DÜNYANIN EN YALNIZ HAYVANI “52 HERTZ BALİNASI”nı tanıyor musunuz? Ondan öğrenmemiz gereken önemli şeyler var!

İnsanoğlunun, 52 Hertz'den çıkarması gereken dersler var...

Çok temelden girmek istiyorum bu yazıya. Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp sonuçta. Hertz, frekans birimidir. İsmini Alman fizikçi Heinrich Rudolf Hertz‘ten alıyor. Kısaltması hz‘dir. Frekansı da, sesin 1 saniyedeki titreşim sayısı olarak tanımlayabiliriz kısaca. Evet, temel bilgileri verdik; şimdi asıl konumuza gelelim.

Sene 1989. Pasifik Okyanusu’nun kuzeydoğusunda denizaltı araştırmacıları tarafından bir sese rastlanıyor. 52 Hertz frekansındaki bu ses, bir balinaya ait. Normalde balinalar 12-25 Hertz aralığında iletişim kurdukları için, araştırmacılar şaşırıyor haliyle. Bu balinanın ya sağır olduğunu ya da başka bir rahatsızlığı olduğu için bu sesi çıkardığını düşünüyorlar. Bu balinanın türünün ne olduğunu anlamaya çalışıyorlar ancak bir sonuca ulaşamıyorlar. Daha önce görmedikleri bir tür. Belki de melez bir tür, hala bilinmiyor. Fark ediliyor ki, bu balina sağır değil. Yalnız olduğu için bu kadar yüksek ses çıkarıyor, diğer balinalara sesini duyurmak istediğinden. Ancak bilmiyor ki, bu onu daha da yalnızlaştırıyor. Çünkü bu frekanstaki sesi diğer balinalar işitemiyor. Dediğim gibi onlar 12-25 Hertz aralığında iletişim kurarken, bu dostumuz 52 Hertz frekansında.

Hem türünü bilmedikleri hem de böyle bir şey yaşadığını gördükleri için uzmanlar, önce bu balinaya “Dünyanın en yalnız balinası” ismini veriyor. Ancak 52 Hertz düzeyinde ses çıkaran tek balina olması, daha sonra 52 Hertz Balinası ismini almasını sağlamış.

52 Hertz, 1989’dan beri belirli aralıklarla; 2004’ten beri de düzenli olarak izleniyor. İzleniyor derken, daha önce onu gören kimse olmamış. Sadece sesi kaydedilip inceleniyor. Çıkardığı sesin yüksekliği sebebiyle insanlar tarafından fark edilen 52 Hertz, yine bu özelliği sebebiyle diğer hiçbir balina tarafından fark edilemiyor.

Belki de balinaların ses çıkarttığını bilmiyordunuz. Evet, balinalar ses çıkarır. Hatta şarkı söylerler. İşte bu yapayalnız balina, kimse onu fark etmese de yıllardır şarkısını söylüyor.

52 Hertz’in sesi Bill Watkins tarafından kaydedilmiş. Şuraya bırakayım, dinleyin, ardından devam edelim.

Belki 52 Hertz bunu farkında değil ancak yeryüzünde onu tanıyan çok fazla canlı var. İnsanlar onu belgesellere, gösterilere, afişlere, müzik albümlerine, şiirlere ve daha birçok şeye konu etti bugüne kadar. Koca okyanustaki yalnızlığı, kalabalık şehirlerin içinde kendini yalnız hisseden insanları derinden etkiliyor ve onunla aralarında bir bağ hissetmelerini sağlıyor.

Rapçi Server Uraz‘ın da 52 Hertz isminde bir albümü var. Bu yazının kapak fotoğrafında, o albümün kapağını kullandım hatta. Albüm, gerçekten tematik bir albüm. 52 Hertz Balinası da albümdeki şarkıların kliplerinde sıkça kullanıldı. Server Uraz, hem albümdeki şarkılarda hem de kliplerinde sanatsal ve toplumsal birçok gönderme yapıyor zaten. Server Uraz, bu albümle birlikte daha önce yapmadığı Trap’i yaparak yeni bir tarza geçmişti. Bundan dolayı da eleştirenler oldu. Albüme 52 Hertz ismini koyarak verdiği bir mesaj var yani. Bilmiyorsanız bakmanızı öneririm. Özellikle Koma şarkısının klibinde sanatsal çok fazla gönderme var. Neyse, Server Uraz’a da selam çaktığımıza göre biz konumuza dönelim.

52 Hertz’in bu düzeyde ses çıkarması onu daha yalnız hale getirse de, yılmıyor ve hep aynı frekanstaki şarkısını söylemeye devam ediyor. Bilim insanları o kadar yıl onu izlemiş ve aynı frekansta başka bir çağrı veya karşılık hiç duymamışlar. Her seferinde 52 Hertz frekansında tek çağrı, koca okyanusta çınlayıp durmuş.

52 Hertz, bugüne kadar birçok insana ilham oldu. Bu yalnız balinaya bakarak çıkarmamız gereken yegâne ders şu:

Kimse bizi duymasa, anlamasa bile biz şarkımızı söylemeye devam edeceğiz.

Kategori
DOSYA
Emirhan Ayyıldız

İnternet, dijital medya ve tasarım meraklısı. Filmleri, dizileri, teknolojiyi ve gündemi yakından takip eder. Ha, bir de şu an içinde bulunduğunuz sitenin kurucusu.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER