2020’de Vizyona Girmesini BÜYÜK Heyecanla Beklediğimiz 10 TÜRK filmi!

Yeni yılda bizleri hangi Türk filmleri bekliyor?

2019 yılını bitirdik ve artık gözümüzü 2020’de çıkacak filmlere çevirdik. Bu listede 2020 yılında vizyona girecek 10 adet Türk filmini en çok merak ettiğimden en az merak ettiğime doğru derledim. Aynı listenin “yabancı filmler” versiyonunu da yapmıştım, ona da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Gelin, listeye birlikte göz atalım.

 

10. Aşk Tesadüfleri Sever 2

Vizyon Tarihi: 31 Ocak 2020

2011 yapımının devamı niteliğindeki filmin yönetmenliğini bu kez İpek Sorak ve Ömer Faruk Sorak birlikte üstleniyorlar. Başrolleri de Nesrin Cavadzade ile Yiğit Kirazcı paylaşıyor. Gerçek bir hikayeden esinlenen bu film, tıpkı ilki gibi çok sevileceğe benziyor. Türk gişe sinemasında önümüzdeki yıl çıkacak iyi işlerden biri olabilir.

 

9. Gamonya: Hayaller Ülkesi

Vizyon Tarihi: 10 Ocak 2020

Tuğçe Soysop bu projeyle ülke sinemamızda çok alışılagelmedik şeyler deniyor gibi. Yücel Aksu’nun İftarlık Gazoz filminden hatırlayabileceğiniz çocuk oyuncu Berat Efe Parlar bu filmin başrolü, gerçi biraz büyümüş sanki. Oynadığı karakter Umut, Gamonya adlı hayaller diyarına gider ve umutsuzluklarını yıkmak adına eğlenceli bir maceraya atılır. Yapım daha çok küçük yaş gruplarına hitap ediyor, belirtmekte fayda var.

 

8. Dumlupınar: Vatan Sağolsun

Vizyon Tarihi: 21 Şubat 2020

Yapımcı Mustafa Uslu’nun Can Ulkay ile yapacağı 5. işbirliği. Mustafa Uslu ismini tanımadınız mı? Şöyle söylersek mutlaka tanırsınız: Ayla ve Müslüm’ün yapımcısı. Yine bir gerçek hikaye anlatılacak. Başrollerde Ali Atay, İsmail Hacıoğlu ve Murat Yıldırım var. Her ne kadar Dijital Sanatlar Ayla ve Müslüm filmleriyle başarılı işler çıkarmış olsa da Uslu’nun değişik açıklamaları, çıkan her yeni filmde düşülen benzer hatalar, fazla “vatanım, milletim!” edalarına boğulmak vs. gibi durumlar beni bu insanların yaptığı işlerden soğuttu açıkçası. Ancak yine de yapımın içeriğine ve çıkacak diğer Türk filmlerine baktığımızda Dumlupınar: Vatan Sağolsun bu listede olmayı hak ediyor.

 

7. Kendi Yolumda

Vizyon Tarihi: 6 Mart 2020

Ömer Faruk Sorak’ın 2020’de çıkacak ikinci filmi Kendi Yolumda, başrollerinde Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz, Gökçe Bahadır ve Okan Çabalar, Tamer Levent, Ferit Aktuğ ve Erkan Can’ı bulundurmasıyla dikkat çekiyor. Ali Kobanbay’ın senaryosunu yazdığı filmde bir rüya aracılığıyla Gökhan Özoğuz’un “eğer farklı şartlara sahip olsaydı bugünkü başarısına sahip olabilir miydim?” sorusuna cevabı aranıyor.

 

6. Baba Parası

Vizyon Tarihi: 1 Ocak 2020

Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisiyle ekranda yapımlarını görmeye alıştığımız biricik Selçuk Aydemir’imiz yeni projesiyle karşımızda. Bu ekipten iyisiyle kötüsüyle yıllardır birçok iş izledik. Evrak Kürek kitabını yakın zamanda okumuş olmamdan mıdır bilmem ama Baba Parası filmini ayrı bir merak ediyorum. İnsanı deliye döndüren bir fragmana sahip olmasa da keyifli vakit geçireceğimiz kanısındayım bu film için.

 

5. Kovala

Vizyon Tarihi: 17 Nisan 2020

Kovala, Türk sineması için çok yeni bir iş. Özellikle son birkaç yılda ülkemizin müzik endüstrisinde ağırlığını iyice hissettirmeye başlayan Türkçe sözlü rap müzik ilk kez beyaz perdeye konuk oluyor. Burak Kuka’nın yöneteceği filmde hayallerini kovalayan müzisyen rolünde sevilen genç MC Stabil’i izleyeceğiz. Kendisinin müziğini seviyoruz ve oyunculuğu hakkında da bir o kadar heyecanlıyız. Ayrıca filmde başka rap müzisyenlerinin de görüneceği açıklandı. Ülkemizde de artık farklı sektörler dahil rap müziğe yatırım yapılması beni mutlu ediyor. Üstelik bu yatırımların yolu sinemayla kesişince ayrı bir heyecan doğuyor içime. Burak Kuka geçmişte yaptığı işler ile çok parlamamış olsa da umarım Kovala ile iyi bir iş çıkartır.

 

4. Karakomik Filmler 2

Vizyon Tarihi: 17 Ocak 2020

“İki film tek bilet” konseptiyle Türk sinemasındaki eski bir geleneği ana akım sinemaya uyarlamayı hedefleyen Cem Yılmaz geçtiğimiz aylarda “2 Arada” ve “Kaçamak” filmleriyle geçtiğimiz aylarda vizyondaydı. Ne kadar bu proje farklı sebeplerden dolayı beklentileri karşılamamış olsa da “Emanet” ve “Deli” filmleri için heyecanlıyım.

 

3. Biz Böyleyiz

Vizyon Tarihi: 10 Ocak 2020

“Bant Mag.’in sinema programına hoş geldiniz…” repliğiyle her hafta izlemekten keyif aldığımız Maskeli reyiz (Melikşah Altuntaş) ve Berrak Tüzünataç oturmuşlar bir hikaye yazmışlar. Caner Özyurtlu senaryolaştırmış ve yönetmiş. Çok güzel bir oyuncu grubu bir araya gelmiş ve ortaya Biz Böyleyiz filmi çıkmış. Meraklıyız efendim. Bekliyoruz.

 

2. Mahalleden Arkadaşlar

Vizyon Tarihi: 27 Mart 2020

Selçuk Aydemir’in bu sene vizyona girecek ikinci filmi. Yazdığı üç kitaptan ilki olan Mahalleden Arkadaşlar’ın uyarlaması bizleri bekliyor. Başrolleri Alper Kul ve Nurgül Yeşilçay paylaşacak. Film hakkında maalesef henüz daha fazla bilgi yok. Listemin bu kadar üst sıralarında yer almasının sebebi, uyarlandığı kitabı okumuş olmam.

 

1. Peri: Ağzı Olmayan Kız

Vizyon Tarihi: 17 Ocak 2020

Bu sene en heyecanlı olduğum Türk filmi… Can Evrenol’dan Peri, doğuştan ağızsız olan yalnız bir kızın hayat mücadelesini konu alıyor. Fantastik bir çocuk hikayesi izleyeceğiz. Daha da ilginç olan şey ise bu yapımın Cem Özduru’nun Perihan adlı çizgi romanından esinlenmesi. Oyuncu kadrosunda Denizhan Akbaba, Elif Sevinç, Özgür Civelek, Kaan Alpdayı, Sermet Yeşil gibi isimler var.

 

Siz bu listedeki filmlerden hangilerine gitmeyi planlıyorsunuz? Ya da bu listede olmayan ama heyecanla beklediğiniz hangi filmler var? Yorum atarak bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kategori
FİLM
Kerem Uluçay

Sinefil, amatör yönetmen, koleksiyoner. Eski müzisyen ve basketbolcu. Şu sıralar mühendislik öğrencisi. Çizgi roman ve tiyatro diğer ilgi alanları.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER