğiniz olayları unutun. Kendinizi filmin akışına bırakın. Zaten film size her şeyi unutturuyor ve çok derin etkiler bırakıyor.

Filme girerken, tuvalette, film arasında çok dikkatli olun. Herkes daha önceden sızan videoları falan konuşuyor. Her an spoiler yeme şansınız var. Uzak durun o tiplerden.

Siz de milletin içinde sesli şekilde spoiler konuşmayın be kardeşim. Milletin keyfini bozmaya ne hakkınız var? Bir de internette spoiler yazanlar var. 10 senedir takip edilen bir serinin en çok beklenen filmini izlemek isteyenlerin keyfini kaçırmak ve de bundan keyif almak gerçekten büyük ayıp.

Filmi izlemeden önce de spoiler almamak için elinizden gelen her şeyi yapın. Gerçekten bu film spoiler yendiği taktirde keyfi kaçacak bir film.

Fragmanlarda ve TV spotlarında her şeyin gösterildiğini düşünenlerdenseniz, yanılıyorsunuz. Fragmanlardaki sahneler hiçbir şey değil. Filmin önemli hiçbir şeyi gösterilmemiş neredeyse. Bu konuda da Russo Kardeşleri çok tebrik etmek lazım. Filmi çok iyi saklamışlar. Hem ilgi çeken, filme gitmeye teşvik eden fragmanlar hazırlayıp hem de çok az sahne kullanmak büyük başarı.

Russo demişken, filmde Russo Kardeşler’den birinin güzel bir cameo’su var. Onu da yakalayın.

Cameo demişken de, bu Stan Lee’nin yer aldığı son MCU filmiydi. Önceden çekilen sahneleri bu filmle beraber bitmiş oldu maalesef.

Evet artık biraz daha filmin içine girelim. Filmin olay örgüsü çok çok güzel. Karakterlerin geçmişlerini bol bol görüyoruz ve o sahneler muhteşem olmuş. Gerçekten büyük keyif aldım karakterlerin geçmişlerini izlerken. Karakterlerin geçmişten bugüne olan hikayeleri müthiş anlatılmış. Ayrıca filmin başında yaşanan bir olayın filmin sonunda bazı şeylere etki etmesi çok iyiydi. Birçok karakterin ayrı ayrı hikayelerinin birleştirilip tek hikaye haline gelmesi, küçümsenecek bir iş değil. Russo’lar bu konuda da çok başarılı olmuşlar.

Klasik bir Marvel filmi, bizi hem heyecanlandırır hem güldürür hem de üzer. Bu filmde yine bu duygular iç içe ancak kesinlikle bu duygulardan bazılarını çok daha uç noktalarda yaşıyoruz.

Film boyunca çizgi romanlara, eski filmlere ve daha birçok şeye muhteşem referanslar var. Referans sayısı yüksek gerçekten. Dikkatli izlemenizi öneririm.

Başta dedim ya, filmin başından ortasına kadar ilerleyiş biraz yavaş. Ancak bu yavaşlık kesinlikle sizi sıkmasın. Hem bizi filmin sonunda yaşanacaklara çok iyi hazırlıyor hem de bu karakterleri belki de son kez bir arada izliyoruz, bu kadar da olsun. Keşke daha da uzun izlesek. Sonra çok ararız bu vakitleri.

Zaten bence film akıp gidiyor. Hiç 3 saat gibi gelmedi. Tuvaletim gelene kadar saatime bile bakma gereği duymadım. Daha da devam etse hiç sıkılmadan izlerdim. Bir an bile sıkıldığımı hatırlamıyorum. Aralarındaki diyaloglar bile artık bize dikkat çekici geliyor. 10 yıldır filmlerini izleye izleye bu karakterler bizim için gerçek hayatta tanıdığımız isimler gibi olmuş.

Bir önceki filmin başrolü bildiğiniz gibi Thanos’tu. Bu filmin başrolü ise Avengers ekibi. Hatta en büyük rol ve pay Kaptan Amerika’da desek herhalde yanılmış olmayız.

Filmin en sonundaki büyük aksiyon sahnesi muhteşem. Gerçekten çok çok iyi. MCU’nun en iyi savaş sahnesi diyebiliriz. CGI yapması aşırı zor bu sahnede hem aksiyon hem de özel efektler anlamında çok iyi iş çıkarmışlar. Infinity War’daki Wakanda Savaşı’ndan kesinlikle kat kat iyi.

Savaş sahnesinin bir anında bütün kadın karakterler bir oluyor, o kısım çok iyiydi. Marvel’ın böyle şeylere artık daha fazla önem vermesi güzel.

Film genel olarak Infinity War’dan daha iyi mi derseniz o konuda ben arada kaldım biraz. Infinity War da çok şaşırtıcıydı. Ancak şunu şüphesiz bir şekilde söyleyebilirim ki, Endgame’in üzerimde bıraktığı etki çok çok daha büyük.

Şu ana kadar filmi hep övdük, gelelim eksiklerine ve beğenmediğim kısımlarına. En beğenmediğim kısım, çok vurucu ve duygusal bazı sahnelerden hemen sonra mizahi sahnelere geçilmesi galiba. Gereği yok böyle keskin geçişlerin. Ben açıkçası çok gülemedim o kısımlara. İkinci beğenmediğim kısım bazı olayların çok kolay çözülüvermesi. Aslında çok uğraşılması gerekiyor gibi durmalarına rağmen. Bazı tutarsızlıklar da vardı ancak genele bakınca görmezden gelinebilir diye düşünüyorum.

Karakterlerde beğenmediğim kısımlara geçelim. Thor aşırı kötüydü. Biraz hayatı salmış, formda olmayan bir Thor vardı karşımızda. Neden böyle bir şey yaptıklarını anlamadım. Infinity War’da, bir tanrı olduğunu iliklerimize kadar hissetmemizi sağlayan Thor, bir anda tamamen gülmemiz için yerleştirilen bir karaktere dönüştürülmüş. Herkesin beklentisi çok yüksekti oysa ki Thor için. Ha, Thor’un saçları da çok kötüydü. Bu kadar kötü bir peruğa gerek yoktu.

Captain Marvel çok gözükmüyor ancak bu belki de güç dengesi açısından iyi bir şey. Hulk severler bu filmde Hulk’a doyacak ancak sadece görüntü olarak. Hulk konusunda bir türlü ayarı tutturamadılar. Infinity War’da sürekli Banner diye, hiç Hulk olmuyor diye eleştirmiştik; şimdi de sürekli Hulk ancak bir işe yaramıyor. O vahşiliği, o gücü hissedemedik ve bu da hiç hoşuma gitmedi. Ha, Banner olarak çok büyük işler yapıyor o ayrı mesele.

Captain Marvel’ın bu zamana kadar nerede olduğu hakkında belki de en çok bu filmde bilgi veriyorlar ancak cevapların yine pek tatmin edici olduğunu söyleyemem.

Satırlarımın sonuna gelirken söylemem gerekiyor ki, bu film yer yer duygulanıp ağlayabileceğiniz, yer yer farkında olmadan kendinizi tatlı bir tebessümle ekrana bakarken bulabileceğiniz bir film.

Filmden çıkınca bir süre kendinize gelemeyebilirsiniz. Sizi bu konuda baştan uyarıyorum.

Bu arada bunlar benim görüşlerim. Film benim beklentilerimi kesinlikle karşılıyordu ancak bu yazı boyunca okuduğunuz her şey benim subjektif görüşümdü. Yani siz bu satırları okuyup sadece bazı konular hakkında fikir sahibi olmaya bakın. Pozitif veya negatif herhangi bir beklenti içine girmeyin, sonra pişman olursunuz.

Avengers: Endgame, her çizgi roman her süper kahraman ya da her Marvel severin yaşaması gereken bir deneyim. 22 filmlik bir serinin finaline kesinlikle yakışan, yer yer üzen, yer yer mutlu eden ve umutlandıran bir film olduğu rahatlıkla söylenebilir. 10 senedir takip ettiğimiz ve artık ailemizden birileri gibi gördüğümüz bu karakterlerin bu filmine karşı puanlarken fazla objektif olamayacağım kusura bakmayın. Filme puanım 10/10.

Filmde after credits sahnelerinin olmadığını da belirteyim. Boşuna beklemeyin.

Başta Robert Downey Jr. ve Chris Evans olmak üzere 10 yıldır bu sinematik evrene emek veren herkese sonsuz teşekkürler.

Whatever it takes.
Kategori
FİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
2 adet yorum yapıldı
 • Osman
  26 Nisan 2019 at 17:07
  Yorum Bırak

  Hocam ben captain marveli izleyemedim. End Game de bi sorun teşkil eder mi? İnternete düşmesini bekliyorum. eğer yok izlemen lazım diyorsanız izlerim.

  • Geyikdolu
   Geyikdolu
   26 Nisan 2019 at 23:47
   Yorum Bırak

   Bununla alakalı “Avengers: Endgame’den önce neleri izlemelisiniz?” diye bir içerik hazırladım ve sitede mevcut şu anda. Soruna orada cevap bulabilirsin.

  Yorum Bırak

  *

  *

  Twitter çok güzel, gelsene!

  BENZER