2017’DE EN BEĞENDİĞİMİZ 10 FİLM!

Bakalım bizimle hemfikir olacak mısınız?

2017 filmler için de muhteşem bir yıldı. Bilim kurgu, korku ve aksiyon filmlerinin hayranıysanız, 2017 tam sizlik bir sene oldu diyebiliriz. Daha önceki yazılarımızda IMDb’nin açıkladığı 2017 yılının en iyi 10 filmini yazmıştık. Şimdi de bizim 12 ay içinde izlediğimiz filmlerin en iyi 10 tanesini sıraladık. Bizimle hemfikir olacağınızdan da fazlasıyla eminiz. Bu liste Geyikdolu‘nun şahsi listesidir, eğer 2017 yılında çıkmış olan favori filminiz listede yer almadıysa da bunu bize yorumlarda belirtin!

Dikkat! Yazının bundan sonraki kısmı filmlerle ilgili ufak tefek spoiler içerebilir!

 

10. Lady Bird

Başrolünü muhteşem bir yetenek olan Saoirse Ronan’ın üstlendiği filmde; Sacramento’da yaşayan, Uğur Böceği lakaplı lise öğrencisi Christine McPherson’nın, lisenin son sınıfında hayatını değiştirecek bir karar alması konusu işlenmiştir. Ergenliğin getirdiği sıkıntılarla birlikte akademik hayatı, sosyal zorlukları ve üniversite tercihi konusunda annesiyle olan gergin ilişkisi ‘Uğur Böceği’ni strese sokmaktadır. Annesinin bütün ısrarlarına rağmen Sacramento’dan uzaklaşıp, akademik kariyeri için New York’a gitmek istemektedir. Anne-kız arasındaki ilişkinin her yönüyle ele alındığı bu film, 2017’nin en iyileri arasında olmayı hak ediyor.

 

9. John Wick 2

2017’nin en iyileri listesinin 9. sırasında John Wick var. Keanu Reeves’i zaten başrol oyunculuğunu yaptığı karakterle yeteri kadar eşleştirmiş olmamıza rağmen, 50 yaşındaki oyuncu performansı ile hala izleyenlerini etkilemeye devam ediyor. John Wick, serisinin ikinci filminde bu sefer çok ünlü tetikçi ve suikastçilere karşı savaşıyor. Roma’da geçen karmaşık ve aksiyon dolu hikayesiyle John Wick 2, serisinin ilk filmi kadar ilgi görmüş ve beğenilmiş bir film. Keanu Reeves ile birlikte filmde yer alan ünlüler ve geri kalan cast, muhteşem bir iş çıkarmış.

 

8. Dunkirk

2017 yılının en vurucu filmlerinden biri olan Dunkirk, listemizde 8. sırada yer alıyor. 2. Dünya savaşı sırasında Nazi Almanya’sı zamanında geçen bu film, Dunkerque şehrinin alman askerleri tarafından abluka altına alınmasıyla başlamaktadır. Dunkirk filmi çatışmalar, ölümler ve ateş efektlerini gözümüze sokmaktansa, savaşla ilgili çok daha önemli bir olguyu göz önüne seriyor: hayatta kalma. O dönemin İngiliz Başbakanı Churchill’in verdiği önemli bir kararla şehri havadan uçaklarla yok etme karar almıştır. Şehirdeki askerlerin ölmeden şehirden çıkmalarını sağlamak için verdiği bu önemli kararı uygulamadan önce bir kurtarma operasyonu başlatır.

 

7. Logan

Her zaman alışkın olduğumuz süper kahraman filmlerinin çok dışında kalan Logan’da sarhoş, düzensiz, bitkin ve bıkmış bir Wolverine ile karşı karşıyayız. Her zaman görmeye alıştığımız sert ve güçlü Wolverine’i bu sefer duyguları olan bir insan olarak izliyoruz. Çok fazla duygusal öğe bulunduran bir süper kahraman filmi izledik Logan’ın sayesinde. Filmin bu başarısında elbette ki Hugh Jackman’nın büyük payı var. Cast seçimlerinin muhteşem olduğu filmde ufak kızımız Dafne Keen’nin performansı, ileride ne kadar başarılı bir aktris olacağının ipuçlarını veriyor.

 

6. Coco

Son zamanlarda çıkan bir çok animasyon filminin aksine, Coco bize Pixar stüdyosunun neler yapabileceği gösteren bir film. Coco bize bastırılmış ve göz önünde olmayan Meksika kültürünü tanıtıyor. Konusu Meksikalıların bir bayramı olan Ölüler Günü. Bir aile olmanın gerektirdiği bütün duyguları hissedebiliyorsunuz filmi izlerken; eğlence, aile ortamının sıcaklığı ama aynı zamanda üzüntü ve kederi de hissedebiliyorsunuz. Pixar’ın bu muhteşem animasyonu listemizde bulunmayı fazlasıyla hak ediyor.

 

5. It

2017 yılının şüphesiz en iyi korku filmi olan It, listemizde 5. sırada. Stranger Things dizisinde de görüp hayran olduğumuz Finn Wolfhard, yeni arkadaşlarıyla çok iyi bir iş çıkarmış. Filmin başrolü, yakışıklı oyuncu Bill Skarsgård ise, maskenin ardından da olsa, birçok genç kızı kendine aşık etmiş bile. Stephen King’in ünlü romanına dayanan filmin konusu Maine’in küçük bir kasabasında yaşayan 7 arkadaşı ele alıyor. Okulda ve arkadaş gruplarında fazlasıyla dışlanan bu 7 çocuğun bütün sorunları maalesef ki maruz kaldıkları zorbalık değildir. Kurban seçtiği kişilerin korkularına göre şekil alan Pennywise, bir palyaço kılığında çocuklara dehşet dolu zamanlar yaşatmaya başlar.

 

4. Star Wars: The Last Jedi

Biliyoruz ki, eski Star Wars hayranı olan birçok okuyucumuz serisinin son filmi olan The Last Jedi‘ı hiç beğenmedi. Bunun en önemli sebebinin artık Star Wars’un iplerinin Disney’de olması. Ne yazık ki filmin ilk yarısında tatlış mı tatlış, minnoş mu minnoş yaratıklar ve gereksiz komiklikler ve şakalar izledik. Bizce filmin ikinci yarısı –özellikle son yarım saati- muhteşemdi. Zaten oraya gelene kadar fazlasıyla göz alıcı görsel efektlerle karşılaşmıştık, ama son sahnedeki maden gezegeni ve kendini filmin afişinde de gösteren kırmızı toz bulutu harikaydı. Star Wars’un bütün filmlerini ve neredeyse bütün oyunlarını oynayan biri olarak, fangirllüğüme sığınaraktan, Star Wars’u 4. sıraya koyuyorum.

 

3. Okja

Kadrosu oldukça zengin olan bu filmde efsane oyuncu Tilda Swinton ve Jack Gyllenhaal yer alıyor. Okja filmi Güney Kore dağlarında yaşayan Mija ve onun muhteşem bir sevimliliği olan ilginç hayvanı Okja’nın hikayesini ele alıyor. Okja ile aralarında çok güçlü bir bağ olan Mija, ona gözü gibi bakmaktadır. Günümüzde de çok büyük bir sorun olan hayvanlar üzerinde deney yapma hırsını bu filmde de görüyoruz. İnsanoğlunun kendinden başka bir şeye değer vermediği bu dünyada, bazı insanlar Okja’yı üzerinden deneyler yapmak ve insanlara sergilemek için yakalamak istemektedirler. Ve yakalarlar da. Bunun üzerine Mija’nın tek amacı Okja’yı eve getirmektir. Mija ve Okja’nın harika dostluğunu izlediğimiz bu film, listemizde 3. sırada.

 

2. La La Land

Los Angeles’da hayallerini gerçekleştirmeye çalışan Sebastian ve Mia, Los Angeles trafiğinde karşılaşırlar. İkisi de sanat insanı olan bu iki genç, yollarında düşe kalka ilerlemektedirler. Geleneksel Jazz ile kafayı bozmuş bir müzisyen olan Sebastian, bir kulüp açmak istemektedir. Mia’nın amacı ise oyunculuk seçmelerinde bir rol kapmaktır. Birbirine aşık olan bu iki insanın hikayesini izlediğimiz filmde maalesef ki hayat şartları ikilinin hayallerini zorlayacaktır.

 

1. Blade Runner 2049

Geldik listemizin 1. sırasına. İlk filmin devamı olan ve olayların ilk filmden 30 yıl sonrasında geçtiği bu filmde Ryan Gosling, Harrison Ford ve Jared Leto gibi usta oyuncuları izliyoruz. Blade Runner 2049, bir devam filmi niteliğinde değil de, sanki ilk filmi destekleyen bir altyapı sunuyor bize. Günümüzde de çok konuşulan ve Black Mirror, Westworld gibi dizilerde gördüğümüz ve sorguladığımız yapay zeka kavramını tekrar gözler önüne seriyor ve bunu filozofik bir şekilde aktarıyor. Listemizin zirvesine koyduğumuz Blade Runner 2049, bizden tam puan alıyor.

 

BONUS: Justice League

Justice League, gerçekten beğendiğimiz ama çok daha fazla beğenmek isteyerek gittiğimiz bir filmdi. Risk alınmadan yapıldığı için tüketilip geçilen, hafızalarda yer edinmeyen bir film olmuştu. Dünyanın en çok tanınan karakterlerinin aynı filmde yer alması insanı çok büyük bir beklenti içine sokuyor, Justice League bu beklentiyi tam olarak karşılayamadı. Film kötü mü? Kesinlikle değil. Ancak çok çok yüksek olan beklentilerimizi karşılayacak seviyede olduğunu da söyleyemeyiz. Gişede bu denli çakılmasının sebebinin DC filmlerine karşı yaratılan algı olduğunu düşünüyoruz. Kesinlikle sinemada izlenmeye değer, harika bir filmdi. O yüzden onu bonus olarak listenin sonuna eklemek istedik.

 

Unuttuğumuz, atladığımız, listede bulunması gerektiğini düşündüğünüz bir film varsa aklınızda olan, lütfen yorumlarda belirtin. Birlikte tartışalım!

Yazan: Yağmur Yüksel

Kategori
FİLM
Geyikdolu

Her konudan geyikle dolu!
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER