AQUAMAN, elde ettiği hasılatla WORLDS OF DC’yi kurtarabilir mi?

Gelin, tartışalım...

Başlamadan belirteyim: Bu isim çok yayılmadı ama DC Sinematik Evreni’nin resmi ismi “Worlds of DC”. Başlıkta neyi kast ettiğimizi anlamış olduğunuza emin olmak için söylemek istedim.

Aquaman, DC’nin en son vizyona giren filmi. Büyük yankı uyandıran filmin, Christopher Nolan’ın The Dark Knight ve The Dark Knight Rises filmlerini geride bırakarak DC’nin bugüne kadar en fazla hasılat elde eden filmi olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Ben filmi oldukça beğendim. Fiyatından dolayı gitmesi çok zorlaşan IMAX’e gitmeye bile değiyor. Filmi izleyince, “DC bu sefer yapmış be!” dedim. Su altı sahneleri oldukça güzeldi; ki Atlantis Kralı’nın anlatıldığı bir filmde en önemli şeylerden biri bu herhalde. Karada bazı yerlerde yeşil perde olduğu çok belli oluyordu ve rahatsızlık veriyordu ancak genel olarak baktığımızda hem Aquaman karakterini ve ailesini tanıtıp, gelişimini gösterip hem de kral olma mücadelesi tek filme gayet iyi sığdırılmış. Tabii ki ufak tefek sıkıntılar vardı ancak dediğim gibi bütüne bakılınca çok güzel olmuş film.

Aquaman, dünyadan da iyi eleştiriler aldı ve izlenme anlamında muhteşem ilerliyor. Box Office Mojo’dan aldığım verilere göre ben bu yazıyı yazarken dünya çapında $846,317,079 hasılat yapmış durumda ve şu an hafta sonuna girdik. Yani bu rakam çok daha yukarıda olacak bir 3-4 gün sonra, bu hafta sonunun verileri de yayınlanınca. Film, şimdiden Deadpool 2, Mission: Impossible – Fallout, Bohemian Rhapsody ve Fantastic Beasts 2 gibi filmleri hasılat anlamında geride bırakmış. Venom’u geçmesine de ramak kalmış.

DC’nin şu ana kadar dünya çapında en çok hasılat elde eden filmi $1,084,939,099 ile The Dark Knight Rises. Onu, $1,004,934,033 ile The Dark Knight takip ediyor. Worlds of DC’nin en çok hasılat elde eden filmi ise $873,634,919 ile Batman v Superman. DC’nin 2013’te Man of Steel’le başlattığı sinematik evreninde henüz 1 milyar doları geçebilen bir film yok anlayacağınız. İşte, Aquaman’in bunu yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. Amerika’da 21 Aralık’ta vizyona giren Aquaman, dediğim gibi şimdiden $846,317,079 gibi büyük bir rakama ulaştı.

Eğer DC Sinematik Evreni kurtulacaksa, bunun gibi solo filmlerle kurtulacak. Wonder Woman ile yakaladığı başarıyı ve Marvel’a da kadın süper kahraman filmi yapmakla ilgili verdiği cesarete şahit olmuştuk. Yani Aquaman, 1 milyarı geçerek yeni bir sayfa açmış ve psikolojik bir sınırı geride bırakmış olacak. Bundan sonra da akıllarını başlarına alıp evrenlerini güzel yerlere getirirlerse başaramayacakları şey yok. Çünkü şahsi fikrim, DC’nin çizgi roman anlamında Marvel’dan daha iyi olduğu ve Marvel’a göre çok daha fazla sinemaya uyarlanabilecek karaktere sahip olduğu yönünde.

Şu ana kadar 1 milyar barajını aşabilmiş yalnızca 8 süper kahraman filmi var. 2 tanesi zaten Batman, dediğimiz gibi. Aquaman de bu kervana katılmaya çok yakın.

Box Office Mojo’daki verilere tekrar dönmek gerekirse, Aquaman’in kendi ülkesi olan ABD’de o kadar da başarılı olmadığını görüyoruz. Amerika’da şu ana kadar elde ettiği hasılat $222,817,079 ve bu rakamı geçen çok fazla aynı janrada film var. Hatta daha ilginç bir detay vereyim; Aquaman, DC’nin en kötü hafta sonu açılışını yapan film oldu Amerika’da. Amerikalı izleyicilerin DC’ye olan inancı her filmde biraz daha düşüyor gibi görünüyor. İşte bu imajı da toparlaması lazım DC’nin. En büyük pazarlarından biri sonuçta kendi ülkeleri.

Şimdi de dönelim Box Office Türkiye’ye. Bizde film biraz daha geç vizyona girdi ve henüz 1 haftadır vizyonda. İkinci hafta sonuna hazırlanıyor. İlk haftasında 391.544 kişi tarafından izlenen film, 6.417.755 TL hasılat elde etmiş.

Siz ne diyorsunuz? Filmi izlediyseniz nasıl buldunuz? Aquaman, Worlds of DC’yi kurtaran film olabilir mi? Yorum atarak belirtmeyi unutmayın!

Kategori
FİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER