THE MANDALORIAN 4. BÖLÜM İNCELEMESİ: MANDO’DAN AKİRA KUROSAWA’YA SELAM OLSUN

The Mandalorian, 4. bölüm, spoilerlı inceleme...

Öncelikle biraz geç yayınladığımız için kusura bakmayın. İnceleme yazısı hazırdı ama bazı aksaklıklardan ötürü bugüne kadar bekletmek durumunda kaldık. 4. bölümle birlikte sezonu yarılamış bulunmaktayız. Ana hikâyeye kısa bir soluk aldıran, video oyunlarında görmeye alıştığımız yan görevlere benzeyen bir bölüm izledik. Bu inceleme yazısında, bölüm içinde hangi film veya filmlere saygı duruşu yapılıyor, yeni karakterler kim ve neler gördüğümüz üzerine sürprizbozanlı (spoilerlı) konuşacağız.

Öncelikle bölümün ismi olan Sanctuary (Sığınak/Barınak), önceki bölümde Kelle Avcısı Loncası’ndan kaçan Mando ve Bebek Yoda’nın gizlenecekleri yer aramasına atıfta bulunuyor. Sığınağın olduğu gezegen ise Sorgan. Mando’nun tabiriyle gözden uzak yerleşimin az olduğu sulak bir gezegen. Tabii işler o kadar kolay gerçekleşmiyor. Bela mıknatısı Mando ve Bebek Yoda burada da başlarını derde sokuyorlar.

Bölümün yönetmeni ünlü oyuncu Bryce Dallas Howard. Kendisini bu yıl vizyona giren Jurassic World: Fallen Kingdom filminde izlemiştik. Aynı zamanda ünlü yönetmen Ron Howard’ında kızı. Ron Howard’ın Solo filmini yönettiğini de hatırlatacağım ve ailece Star Wars’a aşina olduklarını belirtmeden geçemeyeceğim. Diziye kadın elinin değdiği hemen belli oluyor. Bu bölüme kadar Mandalorianların silah ustası olan ve sadece sesini duyduğumuz abla dışında kadın karakter yoktu. Bu bölümde bir de değil iki kadın karakter diziye dâhil oldu. Julia Jones, Omera isimli bir köylü kadını canlandırırken ve fragmanlarda gördüğümüz Gina Carano ise dizinin esaslı kadını Cara Dune olarak karşımıza çıkıyor. Omera’yı muhtemel bu bölümden sonra bir daha görmeyeceğiz.

Cara Dune ile Mando’nun yolları bölüm sonunda ayrılmış olsa da birkaç bölüm sonra tekrardan bir araya gelecekleri kesin. Gina Carano, eski bir MMA dövüşçüsü olmasının avantajını dövüş ve savaş sahnelerine yeterince kullanmış. Mando ile ilk defa karşılaştıkları bar sahnesi sonunda yaşanan dövüşte eski günlerinden birkaç figür gösterdi bize. Bu arada ilk Deadpool filminde de rol aldığını da hatırlatmak isterim.

Tüm bölüm sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri olan yönetmen Akira Kurosawa’nın Seven Samurai’ına (1954) ithaf edilmiş. Hikaye neredeyse birebir filmin izinden gidiyor. Akira Kurosawa’nın Star Wars evreniyle önemli bir bağlantısının olması da bölümü daha bir önemli kılmakta. Yönetmenin 1958 yapımı olan Hidden Fortress filmi, ilk Star Wars filmi olan Bölüm 5: A New Hope’a esin kaynağı olmuş. George Lucas bu durumu üstü kapalı da olsa kabul etmiş bulunmakta.

Seven Samurai’nın Amerikan versiyonu olan ve nispeten daha çok bilinen versiyonu ise The Magnificent Seven’dır. 1960 yapımı filmde Yul Brynner, Steve McQueen ve Charles Bronson gibi zamanının önemli aktörleri oynamış ve western türünün klasikleri arasına girmiştir. Star Wars’un kökenlerinin western türüne dayandığını düşününce bölümün önemi iki katı artmaktadır. Bu arada The Magnificent Seven’ın 2016 yılında yeniden çekilmiş Chris Pratt, Denzel Washington ve Ethan Hawke’lı bir versiyonu da mevcut.

Bu kadar bilgi bombardımanından sonra bölümün hikâyesini kısaca hatırlayalım. Bölümün başında mavi kril denilen karides benzeri bir hayvanın yetiştirildiği çiftliği görüyoruz. Kendi halindeki bu çiftlik yağmacı Klatooinianlar tarafından saldırıya uğruyor. Bu sırada gezegene gelen Mando ise Bebek Yoda’nın karnını doyurmak için bir bara gidiyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Cara Dune ile Mando barda birbirlerinden kıllanıyor ve kavgaya tutuşuyorlar.

Bebek Yoda’nın şapırta şapırta içtiği çorba ile biten kavga sonrasında ikili barda insan gibi konuşmaya başlıyor. Cara Dune’un eski bir Asi İttifakı askeri olduğu, Endor savaşına katıldığı ve sonrasında İmparatorluğun savaş lordalarını avladığını öğreniyoruz. Nedenini bilmediğimiz siyasi olayları sonucu ittifaktan ayrılıp Sorgan gezegenine sığındığını öğreniyoruz. Konuşmanın sonunda Mando bir gezegende iki tane kaçağın yer almayacağını düşünerek yola koyulmak üzere gemisine gidiyor. Gemisi ile hareket etmeden önce iki köylü yanına gelip köylerini saldırganlara karşı korumasını istiyorlar. Önce bu teklifi kabul etmeyen Mando sonrasında ise köyün güzel bir saklanma yeri olacağını düşünüyor. Köye doğru yola çıkan Mando, yolda Cara Dune’u da yanına alıyor.

Sonrası Seven Samurai filmindeki gibi köylülerin eğitilmesi ve yağmacılara karşı verilen mücadele ile geçmekte. Bölümün en ilginç olaylarından biri ise özellikle Endor Savaşı ile hafızalara kazınan AT-ST Walker’ın karşımıza çıkmasıydı. İmparatorluğun dağılma sürecinde bir şekilde Klatooinianlar’ın eline geçmiş olan AT-ST Walker’ın sürücü kabini kırmızı ışıkla aydınlatılmış ve dış yüzeyi farklı bir renk ile boyanarak daha karizmatik bir hale getirilmiş. Saldırganların ağır silahı olarak kullanılan araç Return of The Jedi filminde iki kütük arasında sıkıştırılması fikrinden daha orijinal bir son ile kullanılmaz hale getirilmekte.

Köylülerin zaferiyle sonuçlanan çarpışmadan sonra Mando, Bebek Yoda’yı bu köyde bırakmaya karar veriyor. Köyün çocukları tarafından da sevilen Yoda bebek son anda bir kelle avcısının hedefi olmaktan Cara Dune sayesinde kurtuluyor. Kahramanlarımız artık bu gezegenin de emniyetsiz olduğunu anlayınca kaçak hayattı yaşamaya devam etmek üzere yola çıkıyorlar.

Bölüm içinde Omera ile fazlasıyla yakın olan Mando, konuşmaları sırasında kendi geçmişiyle ilgili birkaç detaya da değindi. Bir önceki bölümde geçmişinden kesitler gördüğümüz Mando, muhtemelen Clone Savaşları sırasında Ticaret Federasyonu’nun saldırısına uğramış ve ailesini kaybetmiş. Mandalorianlar onu bulup yetiştirmişler. Bu bağlamda ırksal olarak Mandalorian olmama olasılığı yüksek.
Çizgisini bozmadan devam eden dizi sezonun ikinci yarısıyla birlikte Bebek Yoda’nın neden bu kadar önemli olduğu sorusunu yanıtlayacaktır. Bu arada son bir hatırlatma. Henüz Giancarlo Esposito hikâyeye dâhil olmadı. Muhtemelen sezonun villain’ı kendisi olacak.

Elimden geldiği kadarıyla bu sezonun kalan bölümlerini Geyikdolu sitesinde sizler için incelemeye devam edeceğim.


Aynı zamanda aşağıda bulunan linkten Youtube kanalımda yaptığım bölüm incelemesine de ulaşabilirsiniz. Bir sonraki bölüm incelemesine kadar Güç Sizinle Olsun…

THE MANDALORIAN 4. BÖLÜM İNCELEMESİ // İki Samuray: https://youtu.be/BNV0_FjlAdA

Kategori
DİZİİNCELEME
Burak Arkan

Çizgi roman okuyucusu, Star Wars ve Batman delisi. Dizi izlemekten, film izlemeye zaman ayıramaz. Başlayıp bitiremediği bir sürü oyun varken yenilerini denemekten çekinmez. Tam zamanlı işinden ve bir buçuk yaşındaki oğlundan arta kalan zamanlarda bunları yapması ise alametifarikasıdır.
Henüz yorum yok

Yorum Bırak

*

*

Twitter çok güzel, gelsene!

BENZER

 • EKİM ayında NETFLIX TÜRKİYE’de neler var?

  Her ay olduğu gibi bu ay da Netflix, hem orijinal içerikleriyle hem de lisanslı içeriklerle karşımıza çıkacak. Gelin, ekim ayında Netflix Türkiye kütüphanesine eklenecek içeriklere birlikte göz atalım.  ...
 • 2020 Emmy Ödülleri’nde kazananlar belli oldu!

  COVID-19 pandemisi nedeniyle hiç olmadığı kadar farklı olan 2020 Emmy Ödülleri‘nde kazananlar belli oldu. Jimmy Kimmel‘ın sunuculuğunu yaptığı ödül töreni, sınırlı seyirci karşısında yapıldı ve kazananlar evlerinden online şekilde...
 • WANDAVISION’dan ilk fragman yayında!

  Disney‘in Netflix‘e rakip olması beklenen platformu Disney+‘ın ilk orijinal işlerinden olan WandaVision‘dan ilk fragman dün gece yayınlandı. Benim cehaletimse kusura bakmayın ama ben dizinin müzikal kıvamında ilerleyeceğini düşünmüyordum. Diziden...
 • BluTV’nin HARİKA dizisi YARIM KALAN AŞKLAR!

  Geçtiğimiz gün bir arkadaşımın tavsiyesi ile BluTV‘nin geçen hafta ilk bölümü yayınlanan Yarım Kalan Aşklar isimli dizisini izledim. Tanıtımına, afişlerine vs. rastlamıştım zaten. Zevkine güvendiğim bir arkadaşımdan da tavsiye...