ASLA PES ETME VE DURMADAN ÇALIŞ: Southpaw film incelemesi!

İzledik, beğendik, öneriyoruz...

IMDb: 7,4/10

Yönetmen: Antoine Fuqua

Şimdi bana diyebilirsiniz, “Film 2015’te çıkmış, sen kaç sene sonra gelmiş incelemesini yapıyorsun.” diye. Bu öylesine yaptığım bir inceleme değil. Ben filmi yeni izledim ve gerçekten çok etkilendim. Verdiği mesajla harekete geçmeyi sağlayan, tabiri caizse gaza getiren filmlerden. O yüzden bu film hakkında bir şeyler karalamam gerektiğini ve size de filmi önermem gerektiğini düşündüm.

Bu filmi izlemediyseniz, çok şey kaçırmışsınız demektir. Ben çıktıktan 3 sene sonra izlediğim için pişmanım mesela. Hani bazı filmler vardır ve izledikten sonra bir durur da düşünürsünüz, orada kendinizden bir parça görürsünüz hatta oradaki karakter gibi harekete geçmek, bir şeyler yapmak istersiniz ya. Heh, işte bu film de tam öyle bir film ve izlemenizi kesinlikle öneriyorum.

Film namağlup bir dünya boks şampiyonu olan Billy Hope’un (Jake Gyllenhaal) geçtiği zor ve duygu dolu yolu anlatıyor.

Hikaye, Billy’nin altın kemeri aldıktan sonra yaptığı konuşmada ona meydan okuyan boksör Miguel Escobar’la (Miguel Gomez) aralarında geçen tartışmayla başlıyor.

Yetimler için yapılan toplantıda çıkan kavga sonucu Billy’nin eşi, Miguel’in adamlarından birinin ateş etmesiyle ölüyor. Bu olayın ardından küçük kızıyla baş başa kalan boksörümüz bir de para sıkıntısı çekmeye başlıyor. Biraz para kazanabilmesi için menajeri ve aynı zamanda arkadaşı olan Jordan (50 Cent) ona bir maç ayarlıyor. Ancak eşini kaybettiği için ruhsal bir çöküşte olan Billy maça konsantre olamayıp mağlup oluyor. Bunun üzerine kariyeri bitiyor diyebiliriz. Etrafında arkadaşı kalmıyor ve menajeri de yeni şampiyon Miguel Escobar ile çalışmaya başlıyor.

İçki ve uyuşturucu kullanan Billy’nin kaza yapması, kızının velayetinin alınmasına yol açıyor. Hiç parası kalmayan şampiyonumuzun evine, arabalarına haciz geliyor. Uzun lafın kısası sokağa düşüyor.

İş bulmaya Tick Wills’in (Forest Whitaker) salonuna gidiyor ve işi alıyor. Bir yandan da antrenman yapıyor. Billy’nin zorlamasıyla Tick, onun antrenörü olmayı kabul ediyor. Maçlarında ve normal hayatında hep öfkesiyle hareket eden ayrıca pek de savunma yapmayan şampiyonumuza sakin olmayı, nasıl savunma yapacağını ve gelen yumrukları yemek yerine onlardan nasıl sıyrılacağını öğretiyor.

Eski menajeri ona Miguel’le bir unvan maçı ayarlayabileceğini söylüyor. Hiç tereddüt etmeden kabul ediyor. Maça hazırlanmak için yalnızca 6 haftası olmasına rağmen antrenörü onu oldukça iyi hazırlıyor. Bu sırada kızıyla arasını biraz da olsa düzeltiyor. Kızının isteği üzerine ilk defa onu kendi maçına götürüyor ancak soyunma odasından izlemesi şartıyla. Sonuç olarak maçı kazanan Billy, hem unvanını hem kızını hem de intikamını almış oluyor.

Filmde beni en çok etkileyen Billy’nin kızıyla olan iletişimiydi çünkü eşinin ölmesiyle ruhsal bir çöküş yaşayan, unvanını kaybeden hatta kendini bile kaybeden bir adam vardı karşımızda fakat şampiyonumuz buna rağmen yıkılmamayı tercih etti. Kızı alındıktan sonra kızının ona küsmesini, onunla görüşmeye gelmemesini, ona keşke annem yerine sen ölseydin, demesini bile sineye çeken Billy’e en çok da antrenörünün desteği oluyor.

Kızına tekrardan dövüşeceğini söylediğinde kızının resmen gözleri parladı ve o da gelip izlemek istediğini söyledi fakat normalde annesi böyle bir şeye hiç izin vermediği için kızına soyunma odasından izleyebileceğini söyledi. Tabii küçük kız oradan izlerken babasının yediği her yumrukta gözleri doluyor ve siz de bir garip oluyorsunuz izlerken doğal olarak.

Ancak kazandığındaki tepkisi daha da görülesi çünkü orada yalnızca maçı kazanıp unvanını geri almıyor; orada kaybettiği itibarını, eşini intikamını ve de en önemlisi kızını geri alıyor. Pes etmemek, devamlı çalışmak ve daha birçok anlamlı mesajıyla Souhtpaw‘ı izlemenizi kesinlikle öneriyorum.

Kategori
FİLM
Uğur Salim Demirtaş

Teknoloji, film ve dizi meraklısı. Oyun delisi. Uyku uyuyamaz, uyursa da uyanamaz. Meslek seçimi konusunda dişçilik ile yazılımcılık arasında kalacak kadar kararsız. Takıntılı.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER