BluTV’nin yükselişi: MASUM, SIFIR BİR ve diğerleri!

BluTV'nin geçmişi ve geleceğini masaya yatırdık...

BluTV, 2015 yılında Doğan Holding himayesinde kurulmuş bir medya sağlayıcı, bir streaming platformudur. Kendi tabirlerine göre ise dijital bir televizyon. Netflix‘in yerlisi gibi bir benzetme yaparsak yanılmış olmayız sanırsam. Zira kuruluş ve ilerleme şekli açısından da benziyorlar. BluTV de aynı Netflix gibi ilk önce hali hazırda başka yerlerde yapılıp yayınlanmış işleri bünyesine katıp yayınlamakla meşguldü.

Aradan 2 yıl geçtikten sonra, yani 2017’de Haluk Bilginer, Ali Atay, Serkan Keskin, Okan Yalabık gibi isimlerin rol aldığı Masum dizisi ile ilk orijinal işlerini yayınladılar. Böylesine bilinen simalar, görece kaliteli bir senaryo ve başarılı PR çalışmalarıyla birleşince BluTV’nin de yayılması kaçınılmaz oldu. Özellikle yeni neslin sinema ve televizyondan çok dijital streaming platformlarını tercih etmesi ve ülkemizde bu alanda iş yapan organizasyonun azlığı BluTV’nin şansları oldu.

Masum dizisinin ardından BluTV, bir bir yeni projeler ile kullanıcıların karşısına çıkmaya başladı. YouTube’da kendine has bir izleyici kitlesi edinen Sıfır Bir dizisi satın alındı. Sahipli isimli korku dizisi, 7 Yüz, Bartu Ben, Yaşayamanlar, Dudullu Postası, Bozkır, Behzat Ç, Aynen Aynen, Sokağın Çocukları ve son olarak Alef, BluTV’nin kendi yapımı olarak piyasaya sürdüğü işler oldu.

Şimdilik BluTV’nin orijinal içeriklerini bundan ibaret. 11 Haziran’da Can Evrenol‘un yönettiği Çıplak isimli dizi de yine bu platformdan yayınlanacak. Türkiye’de hiç denenmemiş bir tarz olmasının yanı sıra, düşük bütçeli ve sadece iPhone 11’ler ile çekilmiş bu işe şans verilmesi gerçekten takdire şayan. Çıplak hakkındaki içeriğimizi henüz okumadıysanız buradan erişebilirsiniz. Yine 2020 yılı içinde Nejat İşler’in başrolünde yer alacağı ve Behzat Ç’nin spin-off’u konumunda olacak Saygı dizisi de BluTV’de olacak.

BluTV’de bu orijinal işlerin yanı sıra The Walking Dead, Vikings, Shameless vb. gibi burada sayamayacağımız çoklukta yabancı dizi ve Interstellar, The Wolf of Wall Street, Edge of Tomorrow vb. gibi birçok yabancı film de yer alıyor. Aynı zamanda isterseniz canlı şekilde televizyon da izleyebileceğiniz bir platform.

Kişisel olarak yorumlamam gerekirse; BluTV yavaş yavaş gelişse de şu anki hali gerçekten denenmeye değer. Özellikle orijinal işleri bakımından muadili diyebileceğimiz Netflix’in çok daha önündeler. Alef veya Masum kalitesinde bir yerli dizi bulunmuyor Netflix’te. HBO yapımları ve Nolan filmlerini de bünyelerine katmaları dikkat çekici hamleler oldu. BluTV’nin önü çok diye düşünüyorum. Doğan Holding de böyle düşünüyor olacak ki, Demirören Medya Yatırımları Ticaret AŞ ile yaptıkları anlaşma gereği şirket bünyesinde bulunan neredeyse her kurumu satarken, BluTV’yi kendi bünyelerinde tuttular.

Kategori
DOSYA
Oğuzhan Ayyıldız

Just a simple man.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER