ANİMASYONLAR ÇOCUK FİLMİ DEĞİLDİR!

Şu konuda artık hemfikir olalım...

Bütün dünyada çok yaygın olan ama bizim ülkemizde ekstra yaygın olan saçma sapan bir algı var: “Animasyonlar çocuk filmidir.”

Bu algıdan nefret ediyorum ve kesinlikle buna katılmıyorum ama maalesef sıkıntısını çekiyorum. Mesela benim en sevdiğim çizgi film SüngerBob. Küçükken de öyleydi, hala öyle. Küçükken izlediğimde farklı şeylerden keyif olarak eğleniyordum, şimdi izlediğimde esprileri çok daha derinden anlayarak eğleniyorum. Eminim ki bundan 30 sene sonra SüngerBob izlesem yine keyif alacağım. Neden mi? Çünkü SüngerBob her yaştan insana hitap eden bir animasyon. Bazı animasyonlar böyledir. Ha, sadece bebekler ve çocuklar izlesin diye yapılan animasyonlar yok mu? Tabii ki var. Ancak çocuklar için yapılan, kanlı canlı insanların yer aldığı filmler ve diziler de var. Bu filmlerin ve dizilerin var olması, tüm film ve dizilerin çocuklar için olduğu anlamına gelmiyorsa; animasyon tarafında da durum aynı.

Bugün size sinema tarihinin en başarılı animasyon filmlerini sorsam, aklınıza gelecek ilk filmlerden biri hatta belki birincisi İnanılmaz Aile olur. Benim öyle oluyor açıkçası. Bildiğiniz gibi ilk filmi Amerika’da 5 Kasım 2004, Türkiye’de 14 Ocak 2005‘te vizyona giren İnanılmaz Aile, ikinci filmiyle seneler sonra geri döndü. 5 Haziran 2018‘de Amerika’da vizyona girdi, bizde de 22 Ağustos‘ta vizyona girecek. Misal ben ilk filmi seneler önce izlemiş biri olarak geçtiğimiz haftalarda tekrardan seyrettim ve büyük keyif aldım. Şimdi de ikinci filmin vizyona girmesini heyecanla bekliyorum. Yazının en başlarında “Maalesef bu yanlış düşüncenin sıkıntısını çekiyorum.” demiştim hatırlarsanız. Biraz da bundan bahsetmek istiyorum. Ne yazık ki “Animasyonlar çocuklar içindir” algısı bizde aşırı yaygın olduğundan bir animasyon filmi vizyona girdiğinde kesinlikle o salonu çocuklar dolduruyor. Zaten tüm animasyonlar da çocuklar izleyebilsin diye sadece Türkçe dublajla vizyona giriyor. Dublaj yapılmasına bir lafım yok, sadece filmi dağıtanların da bunu planladığını belirtmek için söyledim. Sinemaya bir giriyorsunuz; her sahnede gülen, bağıran, konuşan çocuklarla dolu bir salondasınız. Bazı sahneleri kaçırıyorsunuz, filmden tam anlamıyla keyif alamıyorsunuz. Burada lafım çocuklara da değil tabii ki. Onlar yeni yeni sinemanın nasıl izleneceğini öğreniyor, yaptıkları bazı şeyleri normal karşılamak gerek. Ama bir salonda sadece çocuklar ve onların perdede oynayan şeyle alakası olmayan ebeveynleri olunca insanın animasyon filmleri sinemada izleyesi kalmıyor. Bu durum benim için böyle en azından. Siz ne düşünürsünüz bilmem.

Gelelim “Animasyonlar çocuklar içindir” düşüncesine İnanılmaz Aile’nin yönetmeni Brad Bird’ün verdiği tepkiye. Geçtiğimiz günlerde yaşanan bu olay, beni bu yazıyı yazmaya itti. Jamie isimli bir kardeşimiz, yönetmene Twitter’dan yazıyor. Filmi gayet güzel bulduğunu ancak çocuklar için yapılan bir filmde argo kelimeler kullanılmasının yanlış olduğunu söylüyor. Hatta bunun kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söylüyor. Yönetmenimiz Bird ise tweeti alıntılıyor ve şöyle diyor: “Saygısızlık etmek istemem ama bu bir “çocuk filmi” DEĞİL. Bu bir animasyon ve PG olarak sınıflandırılıyor.”

PG dediği şey Parental Guidance, yani ebeveynlerinin kontrolündelerse çocukların da filmi izleyebileceğini belirtiyor bu kısaltma. Yukarıda da dediğim gibi bu sınıflandırma, bu filmin her yaştan insana hitap ettiği mesajını veriyor.

Ardından bir baba da Bird’e, 4 yaşındaki kızının filmi izlerken sıkıldığını ve hayal kırıklığına uğradıklarını yazıyor. Ayrıca ikinci filmi genel anlamda çocuklara uygun bulmadığını da ekliyor. Bird, bu abimize de şu cevabı verdi: “Gerçekten 4 yaşındaki bir çocuğun yaşına uygun film yazmamı mi istiyorsunuz? Bir LucasFilm veya Marvel filmini  de aynı şekilde yargılayabilir misiniz?”

Yani tarihin en efsane animasyon filmlerinden birinin yaratıcısını da böyle çıldırttılar arkadaşlar. Aman diyeyim; siz siz olun, tüm animasyonları çocuk filmi olarak görmeyin, görseniz de bunu Twitter’dan filmin yönetmenine yazmayın.

Kategori
DOSYAFİLM
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER