GEYİKDOLU EKİBİNDEN: Karantinada evde vakit geçirmek film, dizi, müzik, oyun ve kitap önerileri!

"Karantinada vakit geçmiyor" diyenler için bir sürü öneri...

Gerçekten çok kötü günlerden geçiyoruz. Coronavirus yüzünden her gün on binlerce insan hastalanıyor, binlerce insan ölüyor. İki tane Çinli yarasa yiyecek diye tüm dünya gerçekten büyük bir çile çekiyor. Türkiye’de resmi olarak sokağa çıkma yasağı olmasa da imkanı olan, bilinçli her insan self-karantina uyguluyor. Zaten dışarı çıkmak isteyenlerin de yapabileceği neredeyse hiçbir şey yok. Lokantalar, cafeler, kütüphaneler, müzeler, kısaca sosyalleşme adına her yer kapalı durumda.

Biz de bu dönemde evde sıkılan okuyucularımız için bir öneri içeriği hazırlayalım istedik. Bunu Geyikdolu ekibi olarak birlikte yaptık. Ekipteki herkesten birkaç öneri okuyacaksınız. Film, dizi, oyun, kitap, çizgi roman, şarkı, albüm gibi birçok şey önerdik. Ancak şunu da belirtelim ki, öyle bilinmeyen şeyler önermek gibi bir iddiamız yok. Genel anlamda biz karantina döneminde vaktimizi nelerle değerlendiriyorsak size de onları önerdik. Eğer hoşunuza giderse belirtin, bunu haftalık bir seri haline getirebiliriz.

Hadi başlayalım!

 

NELER İZLEMELİSİNİZ?

 

 

FİLM
Ford v Ferrari

Kaliteli yapımların ardı sıra vizyona girdiği 2019 yılının önde gelen filmlerinden biri Ford v Ferrari’ydi. Filmde, motor sporlarının en çok bilinen yarışlarından Le Mans 24 Saat yarışını 1960’lı yıllarda hegemonyası altına alan Ferrari’nin karşısına Ford yarış takımının çıkış hikayesi anlatılmakta. Görsel ve işitsel anlatımın yanında oyunculukları ile de göz dolduran film size keyifli iki buçuk saat yaşatacaktır.

-Burak Arkan

 

 

 

DİZİ
Brooklyn Nine-Nine

Brooklyn Nine-Nine ya da fanlarının kullandığı kısaltmayla B99, gülme efekti kullanılmadan çekilen ender komedi dizilerinden biri. Tarz olarak benzetme yapmam gerekirse de verebileceğim en yakın örnek daha absürt karakterlerle Parks and Recrations olabilir. Şahsen Parks and Recrations’a bir türlü bağlanamasam da bu dizinin tüm karakterlerini sanki yıllardır ahbabımmış gibi severken buldum kendimi. Dizinin konusu ise şöyle: Brooklyn’deki 99. karakoluna yeni bir yüzbaşı atanmıştır, herkes yeni yüzbaşına karşı tutumunda kendi karakterini sergilerken bir yandan da suçları çözmektedirler.

-Arda Keskin

 

FİLM
1917

Ülkemizde vizyona girmeyen 1917 filmini yeni izleme fırsatı buldum. Malum yerlere düştü, siz de mutlaka izleyin. Normalde sitemizde korsana yönlendirme yapmıyoruz ancak bu film mutlaka izlenmeli ve maalesef basiretsiz bazı insanlar yüzünden Türkiye’de vizyona girmedi. Ben 1917’yi 2019’da çıkmış filmler arasında izlediğim en iyisi olarak görüyorum. Bir başyapıt. Prodüksiyon dizaynı harikaydı, sinematografisine denecek söz yok. Sanırım ilk kez bir filmde savaş atmosferini bu kadar gerçekçi hissettim. Film, 1. Dünya Savaşı sırasında askerlerin hayatını etkileyecek önemde bir mesajı iletmekle görevlendirilen iki askerin hikayesini konu ediyor. Daha fazla detaya girmek istemiyorum açıkçası ama filmde anlatılan aslında bu askerlerin yolculuğu. Yani ana konumuz savaş değil. Bu yüzden de çoğu savaş filminden ayrılıyor. KESİNLİKLE İZLEYİN!

-Emirhan Ayyıldız

 

DİZİ
The Boys

2019 yılında beğenimi kazanmış en iyi dizilerden biri The Boys’du. Aynı isimli çizgi romandan uyarlanan bu dizideki süper kahraman takımı görünüşlerinin aksine özel güçlerini kötülüğe ve menfaatlerine kullanmaktadırlar. Onların karşısına geneli sıradan insanlardan oluşan bir grup çıkar. İki grup arasındaki mücadeleyi izlerken alt metinde popüler kültüre eleştirel göndermeler barındırmakta. Bu sıkıntılı günlerde sizi eğlendireceğini düşünüyorum.

-Burak Arkan

 


 

NELER DİNLEMELİSİNİZ?

 

ŞARKI
Turks (NAV, Gunna & Travis Scott)

NAV, Gunna ve Travis Scott’ın aylardır beklenen şarkıları Turks sonunda yayınlandı. Aylar önce Travis Scott ve NAV’in bulunduğu bir partide Travis’in şarkıyı açmasıyla küçük bir bölümünü dinlenme şansı bulmuştuk. Kendi adıma konuşmam gerekirse şarkıyı çok beğenmiştim ben ve çıkmasını dört gözle bekliyordum. Altyapısını son zamanların yükselen isimlerinden Wheezy’nin hazırladığı Turks şarkısı tabii ki Türkler ile alakalı değil. Kuzey Atlas Okyanusu’nda yer alan Turks ve Caicos Adaları ile alakalı bir şarkı. Şarkı beklediğimize değmiş, özellikle de Travis Scott’ın şarkıya girişi harika olmuş bence.

-Oğuzhan Ayyıldız

 

ALBÜM
Una Mattina (Ludovico Einaudi)

Açıkçası müzikten çok anlayan biri değilim, bu yüzden bu önerim tamamen kendi zevkime dayanıyor. Ancak sizin de benim gibi piyanoya karşı bir hayranlığınız varsa modern zamanların en büyük sanatçılarından biri olan Ludovico Einaudi’nun bu başyapıt sayılabilecek albümünü mutlaka dinlemelisiniz. Dinledikten sonra emin olun İtalyan piyanistin neden çoğu eleştirmen tarafından günümüzün Mozart’ı diye çağrıldığını anlayacaksınız.

-Arda Keskin

 

ALBÜM
Hiza (Gazapizm)

Gazapizm’in son albümü 2016’da çıkan Bir Gün Her Şey idi. Tabii 2017’de çıkardığı Heyecanı Yok single’ı ile birden bire ülke çapında ünlü oldu. Yeraltından yerüstünde çıktı. Popüler olmak onun karakteri için pek uygun olmayan bir değişim. O yüzden tahmin ediyorum ilk başta epey bir bocalamıştır ve bunu kabullenmesi uzun sürmüştür. Zaten uzun süredir de sessizdi. Bu sessizliğine Hiza isimli albümüyle son verdi. 13 Şubat 2020’de çıkan albüm gerçekten inanılmaz bir albüm. Satırlarca övmek istiyorum albümü. Bir rap albümünde belki de daha önce hiç duymadığınız kadar farklı müzik türlerine ait sound duyacaksınız. Albümün bazı yerlerinde rock, bazı yerlerinde tekno, bazı yerlerinde EDM, bazı yerlerinde arabesk, bazı yerlerinde ise halk müziği esintileri var. Tabii bu sound’lar tamamen şarkıların altyapısında. Gazapizm tarzından ödün verip başka türlere kaymıyor yani, yanlış anlaşılmasın. Eğer ön yargınız falan varsa kesinlikle bir kenara bırakıp dinleyin şu albümü, tek kelimeyle muhteşem. Bonus: Albümün ismi “Hiza” olduğu için, tam 10 şarkıdan oluşuyor ve toplam süresi tam olarak 40 dakika 0 saniye.

-Emirhan Ayyıldız

 

ALBÜM
ADHD

Joyner Lucas’ın 2 yıla yakındır çıkması beklenen albümü ADHD sonunda yayınlandı. Öncelikle şunu belirtmek lazım, ADHD’nin açılımı “attention deficit hyperactivity disorder” yani dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu. Albüm, 8 yaşındaki Joyner’ın psikoluğu ile bu şikayeti hakkında konuşmasıyla açılıyor. Psikoloğu ona kötü davranıyor ve albüm başlıyor. Albümde introlar ve skitler dahil 18 şarkı bulunuyor. 6 tanesinin daha önce albümle aynı kapağa sahip şekilde single olarak çıktığını da belirtmekte fayda var. Normalde bu benim de eleştireceğim bir şeydir ancak Joyner Lucas gibi piyasaya yeni yeni kendini kabul ettiren bir sanatçı için çok mantıklı bir hamleydi ve Joyner da bu konuda kartlarını harika kullandı diyebilirim. Albümü genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim, zaten Joyner Lucas seven biri olarak. Joyner, lirikalite olarak kendini kanıtlamış bir isim ve daha önce attığı single’lar dışında da sevdiğim şarkılar bulabildim ben. Altyapılar da tekdüze değildi, ki son zamanlarda bunun büyük bir sorun haline dönüştüğünü düşünürsek bu konuda da tebriği hak ediyor. Değerlendirmeyi bitirmeden önce albümün başında şahit olduğumuz hikayenin sonradan başka bir skit ile devam ettiğini de söylemek isterim. Onu da burdan yazarak mahvetmeyeyim keyfinizi. Dinleyip öğrenirsiniz kendiniz. Joyner Lucas’ın ADHD albümüne 10 üzerinden puan vermem gerekse 7.3 çalışır benden. Keyifli dinlemeler! #EvdeKalın

-Oğuzhan Ayyıldız

 


 

NELER OYNAMALISINIZ?

 

PC OYUNU
Risk: Global Domination

Sizlerin de bu vakit geçmeyen karantina günlerinde sıkıldığınızın ve arkadaşlarınızla dışarı çıkıp eğlenemediğinizin farkındayım. Bu yüzden size arkadaşlarınızla vakit geçirip eğlenebileceğiniz ücretsiz bir oyun önerisinde bulunacağım. Bu oyunu Steam üzerinden indirebilirsiniz.

Oyunumuz, basit bir strateji oyunun olan Risk: Global Domination. Oyun en 2 az kişi, en fazla da 6 kişi olarak oynanabiliyor. Bu strateji oyununda, ister dünya haritasında; isterseniz de oyunun farklı haritaları üzerinde askerleriniz aracılıyla kendi egemenliğinizi kurabiliyorsunuz. Oyun, her oyuncunun farklı bir renkle birlikte harita üzerine rastgele olarak dağılmasıyla başlıyor. Sonrasında sırası gelen kişi kendi alanı içindeki bölgelerine çıkarma yapabiliyor ve saldırı için hazır hale geliyor. Saldırıları yaptığınız sırada askerleriniz ne kadar fazlaysa orayı ele geçirme şansınız da o kadar fazla oluyor. Saldırılarınızı bitirdiğinizde ise son olarak kendi güçlü bölgelerinizden zayıf olan bölgelerinize doğru takviye yapabiliyorsunuz. Bu şekilde de oynadığınız haritada kendi egemenliğinizi mümkün olduğunca genişletmeye çalışıyorsunuz. Yalnız benden size bir tavsiye: Bir turda ne kadar fazla genişlemeye çalışırsanız, bölgelerinizi kontrol altında tutmanız o kadar zorlaşacaktır. Yani her ne kadar bir turda istediğiniz kadar saldırı yapabiliyor olsanız da emin adımlarla ilerleyip saldırmak daha mantıklı olacaktır.

-Uğur Salim Demirtaş

 

MOBİL OYUN
Monument Valley 2

Evde kalmamız için ücretsiz hale getirilen oyunlardan biri de Monument Valley 2. Normalde 35 lira civarında olan harika bir mobil oyun. Ne zaman yeniden paralı olacak bilmiyorum, ben bu yazıyı yazarken ücretsiz durumda. Monument Valley 2, bir bulmaca oyunu ama çok farklı bir bulmaca olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bölümleri bitirmek için sürekli bakış açınızı değiştirmeniz gerekiyor. Oyunun bugüne kadar almış olduğu çokça tasarım ödülü de bulunuyor.

-Emirhan Ayyıldız

 

PS4 OYUNU
Marvel’s Spider-Man

Favori süper-kahramanı Spider-Man olan biri için bu oyunu oynamakta çok bile geç kaldım açıkçası. Benim gibi insanlar olduğunu biliyorum ve eğer onlardan biriyseniz size şunu söylemek istiyorum: Bu oyun insana Playstation 4 satın aldırır! Oyun oynamak için uzun yıllardır bu konsolu tercih eden biri olarak bu müthiş eserin PC ve Xbox gibi platformlarda olmamasına üzülüyorum. Bugüne kadar sinema, televizyon ve oyunlarda gördüğümüz tüm Spider-Man/Peter Parker betimlemelerinin içinde bu oyundaki versiyonun parıldayan bir yeri var. Başta Yuri Lowenthal olmak üzere seslendirme kadrosu müthiş bir iş çıkarmış. Spider-Man oyunu sizi sürekli oynamaya teşvik eden, farklı farklı dallardan tek bir sonuca bağlanan kuvvetli bir senaryoya sahip. Aynı zamanda çok canlı bir New York yaratılmış, mahallenin dost canlısı Örümcek Adam’ının olası bir gerçek versiyonuna çok yakın oyundaki dünya. Rastgele karşılaşacağınız küçük suçlar, halkın tepkileri, J.J. Jameson’un radyoculuğa geçiş yapıp Spider-Man ile uğraşmaya devam etmesi, üst düzey bir görsellik, oyuna adapte edilen tam 42 kostüm, 3 DLC ve sayısız ince detay… Spider-Man karakterine ilgili ve daha önce bir kez dahi olsa konsol oyunu oynamış biri için bu oyun biçilmiş kaftan, çok görkemli bir iş. Artık fiyatı çok da fahiş değil, internette ufak bir gezintiye çıkarak oyunu edinebilirsiniz.

-Kerem Uluçay

 

PC OYUNU
Football Manager 2020

Football Manager zaten harika bir vakit öldürme aracıdır. Müptelaları bilir, hele bir de oynadığınız kariyerde işler iyi giderse kimseler başından kaldıramaz. Evlerimizden çıkmadığımız şu günlerde de zaman geçirme adına yapılabilecek en iyi aktivitelerden birinin Football Manager oynamak olduğunu düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse şahsen ben de bugüne kadar çok da sıkılmadan FM sayesinde gelebildim. Football Manager ile arkadan açtığım müziğimle saatlerin nasıl geçtiğini anlamıyorum bile. İnsanların evde kaldığı bu zor dönemde Football Manager ailesi, oyunu alamayanlar için güzel bir kıyak geçip önce 18-24 Mart arasını, daha sonra ise 1 Nisan’a kadar oyunu ücretsiz hale getirdi. Siz de #EvdeKalın ve Football Manager oynayın.

-Oğuzhan Ayyıldız

 


 

NELER OKUMALISINIZ?

 

ÇİZGİ ROMAN
Justice (Adalet)

Ünlü çizgi roman yazar ve çizeri Alex Ross’un, 2005 yılında yayınlanmaya başladığı Justice (Adalet) 12 fasikül sürmüştü. Tüm fasiküllerin bir arada toplandığı cilt Türkçe olarak geçtiğimiz aylarda Yapı Kredi Yayınları tarafından piyasaya çıkarıldı. Öncesinde veya sonrasında bir hikaye okumanıza gerek duymayan çizgi roman hikayesi kadar çizimleri ile de göz doldurmayı başarıyor. Kısa hikayesi ise, yıllardır adalet için savaşan Justice League’in karşısına süper kötülerden oluşan bir takım çıkar. Bu sefer süper kötüler insanlığa yararlı işler yaparak herkesi şaşırtmaktadırlar. Aynı anda ise Justice League üyeleri teke tek saldırıya uğramaya başlarlar. Bakalım bu işin arkasında kimler vardır ve amaçları nedir?

-Burak Arkan

 

ARAŞTIRMA-İNCELEME
Factfulness

Size, tam da içinde bulunduğumuz dönemde okumaya uygun bir kitap önereceğim. Hans Rosling’in Factfulness’ı, sürekli duyduğum bir kitaptı; Türkçe çevirisi de birkaç ay önce yapılıp Pegasus yayınları tarafından çıkınca hemen aldım. Factfulness, Bill Gates’in “Şimdiye kadar okuduğum en önemli kitaplardan biri” dediği; Barrack Obama’nın ise “İnsanı ilerlemenin potansiyelini ortaya çıkaran muazzam bir eser” demiş olduğu bir yapıt. Factfulness, dünyanın gerçekte nasıl bir yer olduğunu tüm yönleriyle gözler önüne serip ön yargılarınızı kırmayı amaçlıyor. Kitap, araştırma sonuçları ve bilimsel verilerle dünya hakkında yanıldığımızı, her şeyin aslında sandığımızdan daha iyi olduğunu anlatıyor. Ve gerçekten sürekli medyada oluşturulan algıdan dolayı bunları okurken yıllardır bazı konularda gereksiz şekilde kötü düşündüğünüzü fark ediyorsunuz. Psikolojik olarak çöktüğümüz, dünyanın çok kötü noktalara gittiğini düşündüğümüz şu corona günlerinde okumaya çok uygun olduğunu düşünüyorum.

-Emirhan Ayyıldız

 

ROMAN
Genç Kız Kalbi

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Mehmet Rauf’un kaleme aldığı bu kısa dönem romanı 86 sayfa olmasına karşın bir oturuşta bitirilebilecek akıcılıkta yazılmış. Yazıldığı dönemde de büyük ilgi görmüş olan bu roman İzmir’den İstanbul’a akrabalarını ziyarete gelen genç bir kızın günlüğüne yazdığı anılardan oluşuyor. Bireysel fikirler ve toplum düşüncelerine çokça değinilmesiyle birlikte aynı zamanda okuyuculara 1911 senesinin İstanbul’unu tüm güzellik ve çirkinlikleriyle sunuyor. Şahsi fikrimdir ki, Türk Edebiyat Klasikleri arasında yer bulmuş bu kısa roman edebiyatımızdaki realizm akımının en başarılı örneklerinden biridir. Bulunduğu dönemi ve zihniyeti ise gizliden gizliye eleştirmesi; kadın erkek eşitliğinin olmamasına ve toplumsal eğitim bilincinin yokluğuna çok güzel mesajlar içermektedir.

-Arda Keskin

 

ÇİZGİ ROMAN
Lennon

The Beatles hayranları, toplanın! John-Paul-George-Ringo 4’lüsü ile çok iç içe değilseniz de buyurun, çünkü illa ki önereceğim çizgi romana isim olmuş büyük kişiliği duymuşsunuzdur: John Lennon. Kendisi tarihe geçmiş ve hakkında çok şey yazılıp çizilmiş olsa da hala ona dair birçok bilinmeyen var, ya da yanlış bilinen. Foenkinos’dan orijinal metin, Corbeyran’dan senaryo ve Horne’dan çizimler ile devleşen Lennon çizgi romanı, sizi John Lennon’ın psikoloğu ile yaptığı seanslara götürüyor. Samimiyet ve açık yüreklilikle efsane müzisyenin çocukluğundan vefat ettiği geceye kadar yaşadıklarını ve düşündüklerini önünüze seriyor. Adeta sizi onun beyninin ve yüreğinin içine sokuyor. Bildiğiniz veya bilmediğiniz çoğu olay hakkında John Lennon’ın nasıl düşünmüş olabileceğine ışık tutuyor. Eser, muhteşem bir siyah-beyaz görselliğe ve usta bir hikaye anlatıcılığına sahip. Eğer The Beatles’ın ve John Lennon’ın adını bir kez dahi duyduysanız, bu çizgi romanı size karantina günlerinizde tüketmeniz için öneriyorum. Eğer onlarla olan bağınız isimlerini duymaktan ötede ise zaman kaybetmeden bu kitabı edinin derim. Uygun bir fiyata edinebileceğiniz Lennon, su gibi akıp gidecektir ve raflarınızı tüm ihtişamıyla süsleyecektir. İyi okumalar!

-Kerem Uluçay

 

LÜTFEN AMA LÜTFEN #EvdeKal

Kategori
ÇİZGİ ROMANDİZİDOSYAFİLMKİTAPMÜZİKOYUN
Geyikdolu

Her konudan geyikle dolu!
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER