GOOGLE GÖRSELLER’in icat edilmesine, JENNIFER LOPEZ’in giydiği aşırı dekolte elbisenin sebep olduğunu biliyor muydunuz?

Sen nelere kadirsin be J.Lo...

Google Görseller, günümüzde ne kadar çok işimize yarıyor tartışılmaz herhalde. Hadi sizi geçtim, biz bu içerikleri sitemizde size sunmadan önce orada uzun uzun gezinip en iyi görselleri seçmeye özen gösteriyoruz. Bir yazıyı yazmak kadar uzun vakit geçirdiğim oluyor bazen. Kısaca hayatımızda yeri büyük. Peki nasıl Google’a eklendi bu özellik? Aynı başlıkta gördüğünüz şekilde. Ne bir abartma ne de bir yanlış var. Şimdi detaya gireceğim ama önce sadece Jennifer Lopez’in o kıyafetiyle nasıl göründüğünü şuraya bırakayım çünkü biliyorum sırf bunun için giren büyük bir kitle var. Siz görsele baktıktan sonra çıkın beyler, gitmeden sevabına 1-2 reklama da tıklarsanız çok makbule geçer.

Evet, biz gerçekten olayı merak eden kitleyle devam edelim. Jennifer Lopez, 2000 yılındaki Grammy’de yeşil bir elbise giydi. Versace markalı bu elbise gördüğünüz gibi boynundan beline kadar uzanan bir dekolteye sahip.

E tabii o zamanlar internet bu elbiseyle çalkalandı. Çünkü şu andaki ödül törenlerinde bu tarz kıyafetlerin giyilmesi normal hale geldiğinden pek yankı uyandırmasa da o zamana kadar insanlar Grammy’de bu kadar açık elbiseler giymiyordu.

2015 yılında Project Syndicate üzerinde yayınlanan bir makalede Google’ın yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt, şöyle yazmış: “O zamanlar, gördüğümüz en popüler arama sorgusu bu olmuştu. Ancak kullanıcılar için ‘J.Lo bu elbiseyi giyiyor’ şeklinde net bir sonuç verilemiyordu.” Diyor ve ekliyor Schmidt:

“Böylelikle Google Görseller doğdu.”

Schmidt, ayrıca Google’ın tamamıyla metinlerle işlerken nasıl imgelere genişlediğini de şöyle açıklamış: “Kurucu ortaklarımız Larry Page ve Sergey Brin -diğer başarılı mucitler gibi- yinelemeye devam ettiler. Görseller ile başladılar. Sonuçta, insanlar metinden daha fazlasını istiyordu. Bu, Jennifer Lopez’in dünyanın dikkatini çeken yeşil bir elbise giydiği 2000 Grammy Ödülleri’nden sonra belli oldu.”

E! News de bu açıklama üzerine J.Lo’ya fotoğraf tabanlı arama aracına ilham olduğunu bilip bilmediğini sormuş. O da şöyle demiş: “Bunu duydum, kim bilebilirdi ki?!”.Katkısı dolaylı yoldan olduğu için tabii ki Lopez’e bir ücret ödenmedi. Bu konuda da şakasını yapmadan geçmemiş: “Bunun için biraz üzgünüm, eminim Versace de bunun peşindedir.”

 

Bugün Google Görseller’de bu elbise için aratma yaptığınızda milyonlarca sonuca anında ulaşabiliyorsunuz.

Kategori
DOSYATEKNOLOJİ
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER