AKADEMİ’nin internet düşmanlığı devam ediyor: THE IRISHMAN’in bile hiç ödül alamadığı OSCAR töreninden NETFLIX, yalnızca 2 heykelcikle ayrıldı

Acaba bu iş daha ne kadar devam edecek...

92. Akademi Ödülleri‘ne Parasite ve yönetmeni Bong Joon-ho damga vurdu. Joaquin Phoenix de sonunda En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almayı başardı. Ancak internet yapımları bu kadar şanslı değildi maalesef.

Aslında Netflix’in filmleri çeşitli kategorilerde toplam 24 adaylık kazanmayı başarmıştı ancak bu adaylıkların yalnızca ikisinde ödüle kavuşabildi (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Marriage Story’den Laura Dern & En İyi Belgesel dalında American Factory).

Akademi’nin internet platformlarına düşmanlığı olduğu bir gerçek. Bunun tartışması da son birkaç yıldır hararetli şekilde yapılıyor. Kimisi internet platformlarının filmlerinin ödüllerde yarışmaması gerektiğini söylüyor. Tören esnasında da Netflix filmleri sunulurken alkış sayısının az olması gözümden kaçmadı. Olay buraya gidiyor, önümüzdeki yıllarda daha da artacak internet platformları ve bu platformların iddialı filmleri. Martin Scorsese’nin bile yıllardır yapmak istediği The Irishman filmine bir şirket bulamayıp Netflix’le anlaşması bunun göstergesi. Yani ne kadar tartışılırsa tartışılsın sinema artık yalnızca perdeden izlenecek bir şey olmaktan çıktı. Bunun doğruluğu veya yanlışlığı tabii ayrı bir konu.

Gelin, Netflix’in bu seneki Oscar macerasına biraz daha yakından bakalım.

The Irishman

The Irishman gibi bir başyapıta hiçbir ödülün verilmemesi büyük rezillik bence. Akademi’nin internet düşmanlığının da en büyük göstergesi diyebiliriz. Kompleks birçok hikayenin 3.5 saat içinde muhteşem şekilde anlatılması, şahane oyunculuklar, müthiş bir sinematografi ve çok daha fazlası. Kesinlikle çok büyük ayıp edildi Irishman’e ve başta Scorsese dedem olmak üzere tüm ekibe.

The Irishman, bu yılki Oscar’da Netflix’in en büyük kozuydu. Tam 10 adaylığı vardı. Bu adaylıklar arasında En İyi Film, En İyi Yönetmen ve Al Pacino’yla Joe Pesci için ayrı ayrı En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalları yer alıyordu. Gerçi Akademi’nin zaten Scorsese’yle iyi bir geçmişi yok. Kendisi ilk Oscar’ını 2007’de almıştı. O yıla kadar 40 yılı aşkınlık sinema kariyerinde 5’i En İyi Yönetmen dalında 7 kez Oscar’a aday olmuş ve heykelciği hiç evine götürememişti.

Maalesef Akademi, Netflix gibi internet platformlarını hala tam olarak geleneksel Hollywood stüdyolarının rakibi olarak görmüyor.

Marriage Story

6 dalda aday gösterilen Marriage Story, yalnızca Laura Dern’e verilen En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanabildi. Marriage Story de bu yıl Netflix’in en büyük kozlarından biriydi. Şöyle bir bonus da ekleyeyim: Laura Dern, Netflix’e oyunculuk dallarında bugüne kadarki ilk ödülünü kazandırmış oldu.

 

Laura Dern’in aldığı En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü ve American Factory’nin aldığı En İyi Belgesel ödülü dışında Netflix için çok da iyi geçtiğini söyleyebileceğimiz bir tören değildi. The Two Popes, 3 dalda aday gösterilmişti (En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Uyarlanmış Senaryo) ancak hiçbirini kazanamadı. Klaus da Toy Story 4’ün galibiyetini durduramadı. Netflix’in The Irishman ve Marriage Story için özel salonlarda gösterimler yaptığını, Oscar kampanyası için çok fazla para döktüğünü biliyoruz. Ama olmayınca olmuyor işte.

Genel anlamda Netflix’in 2020 Oscar performansı, 2019’dan çok uzak. Geçtiğimiz yıl belki daha az dalda aday gösterilmişti (15) ancak daha fazla ödül kazanmıştı. Amerikalı yayın platformu, geçtiğimiz yıl Alfonso Cuarón’un En İyi Yönetmen, Yabancı Dilde En İyi Film ve En İyi Sinematografi dallarında Oscar kazanan filmi Roma sayesinde büyük sükse yapmıştı.

2021’de platform neler yapacak hep birlikte göreceğiz. Sizce Netflix’e bu yıl hangi dallarda hak ettiği ödüller verilmedi?


92. Oscar Ödülleri’nin tüm kazananlarını derlediğimiz içeriğe buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kategori
FİLMHABER
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER